RONDE VAN CHINA
 
Country:   China
Datum:  9-16/9/2016
Category:  2.1
 

Results | 2015 | 2016 | Palmares | More
 
1   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Jonas Vingegaard Rasmussen       ColoQuick - Cult
3   Mauricio Ortega Ramirez       RTS - Santic
4   Wang Meiyin       Wisdom - Hengxiang
5   Stanislau Bazhkou       Minsk
6   Oleksandr Polivoda       Kolls - BDC
7   Nikodemus Holler       Stradalli - Bike Aid
8   Maksym Vasyliev       Kolls - BDC
9   Frederik Wilmann       ColoQuick - Cult
10   Oleksiy Kasyanov       Jilun - Shakeland
11   Maris Bogdanovics       Rietumu - Delfin
12   Matvey Nikitin       Astana City
13   Andris Smirnovs       Alpha Baltic - Maratoni.lv
14   Jason Christie       Kenyan Riders - Down Under
15   Luke Mudgway       Avanti - IsoWhey
16   Riccardo Stacchiotti       Nippo - Vini Fantini
17   Viesturs Luksevics       Alpha Baltic - Maratoni.lv
18   Choy Hiu Fung       HKSI
19   Yauheni Sobal       Minsk
20   Liu Jianpeng       Wisdom - Hengxiang
21   Mohammad Gharehbaghi Pouri       Hy Sport - Look
22   Samwel Mwangi       Kenyan Riders - Down Under
23   Nikita Stalnov       Astana City
24   Geoffrey Kiprotich Langat       Kenyan Riders - Down Under
25   Manabu Ishibashi       Nippo - Vini Fantini
 
1st stage (9/9)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Paolo Lunardon       Amore e Vita - Selle SMP
3   Eugenio Bani       Amore e Vita - Selle SMP
4   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
5   Neil Van Der Ploeg       Avanti - IsoWhey
6   Park Sanghong       LX - IIBS
7   Grigoriy Shtein       Astana City
8   Alex Rasmussen       ColoQuick - Cult
9   Matvey Nikitin       Astana City
10   Meron Hagos Teshome       Stradalli - Bike Aid
Ranking:
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
 
2nd stage (10/9)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Maris Bogdanovics       Rietumu - Delfin
3   Emils Liepins       Rietumu - Delfin
4   Raman Ramanau       Minsk
5   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
6   Matvey Nikitin       Astana City
7   Louis Bendixen       ColoQuick - Cult
8   Artem Tesler       Lvshan Landscape
9   Rino Gasparrini       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Luke Mudgway       Avanti - IsoWhey
Ranking:
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
 
3rd stage (12/9)
1   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Jonas Vingegaard Rasmussen       ColoQuick - Cult
3   Mauricio Ortega Ramirez       RTS - Santic
4   Oleksandr Polivoda       Kolls - BDC
5   Nikodemus Holler       Stradalli - Bike Aid
6   Stanislau Bazhkou       Minsk
7   Maksym Vasyliev       Kolls - BDC
8   Frederik Wilmann       ColoQuick - Cult
9   Wang Meiyin       Wisdom - Hengxiang
10   Oleksiy Kasyanov       Jilun - Shakeland
Ranking:
1   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
 
4th stage (13/9)
1   Mattia De Marchi      
2   Matthew Zenovich       Avanti - IsoWhey
3   Matvey Nikitin       Astana City
4   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Riccardo Stacchiotti       Nippo - Vini Fantini
6   Nur Amirul Fakhruddin Mazuki       Terengganu
7   Stanislau Bazhkou       Minsk
8   Andris Smirnovs       Alpha Baltic - Maratoni.lv
9   Nikodemus Holler       Stradalli - Bike Aid
10   Oleksandr Polivoda       Kolls - BDC
Ranking:
1   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
 
5th stage (14/9)
1   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
2   Maris Bogdanovics       Rietumu - Delfin
3   Daniele Colli       Nippo - Vini Fantini
4   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
5   Andris Smirnovs       Alpha Baltic - Maratoni.lv
6   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Artem Tesler       Lvshan Landscape
8   Andrea Peron       Novo Nordisk
9   Meron Hagos Teshome       Stradalli - Bike Aid
10   Alex Rasmussen       ColoQuick - Cult
Ranking:
1   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
 
6th stage (16/9)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
3   Stanislau Bazhkou       Minsk
4   Eugenio Bani       Amore e Vita - Selle SMP
5   Maksym Vasyliev       Kolls - BDC
6   Matvey Nikitin       Astana City
7   Maris Bogdanovics       Rietumu - Delfin
8   Grigoriy Shtein       Astana City
9   Andrea Peron       Novo Nordisk
10   Shin Dong Hyun       LX - IIBS