RONDE VAN QINGHAI MEER
 
Country:   China
Datum:  5-18/7/2015
Category:  2.HC
 

Results | 2014 | 2016 | Palmares | Statistics | More
 
1   Radoslav Rogina       Adria Mobil
2   Hossein Alizadeh       RTS - Santic
3   Francisco Jarley Colorado Hernandez       Ningxia Sports Lottery - Focus
4   Primoz Roglic       Adria Mobil
5   Oleksandr Polivoda       Kolls - BDC
6   Matteo Busato       Southeast
7   Andriy Vasylyuk       Kolls - BDC
8   Thomas Vaubourzeix       Lupus
9   Matej Mugerli       Synergy - Baku
10   Tsgabu Gebremaryam Grmay       Lampre - Merida
11   Emanuel Kiserlovski       Meridiana - Kamen
12   Giorgio Cecchinel       Southeast
13   Ilia Koshevoy       Lampre - Merida
14   Mario Alberto Rojas Rojas       RTS - Santic
15   Mykhaylo Kononenko       Kolls - BDC
16   Ben O`Connor       Navitas - Satalyist
17   Uri Martins Sandoval       Amore e Vita - Selle SMP
18   Juan Pablo Wilches Rodriguez       Qinghai Tianyoude
19   Abdullojon Akparov       Beijing Yanqing Innova
20   Ivan Savitskiy       RusVelo
21   Jiao Pengda       Gansu Bank
22   Vladimir Yezid Lopez Gil       Gansu Bank
23   Luca Wackermann       Southeast
24   Mattia Pozzo       Nippo - Vini Fantini
25   Maral-Erdene Batmunkh       Ningxia Sports Lottery - Focus
26   Maarten De Jonge       Bike Aid
27   Connor McCutcheon       Airgas - Safeway
28   Nikodemus Holler       Bike Aid
29   Oscar Alexander Linares Lugo       Gansu Bank
30   Ioannis Tamouridis       Synergy - Baku
31   Muradjan Halmuratov       Beijing Yanqing Innova
32   Markus Eibegger       Synergy - Baku
33   Norberto Wilches Rodriguez       Qinghai Tianyoude
34   Kristjan Fajt       Adria Mobil
35   Chan Chun Hing       HKSI
36   Yusuf Abrekov       Beijing Yanqing Innova
37   Victor Nino Corredor       RTS - Santic
38   Luka Pibernik       Lampre - Merida
39   Griffin Easter       Airgas - Safeway
40   Enea Cambianica       Meridiana - Kamen
41   Mirko Tedeschi       Southeast
42   Luis Enrique Lemus Davila       Airgas - Safeway
43   Marco Zamparella       Amore e Vita - Selle SMP
44   Matthieu Jeannes       Lupus
45   Alexander Serov       RusVelo
46   Ilya Gorodnichev       RTS - Santic
47   Manabu Ishibashi       Nippo - Vini Fantini
48   Altanzul Altansukh       Ningxia Sports Lottery - Focus
49   Eugenio Bani       Amore e Vita - Selle SMP
50   Samir Jabrayilov       Synergy - Baku
 
1st stage (5/7)
1   Marko Kump       Adria Mobil
2   Mattia Gavazzi       Amore e Vita - Selle SMP
3   Marco Zanotti       Parkhotel Valkenburg
4   Jakub Mareczko       Southeast
5   Ivan Savitskiy       RusVelo
6   Ioannis Tamouridis       Synergy - Baku
7   Nicolas Marini       Nippo - Vini Fantini
8   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
9   Liam Bertazzo       Southeast
10   Evan Murphy       Lupus
Ranking:
1   Marko Kump       Adria Mobil
 
2nd stage (6/7)
1   Marko Kump       Adria Mobil
2   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
3   Mattia Gavazzi       Amore e Vita - Selle SMP
4   Tino Th├Âmel       RTS - Santic
5   Antonio Viola       Nippo - Vini Fantini
6   Jakub Mareczko       Southeast
7   Marco Zanotti       Parkhotel Valkenburg
8   Ivan Savitskiy       RusVelo
9   Eugenio Bani       Amore e Vita - Selle SMP
10   Evan Murphy       Lupus
Ranking:
1   Marko Kump       Adria Mobil
 
3rd stage (7/7)
1   Oleksandr Polivoda       Kolls - BDC
2   Luca Wackermann       Southeast
3   Radoslav Rogina       Adria Mobil
4   Mattia Pozzo       Nippo - Vini Fantini
5   Andriy Vasylyuk       Kolls - BDC
6   Matteo Busato       Southeast
7   Francisco Jarley Colorado Hernandez       Ningxia Sports Lottery - Focus
8   Thomas Vaubourzeix       Lupus
9   Hossein Alizadeh       RTS - Santic
10   Matthieu Jeannes       Lupus
 
4th stage (8/7)
1   Ivan Savitskiy       RusVelo
2   Mykhaylo Kononenko       Kolls - BDC
3   Marko Kump       Adria Mobil
4   Matej Mugerli       Synergy - Baku
5   Hossein Alizadeh       RTS - Santic
6   Oleksandr Polivoda       Kolls - BDC
7   Radoslav Rogina       Adria Mobil
8   Luca Wackermann       Southeast
9   Ilia Koshevoy       Lampre - Merida
10   Marco Zanotti       Parkhotel Valkenburg
Ranking:
1   Oleksandr Polivoda       Kolls - BDC
 
5th stage (9/7)
1   Primoz Roglic       Adria Mobil
2   Hossein Alizadeh       RTS - Santic
3   Francisco Jarley Colorado Hernandez       Ningxia Sports Lottery - Focus
4   Radoslav Rogina       Adria Mobil
5   Matteo Busato       Southeast
6   Oleksandr Polivoda       Kolls - BDC
7   Matej Mugerli       Synergy - Baku
8   Sergiy Lagkuti       Kolls - BDC
9   Giorgio Cecchinel       Southeast
10   Ilia Koshevoy       Lampre - Merida
Ranking:
1   Hossein Alizadeh       RTS - Santic
 
6th stage (10/7)
1   Marko Kump       Adria Mobil
2   Liam Bertazzo       Southeast
3   Ivan Savitskiy       RusVelo
4   Luca Wackermann       Southeast
5   Mykhaylo Kononenko       Kolls - BDC
6   Mattia Pozzo       Nippo - Vini Fantini
7   Thomas Vaubourzeix       Lupus
8   Ioannis Tamouridis       Synergy - Baku
9   Hossein Alizadeh       RTS - Santic
10   Uri Martins Sandoval       Amore e Vita - Selle SMP
Ranking:
1   Hossein Alizadeh       RTS - Santic
 
7th stage (11/7)
1   Ilia Koshevoy       Lampre - Merida
2   Mykhaylo Kononenko       Kolls - BDC
3   Matej Mugerli       Synergy - Baku
4   Radoslav Rogina       Adria Mobil
5   Connor McCutcheon       Airgas - Safeway
6   Matteo Busato       Southeast
7   Hossein Alizadeh       RTS - Santic
8   Norberto Wilches Rodriguez       Qinghai Tianyoude
9   Uri Martins Sandoval       Amore e Vita - Selle SMP
10   Jiao Pengda       Gansu Bank
Ranking:
1   Hossein Alizadeh       RTS - Santic
 
8th stage (12/7)
1   [DSQ] Mattia Gavazzi       Amore e Vita - Selle SMP
2   Marko Kump       Adria Mobil
3   Ivan Savitskiy       RusVelo
4   Liam Bertazzo       Southeast
5   Meron Mengstab Amanuel       Bike Aid
6   Mykhaylo Kononenko       Kolls - BDC
7   Antonio Viola       Nippo - Vini Fantini
8   Ioannis Tamouridis       Synergy - Baku
9   Marco Zanotti       Parkhotel Valkenburg
10   Igor Boev       RusVelo
Ranking:
1   Hossein Alizadeh       RTS - Santic
 
9th stage (13/7)
1   Marko Kump       Adria Mobil
2   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
3   Marco Zanotti       Parkhotel Valkenburg
4   Liam Bertazzo       Southeast
5   Antonio Viola       Nippo - Vini Fantini
6   Ioannis Tamouridis       Synergy - Baku
7   Ivan Savitskiy       RusVelo
8   Maksym Averin       Synergy - Baku
9   Joschka Beck       Bike Aid
10   Volodymyr Dyudya       Gansu Bank
Ranking:
1   Hossein Alizadeh       RTS - Santic
 
10th stage (15/7)
1   [DSQ] Mattia Gavazzi       Amore e Vita - Selle SMP
2   Boris Shpilevsky       RTS - Santic
3   Marko Kump       Adria Mobil
4   Marco Zanotti       Parkhotel Valkenburg
5   Mykhaylo Kononenko       Kolls - BDC
6   Liam Bertazzo       Southeast
7   Ioannis Tamouridis       Synergy - Baku
8   Antonio Viola       Nippo - Vini Fantini
9   Matej Mugerli       Synergy - Baku
10   Mekseb Abrha Debesay       Bike Aid
Ranking:
1   Radoslav Rogina       Adria Mobil
 
11st stage (16/7)
1   [DSQ] Mattia Gavazzi       Amore e Vita - Selle SMP
2   Marko Kump       Adria Mobil
3   Marco Zanotti       Parkhotel Valkenburg
4   Ivan Savitskiy       RusVelo
5   Liam Bertazzo       Southeast
6   Mykhaylo Kononenko       Kolls - BDC
7   Evan Murphy       Lupus
8   Maksym Averin       Synergy - Baku
9   Luka Pibernik       Lampre - Merida
10   Ioannis Tamouridis       Synergy - Baku
Ranking:
1   Radoslav Rogina       Adria Mobil
 
12nd stage (17/7)
1   Marko Kump       Adria Mobil
2   Marco Zanotti       Parkhotel Valkenburg
3   Liam Bertazzo       Southeast
4   Francesco Gavazzi       Southeast
5   Antonio Viola       Nippo - Vini Fantini
6   Ivan Savitskiy       RusVelo
7   Ioannis Tamouridis       Synergy - Baku
8   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
9   Mekseb Abrha Debesay       Bike Aid
10   Mykhaylo Kononenko       Kolls - BDC
Ranking:
1   Radoslav Rogina       Adria Mobil
 
13rd stage (18/7)
1   [DSQ] Mattia Gavazzi       Amore e Vita - Selle SMP
2   Marko Kump       Adria Mobil
3   Mykhaylo Kononenko       Kolls - BDC
4   Liam Bertazzo       Southeast
5   Marco Zanotti       Parkhotel Valkenburg
6   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
7   Mekseb Abrha Debesay       Bike Aid
8   Ivan Savitskiy       RusVelo
9   Ioannis Tamouridis       Synergy - Baku
10   Qiao Feng       Ningxia Sports Lottery - Focus