GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  9-31/5/2015
Category:  2.WT
 

Results | Race Info | 2014 | 2016 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | More
 
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
2   Fabio Aru       Astana
3   Mikel Landa Meana       Astana
4   Andrey Amador Bikkazakova       Movistar
5   Ryder Hesjedal       Cannondale - Garmin
6   Leopold König       Sky
7   Steven Kruijswijk       LottoNL - Jumbo
8   Damiano Caruso       BMC
9   Alexandre Geniez       FDJ
10   Yury Trofimov       Katusha
11   Maxime Monfort       Lotto - Soudal
12   Jurgen Van Den Broeck       Lotto - Soudal
13   Tanel Kangert       Astana
14   Rigoberto Uran Uran       Etixx - Quick Step
15   Amael Moinard       BMC
16   Jhon Darwin Atapuma Hurtado       BMC
17   Mikel Nieve Iturralde       Sky
18   Giovanni Visconti       Movistar
19   Paolo Tiralongo       Astana
20   Carlos Alberto Betancur Gomez       AG2R - La Mondiale
21   André Fernando Martins Cardoso       Cannondale - Garmin
22   Stefano Pirazzi       Bardiani - CSF
23   Diego Rosa       Astana
24   Franco Pellizotti       Androni Giocattoli - Sidermec
25   Dario Cataldo       Astana
26   Kanstantin Siutsou       Sky
27   Ion Izagirre Insausti       Movistar
28   Roman Kreuziger       Tinkoff - Saxo
29   Beñat Intxausti Elorriaga       Movistar
30   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Southeast
31   Davide Formolo       Cannondale - Garmin
32   Fabio Felline       Trek
33   Michael Rogers       Tinkoff - Saxo
34   David De La Cruz Melgarejo       Etixx - Quick Step
35   Luis Leon Sanchez Gil       Astana
36   Sylvain Chavanel       IAM
37   Pavel Kochetkov       Katusha
38   Igor Anton Hernandez       Movistar
39   Philippe Gilbert       BMC
40   Przemyslaw Niemiec       Lampre - Merida
41   Sebastian Henao Gomez       Sky
42   Hubert Dupont       AG2R - La Mondiale
43   Francis Mourey       FDJ
44   Ilnur Zakarin       Katusha
45   Sylwester Szmyd       CCC Sprandi - Polkowice
46   Kenny Elissonde       FDJ
47   Maxime Bouet       Etixx - Quick Step
48   Branislau Samoilau       CCC Sprandi - Polkowice
49   Alessandro Bisolti       Nippo - Vini Fantini
50   Simone Stortoni       Androni Giocattoli - Sidermec
51   Ivan Basso       Tinkoff - Saxo
52   Silvan Dillier       BMC
53   Jan Polanc       Lampre - Merida
54   Matteo Montaguti       AG2R - La Mondiale
56   Martijn Keizer       LottoNL - Jumbo
57   Mauro Finetto       Southeast
58   Francesco Gavazzi       Southeast
59   Andrey Zeits       Astana
60   Francesco Manuel Bongiorno       Bardiani - CSF
61   Grega Bole       CCC Sprandi - Polkowice
62   Ruben Fernandez Andujar       Movistar
63   Simon Clarke       Orica - GreenEdge
64   Diego Ulissi       Lampre - Merida
65   Sander Armée       Lotto - Soudal
66   Brent Bookwalter       BMC
67   Nathan Brown       Cannondale - Garmin
68   Salvatore Puccio       Sky
69   Clement Chevrier       IAM
70   Marcus Burghardt       BMC
71   Gianfranco Zilioli       Androni Giocattoli - Sidermec
72   Sergey Lagutin       Katusha
73   Rinaldo Nocentini       AG2R - La Mondiale
74   Jesus Herrada Lopez       Movistar
75   Axel Domont       AG2R - La Mondiale
76   Tom-Jelte Slagter       Cannondale - Garmin
77   Adam Hansen       Lotto - Soudal
78   Davide Villella       Cannondale - Garmin
79   Maciej Paterski       CCC Sprandi - Polkowice
80   Manuele Mori       Lampre - Merida
81   Marek Rutkiewicz       CCC Sprandi - Polkowice
82   Edoardo Zardini       Bardiani - CSF
83   Tobias Ludvigsson       Giant - Alpecin
84   Vasil Kiryienka       Sky
85   Davide Malacarne       Astana
86   Nick Van Der Lijke       LottoNL - Jumbo
87   Anthony Roux       FDJ
88   Luca Chirico       Bardiani - CSF
89   Simon Geschke       Giant - Alpecin
90   Lars Ytting Bak       Lotto - Soudal
91   Tsgabu Gebremaryam Grmay       Lampre - Merida
92   Pieter Weening       Orica - GreenEdge
93   Dayer Uberney Quintana Rojas       Movistar
94   Patrick Gretsch       AG2R - La Mondiale
95   Bert-Jan Lindeman       LottoNL - Jumbo
96   Manuele Boaro       Tinkoff - Saxo
97   Sergio Miguel Moreira Paulinho       Tinkoff - Saxo
98   Marco Frapporti       Androni Giocattoli - Sidermec
99   Chad Haga       Giant - Alpecin
100   Sonny Colbrelli       Bardiani - CSF
101   Giacomo Berlato       Nippo - Vini Fantini
102   Maxim Belkov       Katusha
103   Kévin Réza       FDJ
104   Elia Favilli       Southeast
105   Julien Bérard       AG2R - La Mondiale
106   Matteo Busato       Southeast
107   Heinrich Haussler       IAM
108   Pier Paolo De Negri       Nippo - Vini Fantini
109   Luke Durbridge       Orica - GreenEdge
110   Fabio Sabatini       Etixx - Quick Step
111   Luca Paolini       Katusha
112   Matteo Tosatto       Tinkoff - Saxo
113   Hugo Houle       AG2R - La Mondiale
115   Ivan Rovny       Tinkoff - Saxo
116   Petr Vakoc       Etixx - Quick Step
117   Fumiyuki Beppu       Trek
118   Lukasz Owsian       CCC Sprandi - Polkowice
119   Maarten Tjallingii       LottoNL - Jumbo
120   Janier Alexis Acevedo Calle       Cannondale - Garmin
121   Cédric Pineau       FDJ
122   Sam Bewley       Orica - GreenEdge
123   Davide Appollonio       Androni Giocattoli - Sidermec
124   Arnaud Courteille       FDJ
125   Elia Viviani       Sky
126   Sacha Modolo       Lampre - Merida
127   Maximiliano Ariel Richeze Araquistain       Lampre - Merida
128   Brett Lancaster       Orica - GreenEdge
129   Nikolay Mihaylov       CCC Sprandi - Polkowice
130   Murillo Antonio Fischer       FDJ
131   Alan Marangoni       Cannondale - Garmin
132   Alexander Porsev       Katusha
133   Roberto Ferrari       Lampre - Merida
134   Caleb Fairly       Giant - Alpecin
135   Christopher Juul Jensen       Tinkoff - Saxo
136   Moreno Hofland       LottoNL - Jumbo
137   Giacomo Nizzolo       Trek
138   Luka Mezgec       Giant - Alpecin
139   Serghei Tvetcov       Androni Giocattoli - Sidermec
140   Bartlomiej Matysiak       CCC Sprandi - Polkowice
141   Eugenio Alafaci       Trek
142   Rick Zabel       BMC
143   Bernhard Eisel       Sky
144   Rick Flens       LottoNL - Jumbo
145   Iljo Keisse       Etixx - Quick Step
146   Boy Van Poppel       Trek
147   Jussi Veikkanen       FDJ
148   Nikias Arndt       Giant - Alpecin
149   Fabio Andre Tomas Silvestre       Trek
150   Eduard Michael Grosu       Nippo - Vini Fantini
151   Calvin Watson       Trek
152   Riccardo Stacchiotti       Nippo - Vini Fantini
153   Tom Stamsnijder       Giant - Alpecin
154   Alessandro Malaguti       Nippo - Vini Fantini
155   Marco Bandiera       Androni Giocattoli - Sidermec
156   Ji Cheng       Giant - Alpecin
157   Eugert Zhupa       Southeast
158   Bert De Backer       Giant - Alpecin
159   Nicola Boem       Bardiani - CSF
160   Michael Hepburn       Orica - GreenEdge
161   Aleksejs Saramotins       IAM
162   Roger Kluge       IAM
163   Marco Coledan       Trek
 
Points ranking:
1   Giacomo Nizzolo       Trek
2   Philippe Gilbert       BMC
3   Sacha Modolo       Lampre - Merida
 
Mountain ranking:
1   Giovanni Visconti       Movistar
2   Mikel Landa Meana       Astana
3   Steven Kruijswijk       LottoNL - Jumbo
 
1st stage (9/5)
 San Lorenzo al Mare > San Remo (17.6 km)
1  Orica - GreenEdge
2  Tinkoff - Saxo
3  Astana
4  Etixx - Quick Step
5  Movistar
6  IAM
7  BMC
8  FDJ
9  Sky
10  Katusha
Ranking:
1   Simon Gerrans       Orica - GreenEdge
 
2nd stage (10/5)
Albenga > Genova (173 km)
1   Elia Viviani       Sky
2   Moreno Hofland       LottoNL - Jumbo
3   André Greipel       Lotto - Soudal
4   Luka Mezgec       Giant - Alpecin
5   Alessandro Petacchi       Southeast
6   Giacomo Nizzolo       Trek
7   Michael Matthews       Orica - GreenEdge
8   Davide Appollonio       Androni Giocattoli - Sidermec
9   Daniele Colli       Nippo - Vini Fantini
10   Paolo Tiralongo       Astana
Ranking:
1   Michael Matthews       Orica - GreenEdge
 
3rd stage (11/5)
Rapallo > Sestri Levante (136 km)
1   Michael Matthews       Orica - GreenEdge
2   Fabio Felline       Trek
3   Philippe Gilbert       BMC
4   Sergey Lagutin       Katusha
5   Paolo Tiralongo       Astana
6   Luca Paolini       Katusha
7   Francesco Gavazzi       Southeast
8   Enrico Battaglin       Bardiani - CSF
9   Luis Leon Sanchez Gil       Astana
10   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Southeast
Ranking:
1   Michael Matthews       Orica - GreenEdge
 
4th stage (12/5)
Chiavari > La Spezia (150 km)
1   Davide Formolo       Cannondale - Garmin
2   Simon Clarke       Orica - GreenEdge
3   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Southeast
4   Giovanni Visconti       Movistar
5   Jhoan Esteban Chaves Rubio       Orica - GreenEdge
6   Fabio Aru       Astana
7   Amael Moinard       BMC
8   Dario Cataldo       Astana
9   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
10   Richie Porte       Sky
Ranking:
1   Simon Clarke       Orica - GreenEdge
 
5th stage (13/5)
 La Spezia > Abetone (152 km)
1   Jan Polanc       Lampre - Merida
2   Sylvain Chavanel       IAM
3   Fabio Aru       Astana
4   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
5   Richie Porte       Sky
6   Mikel Landa Meana       Astana
7   Dario Cataldo       Astana
8   Yury Trofimov       Katusha
9   Damiano Caruso       BMC
10   Jhon Darwin Atapuma Hurtado       BMC
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
6th stage (14/5)
Montecatini Terme > Castiglione della Pescaia (181 km)
1   André Greipel       Lotto - Soudal
2   Matteo Pelucchi       IAM
3   Sacha Modolo       Lampre - Merida
4   Manuel Belletti       Southeast
5   Giacomo Nizzolo       Trek
6   Alessandro Petacchi       Southeast
7   Elia Viviani       Sky
8   Luka Mezgec       Giant - Alpecin
9   Nicola Ruffoni       Bardiani - CSF
10   Davide Appollonio       Androni Giocattoli - Sidermec
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
7th stage (15/5)
Grosseto > Fiuggi (263 km)
1   Diego Ulissi       Lampre - Merida
2   Juan Jose Lobato Del Valle       Movistar
3   Simon Gerrans       Orica - GreenEdge
4   Manuel Belletti       Southeast
5   Enrico Battaglin       Bardiani - CSF
6   Sonny Colbrelli       Bardiani - CSF
7   Fabio Felline       Trek
8   Grega Bole       CCC Sprandi - Polkowice
9   Kévin Réza       FDJ
10   Sergey Lagutin       Katusha
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
8th stage (16/5)
 Fiuggi > Campitello Matese (188 km)
1   Beñat Intxausti Elorriaga       Movistar
2   Mikel Landa Meana       Astana
3   Sebastien Reichenbach       IAM
4   Fabio Aru       Astana
5   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
6   Richie Porte       Sky
7   Rigoberto Uran Uran       Etixx - Quick Step
8   Dario Cataldo       Astana
9   Damiano Cunego       Nippo - Vini Fantini
10   Damiano Caruso       BMC
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
9th stage (17/5)
Benevento > San Giorgio della Sannio (212 km)
1   Paolo Tiralongo       Astana
2   Steven Kruijswijk       LottoNL - Jumbo
3   Simon Geschke       Giant - Alpecin
4   Amael Moinard       BMC
5   Jesus Herrada Lopez       Movistar
6   Carlos Alberto Betancur Gomez       AG2R - La Mondiale
7   Tom-Jelte Slagter       Cannondale - Garmin
8   Kenny Elissonde       FDJ
9   Ryder Hesjedal       Cannondale - Garmin
10   Fabio Aru       Astana
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
10th stage (19/5)
Civitanova Marche > Forli (195 km)
1   Nicola Boem       Bardiani - CSF
2   Matteo Busato       Southeast
3   Alessandro Malaguti       Nippo - Vini Fantini
4   Alan Marangoni       Cannondale - Garmin
5   Giacomo Nizzolo       Trek
6   Sacha Modolo       Lampre - Merida
7   André Greipel       Lotto - Soudal
8   Luka Mezgec       Giant - Alpecin
9   Nicola Ruffoni       Bardiani - CSF
10   Davide Appollonio       Androni Giocattoli - Sidermec
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
11st stage (20/5)
Forli > Imola (147 km)
1   Ilnur Zakarin       Katusha
2   Carlos Alberto Betancur Gomez       AG2R - La Mondiale
3   Franco Pellizotti       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Beñat Intxausti Elorriaga       Movistar
5   Diego Rosa       Astana
6   Steven Kruijswijk       LottoNL - Jumbo
7   Ryder Hesjedal       Cannondale - Garmin
8   Maciej Paterski       CCC Sprandi - Polkowice
9   Philippe Gilbert       BMC
10   Juan Jose Lobato Del Valle       Movistar
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
12nd stage (21/5)
Imola > Vicenza (190 km)
1   Philippe Gilbert       BMC
2   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
3   Diego Ulissi       Lampre - Merida
4   Simon Geschke       Giant - Alpecin
5   Enrico Battaglin       Bardiani - CSF
6   Paolo Tiralongo       Astana
7   Ion Izagirre Insausti       Movistar
8   Carlos Alberto Betancur Gomez       AG2R - La Mondiale
9   Jurgen Van Den Broeck       Lotto - Soudal
10   Mikel Landa Meana       Astana
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
13rd stage (22/5)
Montecchio Maggiore > Lido di Jesolo (153 km)
1   Sacha Modolo       Lampre - Merida
2   Giacomo Nizzolo       Trek
3   Elia Viviani       Sky
4   Alexander Porsev       Katusha
5   Eduard Michael Grosu       Nippo - Vini Fantini
6   Maximiliano Ariel Richeze Araquistain       Lampre - Merida
7   Moreno Hofland       LottoNL - Jumbo
8   Nicola Ruffoni       Bardiani - CSF
9   Luka Mezgec       Giant - Alpecin
10   Heinrich Haussler       IAM
Ranking:
1   Fabio Aru       Astana
 
14th stage (23/5)
 Treviso > Valdobbiadene (59.2 km)
1   Vasil Kiryienka       Sky
2   Luis Leon Sanchez Gil       Astana
3   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
4   Patrick Gretsch       AG2R - La Mondiale
5   Steven Kruijswijk       LottoNL - Jumbo
6   Tanel Kangert       Astana
7   Jurgen Van Den Broeck       Lotto - Soudal
8   Fabio Felline       Trek
9   Tobias Ludvigsson       Giant - Alpecin
10   Luke Durbridge       Orica - GreenEdge
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
15th stage (24/5)
 Marostica > Madonna di Campiglio (165 km)
1   Mikel Landa Meana       Astana
2   Yury Trofimov       Katusha
3   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
4   Fabio Aru       Astana
5   Steven Kruijswijk       LottoNL - Jumbo
6   Andrey Amador Bikkazakova       Movistar
7   Leopold König       Sky
8   Tanel Kangert       Astana
9   Alexandre Geniez       FDJ
10   Damiano Caruso       BMC
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
16th stage (26/5)
 Pinzolo > Aprica (175 km)
1   Mikel Landa Meana       Astana
2   Steven Kruijswijk       LottoNL - Jumbo
3   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
4   Yury Trofimov       Katusha
5   Andrey Amador Bikkazakova       Movistar
6   Ryder Hesjedal       Cannondale - Garmin
7   Fabio Aru       Astana
8   Damiano Caruso       BMC
9   Leopold König       Sky
10   Carlos Alberto Betancur Gomez       AG2R - La Mondiale
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
17th stage (27/5)
Tirano > Lugano (swi) (136 km)
1   Sacha Modolo       Lampre - Merida
2   Giacomo Nizzolo       Trek
3   Luka Mezgec       Giant - Alpecin
4   Heinrich Haussler       IAM
5   Davide Appollonio       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Stig Broeckx       Lotto - Soudal
7   Juan Jose Lobato Del Valle       Movistar
8   Alexander Porsev       Katusha
9   Kévin Réza       FDJ
10   Nick Van Der Lijke       LottoNL - Jumbo
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
18th stage (26/5)
 Melide (swi) > Verbania (172 km)
1   Philippe Gilbert       BMC
2   Francesco Manuel Bongiorno       Bardiani - CSF
3   Sylvain Chavanel       IAM
4   Matteo Busato       Southeast
5   Amael Moinard       BMC
6   David De La Cruz Melgarejo       Etixx - Quick Step
7   Rinaldo Nocentini       AG2R - La Mondiale
8   Kanstantin Siutsou       Sky
9   Chad Haga       Giant - Alpecin
10   Pieter Weening       Orica - GreenEdge
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
19th stage (29/5)
 Gravellona Toce > Cervinia (236 km)
1   Fabio Aru       Astana
2   Ryder Hesjedal       Cannondale - Garmin
3   Rigoberto Uran Uran       Etixx - Quick Step
4   Tanel Kangert       Astana
5   Steven Kruijswijk       LottoNL - Jumbo
6   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
7   Mikel Landa Meana       Astana
8   Leopold König       Sky
9   Mikel Nieve Iturralde       Sky
10   Alexandre Geniez       FDJ
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
20th stage (30/5)
 Saint-Vincent > Sestriere (196 km)
1   Fabio Aru       Astana
2   Ryder Hesjedal       Cannondale - Garmin
3   Rigoberto Uran Uran       Etixx - Quick Step
4   Mikel Landa Meana       Astana
5   Steven Kruijswijk       LottoNL - Jumbo
6   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
7   Tanel Kangert       Astana
8   Franco Pellizotti       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Diego Rosa       Astana
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Tinkoff - Saxo
 
21st stage (31/5)
Torino > Milano (185 km)
1   Iljo Keisse       Etixx - Quick Step
2   Luke Durbridge       Orica - GreenEdge
3   Roger Kluge       IAM
4   Alexander Porsev       Katusha
5   Giacomo Nizzolo       Trek
6   Luka Mezgec       Giant - Alpecin
7   Elia Viviani       Sky
8   Moreno Hofland       LottoNL - Jumbo
9   Davide Appollonio       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Elia Favilli       Southeast