BAYERN RUNDFAHRT
 
Country:   Germany
Datum:  13-17/5/2015
Category:  2.HC
 

Results | 2014 | Palmares | Statistics | More
 
1   Alex Dowsett       Movistar
2   Tiago Jose Pinto Machado       Katusha
3   Jan Barta       Bora - Argon 18
4   Ramunas Navardauskas       Cannondale - Garmin
5   Dylan Van Baarle       Cannondale - Garmin
6   Nils Politt       Stölting
7   Jack Bauer       Cannondale - Garmin
8   Lawrence Warbasse       IAM
9   Gustav Erik Larsson       Cult Energy
10   Jasha Sütterlin       Movistar
11   Enrico Gasparotto       Wanty - Groupe Gobert
12   Vyacheslav Kuznetsov       Katusha
13   Lennard Kämna       Stölting
14   Reinardt Janse Van Rensburg       MTN - Qhubeka
15   Javier Moreno Bazan       Movistar
16   Rasmus Christian Quaade       Cult Energy
17   Eduard Vorganov       Katusha
18   Frederik Backaert       Wanty - Groupe Gobert
19   Linus Gerdemann       Cult Energy
20   Egor Silin       Katusha
21   Dominik Nerz       Bora - Argon 18
22   Stefan Denifl       IAM
23   Andreas Schillinger       Bora - Argon 18
24   Alberto Bettiol       Cannondale - Garmin
25   Kristjan Koren       Cannondale - Garmin
26   Willi Willwohl       LKT - Brandenburg
27   John Degenkolb       Giant - Alpecin
28   Christophe Laporte       Cofidis
29   Leon Rohde       LKT - Brandenburg
30   Winner Andrew Anacona Gomez       Movistar
31   Jonathan Fumeaux       IAM
32   Enrique Sanz Unzue       Movistar
33   Carlos Julian Quintero Norena       Team Colombia
34   Pirmin Lang       IAM
35   Frederik Veuchelen       Wanty - Groupe Gobert
36   Marco Minnaard       Wanty - Groupe Gobert
37   Mirko Tedeschi       Southeast
38   Ramon Sinkeldam       Giant - Alpecin
39   Giorgio Cecchinel       Southeast
40   Merhawi Kudus       MTN - Qhubeka
41   Eros Capecchi       Movistar
42   Giuseppe Fonzi       Southeast
43   Moreno Moser       Cannondale - Garmin
44   Nacer Bouhanni       Cofidis
45   Jonas Koch       RadNet - Rose
46   Jonas Van Genechten       IAM
47   Thomas Degand       IAM
48   Sam Bennett       Bora - Argon 18
49   Zakkari Dempster       Bora - Argon 18
50   Dylan Groenewegen       Roompot - Oranje Peleton
 
1st stage (13/5)
1   Sam Bennett       Bora - Argon 18
2   Nacer Bouhanni       Cofidis
3   John Degenkolb       Giant - Alpecin
4   Ramon Sinkeldam       Giant - Alpecin
5   Willi Willwohl       LKT - Brandenburg
6   Enrique Sanz Unzue       Movistar
7   Jonas Van Genechten       IAM
8   Reinardt Janse Van Rensburg       MTN - Qhubeka
9   Enrico Gasparotto       Wanty - Groupe Gobert
10   Marco Marcato       Wanty - Groupe Gobert
 
2nd stage (14/5)
1   John Degenkolb       Giant - Alpecin
2   Nacer Bouhanni       Cofidis
3   Enrique Sanz Unzue       Movistar
4   Sam Bennett       Bora - Argon 18
5   Ramunas Navardauskas       Cannondale - Garmin
6   Willi Willwohl       LKT - Brandenburg
7   Jonas Van Genechten       IAM
8   Enrico Gasparotto       Wanty - Groupe Gobert
9   Reinardt Janse Van Rensburg       MTN - Qhubeka
10   Dylan Groenewegen       Roompot - Oranje Peleton
Ranking:
1   John Degenkolb       Giant - Alpecin
 
3rd stage (15/5)
1   Sam Bennett       Bora - Argon 18
2   Nacer Bouhanni       Cofidis
3   Ramunas Navardauskas       Cannondale - Garmin
4   Enrique Sanz Unzue       Movistar
5   Jonas Van Genechten       IAM
6   Marco Marcato       Wanty - Groupe Gobert
7   John Degenkolb       Giant - Alpecin
8   Christophe Laporte       Cofidis
9   Reinardt Janse Van Rensburg       MTN - Qhubeka
10   Fabian Wegmann       Cult Energy
Ranking:
1   Sam Bennett       Bora - Argon 18
 
4th stage (16/5)
1   Alex Dowsett       Movistar
2   Tiago Jose Pinto Machado       Katusha
3   Jan Barta       Bora - Argon 18
4   Ramunas Navardauskas       Cannondale - Garmin
5   Dylan Van Baarle       Cannondale - Garmin
6   Nils Politt       Stölting
7   Lawrence Warbasse       IAM
8   Jack Bauer       Cannondale - Garmin
9   Gustav Erik Larsson       Cult Energy
10   Berden De Vries       Roompot - Oranje Peleton
Ranking:
1   Alex Dowsett       Movistar
 
5th stage (17/5)
1   John Degenkolb       Giant - Alpecin
2   Rüdiger Selig       Katusha
3   Sam Bennett       Bora - Argon 18
4   Dylan Groenewegen       Roompot - Oranje Peleton
5   Michael Carbel Svendgaard       Cult Energy
6   Reinardt Janse Van Rensburg       MTN - Qhubeka
7   Rafael Mattos Andriato       Southeast
8   Jonas Van Genechten       IAM
9   Nacer Bouhanni       Cofidis
10   Ramunas Navardauskas       Cannondale - Garmin