GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  5-27/5/2012
Category:  2.WT
 

Results | Race Info | 2011 | 2013 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | More
 
1   Ryder Hesjedal       Garmin - Sharp - Barracuda
2   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
3   Thomas De Gendt       Vacansoleil - DCM
4   Michele Scarponi       Lampre - ISD
5   Ivan Basso       Liquigas - Cannondale
6   Damiano Cunego       Lampre - ISD
7   Rigoberto Uran Uran       Sky
8   Domenico Pozzovivo       Colnago - CSF Inox
9   Sergio Luis Henao Montoya       Sky
10   Mikel Nieve Iturralde       Euskaltel - Euskadi
11   John Gadret       AG2R - La Mondiale
12   Dario Cataldo       Omega Pharma - Quick Step
13   Gianluca Brambilla       Colnago - CSF Inox
14   Johann Tschopp       BMC
15   Roman Kreuziger       Astana
16   Hubert Dupont       AG2R - La Mondiale
17   Marzio Bruseghin       Movistar
18   Sergio Pardilla Bellon       Movistar
19   Francis De Greef       Lotto - Belisol
20   Daniel Moreno Fernandez       Katusha
21   Diego Ulissi       Lampre - ISD
22   Christian Vande Velde       Garmin - Sharp - Barracuda
23   Paolo Tiralongo       Astana
24   Damiano Caruso       Liquigas - Cannondale
25   Sandy Casar       FDJ - BigMat
26   Tanel Kangert       Astana
27   Peter Stetina       Garmin - Sharp - Barracuda
28   Sylwester Szmyd       Liquigas - Cannondale
29   Andrey Amador Bikkazakova       Movistar
30   Tom-Jelte Slagter       Rabobank
31   Thomas Rohregger       RadioShack - Nissan - Trek
32   Sergey Lagutin       Vacansoleil - DCM
33   Kevin Seeldraeyers       Astana
34   Jan Bakelants       RadioShack - Nissan - Trek
35   Gustav Erik Larsson       Vacansoleil - DCM
36   Juan Flecha Giannoni       Sky
37   Eros Capecchi       Liquigas - Cannondale
38   Be√Īat Intxausti Elorriaga       Movistar
39   Przemyslaw Niemiec       Lampre - ISD
40   Bart De Clercq       Lotto - Belisol
41   Marco Pinotti       BMC
42   Amets Txurruka Ansola       Euskaltel - Euskadi
43   Branislau Samoilau       Movistar
44   Jose Herrada Lopez       Movistar
45   Emanuele Sella       Androni Giocattoli - CIPI
46   Stefano Pirazzi       Colnago - CSF Inox
47   Serge Pauwels       Omega Pharma - Quick Step
48   Ion Izagirre Insausti       Euskaltel - Euskadi
49   Jackson Rodriguez Ortiz       Androni Giocattoli - CIPI
50   Fabio Felline       Androni Giocattoli - CIPI
51   Juan Jose Oroz Ugalde       Euskaltel - Euskadi
52   Ivan Santaromita       BMC
53   Mathieu Perget       AG2R - La Mondiale
54   Alberto Losada Alguacil       Katusha
55   Grischa Niermann       Rabobank
56   Oliver Zaugg       RadioShack - Nissan - Trek
57   Valerio Agnoli       Liquigas - Cannondale
58   Francesco Failli       Farnese Vini - Sella Italia
59   Juan Manuel Garate Cepa       Rabobank
60   Matteo Rabottini       Farnese Vini - Sella Italia
61   Evgeni Petrov       Astana
62   Miguel Angel Rubiano Chavez       Androni Giocattoli - CIPI
63   Volodymir Gustov       Saxo Bank - Tinkoff Bank
64   Nelson Santos Simoes Oliveira       RadioShack - Nissan - Trek
65   Jan Barta       NetApp
66   Enrico Gasparotto       Astana
67   Ben Gastauer       AG2R - La Mondiale
68   Adriano Malori       Lampre - ISD
69   Angel Vicioso Arcos       Katusha
70   Bartosz Huzarski       NetApp
71   Stef Clement       Rabobank
72   Lars Ytting Bak       Lotto - Belisol
73   Ben Hermans       RadioShack - Nissan - Trek
74   Enrico Battaglin       Colnago - CSF Inox
75   Stefan Denifl       Vacansoleil - DCM
76   Geoffrey Soupe       FDJ - BigMat
77   Alessandro Spezialetti       Lampre - ISD
78   Francis Mourey       FDJ - BigMat
79   Fabio Sabatini       Liquigas - Cannondale
80   Geraint Thomas       Sky
81   Matteo Montaguti       AG2R - La Mondiale
82   Danilo Wyss       BMC
83   Mathias Frank       BMC
84   Gatis Smukulis       Katusha
85   Andrey Zeits       Astana
86   Mauro Santambrogio       BMC
87   Jose Rodolfo Serpa Perez       Androni Giocattoli - CIPI
88   Simone Ponzi       Astana
89   Julien Vermote       Omega Pharma - Quick Step
90   Guillaume Bonnafond       AG2R - La Mondiale
91   Daniele Pietropolli       Lampre - ISD
92   Francisco Jose Ventoso Alberdi       Movistar
93   Michal Golas       Omega Pharma - Quick Step
94   Adam Hansen       Lotto - Belisol
95   Pavel Brutt       Katusha
96   Matteo Carrara       Vacansoleil - DCM
97   Angelo Pagani       Colnago - CSF Inox
98   Alessandro De Marchi       Androni Giocattoli - CIPI
99   Matteo Bono       Lampre - ISD
100   Sonny Colbrelli       Colnago - CSF Inox
101   Daniele Righi       Lampre - ISD
102   Brian Bulgac       Lotto - Belisol
103   Alessandro Ballan       BMC
104   Matteo Tosatto       Saxo Bank - Tinkoff Bank
105   Cristiano Salerno       Liquigas - Cannondale
106   Nikolas Maes       Omega Pharma - Quick Step
107   Cesare Benedetti       NetApp
108   Paolo Longo Borghini       Liquigas - Cannondale
109   Andreas Dietziker       NetApp
110   Julien B√©rard       AG2R - La Mondiale
111   Matthias Br√§ndle       NetApp
112   Anders Lund      
113   Oscar Gatto       Farnese Vini - Sella Italia
114   Jack Bauer       Garmin - Sharp - Barracuda
115   Luke Roberts       Saxo Bank - Tinkoff Bank
116   Luca Mazzanti       Farnese Vini - Sella Italia
117   Maciej Bodnar       Liquigas - Cannondale
118   Aliaksandr Kuchynski       Katusha
119   Alexandre Dyachenko       Astana
120   Pier Paolo De Negri       Farnese Vini - Sella Italia
121   Fumiyuki Beppu       Orica - GreenEdge
122   Mirko Selvaggi       Vacansoleil - DCM
123   Pierre Cazaux       Euskaltel - Euskadi
124   Daniel Schorn       NetApp
125   Sebastien Rosseler       Garmin - Sharp - Barracuda
126   Martijn Keizer       Vacansoleil - DCM
127   Jens Keukeleire       Orica - GreenEdge
128   Lucas Sebastian Haedo       Saxo Bank - Tinkoff Bank
129   Victor Cabedo Carda       Euskaltel - Euskadi
130   Giacomo Nizzolo       RadioShack - Nissan - Trek
131   Manuele Boaro       Saxo Bank - Tinkoff Bank
132   Ian Stannard       Sky
133   Dennis Vanendert       Lotto - Belisol
134   Gregor Gazvoda       AG2R - La Mondiale
135   Christian Meier       Orica - GreenEdge
136   Michal Kwiatkowski       Omega Pharma - Quick Step
137   Ramunas Navardauskas       Garmin - Sharp - Barracuda
138   Sacha Modolo       Colnago - CSF Inox
139   Jesse Sergent       RadioShack - Nissan - Trek
140   Marco Bandiera       Omega Pharma - Quick Step
141   Jonas Aaen J√łrgensen       Saxo Bank - Tinkoff Bank
142   Olivier Kaisen       Lotto - Belisol
143   Mikhail Ignatiev       Katusha
144   Micka√ęl Delage       FDJ - BigMat
145   Mark Cavendish       Sky
146   Jussi Veikkanen       FDJ - BigMat
147   Roberto Ferrari       Androni Giocattoli - CIPI
148   Svein Tuft       Orica - GreenEdge
149   Alexander Kristoff       Katusha
150   [DSQ] Alex Rasmussen       Garmin - Sharp - Barracuda
151   Gabriel Rasch       FDJ - BigMat
152   Bernhard Eisel       Sky
153   Marco Coledan       Colnago - CSF Inox
154   Andreas Schillinger       NetApp
155   Taylor Phinney       BMC
156   Adrian Saez De Arregi Egurrola       Euskaltel - Euskadi
157   Miguel Minguez Ayala       Euskaltel - Euskadi
 
Points ranking:
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
2   Mark Cavendish       Sky
3   Ryder Hesjedal       Garmin - Sharp - Barracuda
 
Mountain ranking:
1   Matteo Rabottini       Farnese Vini - Sella Italia
2   Stefano Pirazzi       Colnago - CSF Inox
3   Andrey Amador Bikkazakova       Movistar
 
1st stage (5/5)
 Herning (8.7 km)
1   Taylor Phinney       BMC
2   Geraint Thomas       Sky
3   [DSQ] Alex Rasmussen       Garmin - Sharp - Barracuda
4   Manuele Boaro       Saxo Bank - Tinkoff Bank
5   Gustav Erik Larsson       Vacansoleil - DCM
Ranking:
1   Taylor Phinney       BMC
 
2nd stage (6/5)
Herning > Herning (206 km)
1   Mark Cavendish       Sky
2   Matthew Goss       Orica - GreenEdge
3   Geoffrey Soupe       FDJ - BigMat
4   Tyler Farrar       Garmin - Sharp - Barracuda
5   Roberto Ferrari       Androni Giocattoli - CIPI
Ranking:
1   Taylor Phinney       BMC
 
3rd stage (7/5)
Horsens > Horsens (190 km)
1   Matthew Goss       Orica - GreenEdge
2   Juan Jose Haedo       Saxo Bank - Tinkoff Bank
3   Tyler Farrar       Garmin - Sharp - Barracuda
4   Arnaud D√©mare       FDJ - BigMat
5   Mark Renshaw       Rabobank
Ranking:
1   Taylor Phinney       BMC
 
4th stage (9/5)
 Verona > Verona (32 km)
1  Garmin - Sharp - Barracuda
2  Katusha
3  Saxo Bank - Tinkoff Bank
4  Astana
5  Omega Pharma - Quick Step
Ranking:
1   Ramunas Navardauskas       Garmin - Sharp - Barracuda
 
5th stage (10/5)
Modena > Fano (199 km)
1   Mark Cavendish       Sky
2   Matthew Goss       Orica - GreenEdge
3   Daniele Bennati       RadioShack - Nissan - Trek
4   Robert Hunter       Garmin - Sharp - Barracuda
5   Sacha Modolo       Colnago - CSF Inox
Ranking:
1   Ramunas Navardauskas       Garmin - Sharp - Barracuda
 
6th stage (11/5)
Urbino > Porto Santa`Elpidio (207 km)
1   Miguel Angel Rubiano Chavez       Androni Giocattoli - CIPI
2   Adriano Malori       Lampre - ISD
3   Michal Golas       Omega Pharma - Quick Step
4   Alexandre Dyachenko       Astana
5   Cesare Benedetti       NetApp
Ranking:
1   Adriano Malori       Lampre - ISD
 
7th stage (12/5)
 Recanati > Rocca di Cambio (202 km)
1   Paolo Tiralongo       Astana
2   Michele Scarponi       Lampre - ISD
3   Fr√§nk Schleck       RadioShack - Nissan - Trek
4   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
5   Ryder Hesjedal       Garmin - Sharp - Barracuda
Ranking:
1   Ryder Hesjedal       Garmin - Sharp - Barracuda
 
8th stage (13/5)
 Sulmona > Lago Laceno (229 km)
1   Domenico Pozzovivo       Colnago - CSF Inox
2   Be√Īat Intxausti Elorriaga       Movistar
3   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
4   Thomas De Gendt       Vacansoleil - DCM
5   Dario Cataldo       Omega Pharma - Quick Step
Ranking:
1   Ryder Hesjedal       Garmin - Sharp - Barracuda
 
9th stage (14/5)
San Giorgio del Sannio > Frosinone (171 km)
1   Francisco Jose Ventoso Alberdi       Movistar
2   Fabio Felline       Androni Giocattoli - CIPI
3   Giacomo Nizzolo       RadioShack - Nissan - Trek
4   Damiano Caruso       Liquigas - Cannondale
5   Daniel Schorn       NetApp
Ranking:
1   Ryder Hesjedal       Garmin - Sharp - Barracuda
 
10th stage (15/5)
Civitavecchia > Assisi (187 km)
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
2   Bartosz Huzarski       NetApp
3   Giovanni Visconti       Movistar
4   Domenico Pozzovivo       Colnago - CSF Inox
5   John Gadret       AG2R - La Mondiale
Ranking:
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
 
11st stage (16/5)
Assisi > Montecatini Terme (243 km)
1   Roberto Ferrari       Androni Giocattoli - CIPI
2   Francesco Chicchi       Omega Pharma - Quick Step
3   Tomas Vaitkus       Orica - GreenEdge
4   Mark Cavendish       Sky
5   Manuel Belletti       AG2R - La Mondiale
Ranking:
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
 
12nd stage (17/5)
Seravezza > Sestri Levante (157 km)
1   Lars Ytting Bak       Lotto - Belisol
2   Sandy Casar       FDJ - BigMat
3   Andrey Amador Bikkazakova       Movistar
4   Jan Bakelants       RadioShack - Nissan - Trek
5   Ivan Santaromita       BMC
Ranking:
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
 
13rd stage (18/5)
Savona > Cervere (121 km)
1   Mark Cavendish       Sky
2   Alexander Kristoff       Katusha
3   Mark Renshaw       Rabobank
4   Sacha Modolo       Colnago - CSF Inox
5   Elia Favilli       Farnese Vini - Sella Italia
Ranking:
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
 
14th stage (19/5)
 Cherasco > Cervinia (205 km)
1   Andrey Amador Bikkazakova       Movistar
2   Jan Barta       NetApp
3   Alessandro De Marchi       Androni Giocattoli - CIPI
4   Ryder Hesjedal       Garmin - Sharp - Barracuda
5   Paolo Tiralongo       Astana
Ranking:
1   Ryder Hesjedal       Garmin - Sharp - Barracuda
 
15th stage (20/5)
 Busto Arsizio > Lecco (Pian dei Resinelli) (172 km)
1   Matteo Rabottini       Farnese Vini - Sella Italia
2   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
3   Alberto Losada Alguacil       Katusha
4   Sergio Luis Henao Montoya       Sky
5   Michele Scarponi       Lampre - ISD
Ranking:
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
 
16th stage (22/5)
Limone sul Garda > Falzes (174 km)
1   Ion Izagirre Insausti       Euskaltel - Euskadi
2   Alessandro De Marchi       Androni Giocattoli - CIPI
3   Stef Clement       Rabobank
4   Mathias Frank       BMC
5   Jose Herrada Lopez       Movistar
Ranking:
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
 
17th stage (23/5)
 Falzes > Cortina d`Ampezzo (187 km)
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
2   Ivan Basso       Liquigas - Cannondale
3   Ryder Hesjedal       Garmin - Sharp - Barracuda
4   Rigoberto Uran Uran       Sky
5   Michele Scarponi       Lampre - ISD
Ranking:
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
 
18th stage (24/5)
San Vito di Cadore > Vedelago (139 km)
1   Andrea Guardini       Farnese Vini - Sella Italia
2   Mark Cavendish       Sky
3   Roberto Ferrari       Androni Giocattoli - CIPI
4   Robert Hunter       Garmin - Sharp - Barracuda
5   Lucas Sebastian Haedo       Saxo Bank - Tinkoff Bank
Ranking:
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
 
19th stage (25/5)
 Treviso > Alpe di Pampeago (197 km)
1   Roman Kreuziger       Astana
2   Ryder Hesjedal       Garmin - Sharp - Barracuda
3   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
4   Michele Scarponi       Lampre - ISD
5   Domenico Pozzovivo       Colnago - CSF Inox
Ranking:
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
 
20th stage (26/5)
 Caldes > Passo del Stelvio (218 km)
1   Thomas De Gendt       Vacansoleil - DCM
2   Damiano Cunego       Lampre - ISD
3   Mikel Nieve Iturralde       Euskaltel - Euskadi
4   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
5   Michele Scarponi       Lampre - ISD
Ranking:
1   Joaquim Rodriguez Oliver       Katusha
 
21st stage (27/5)
 Milano > Milano (31.5 km)
1   Marco Pinotti       BMC
2   Geraint Thomas       Sky
3   Jesse Sergent       RadioShack - Nissan - Trek
4   [DSQ] Alex Rasmussen       Garmin - Sharp - Barracuda
5   Thomas De Gendt       Vacansoleil - DCM