DAUPHINĂ© LIBĂ©RĂ©
 
Country:   France
Datum:  6-13/6/2010
Category:  2.PT
 

Results | Race Info | 2009 | 2011 | Palmares | Statistics | More
 
1   Janez Brajkovic       RadioShack
2   Alberto Contador Velasco       Astana
3   Tejay Van Garderen       HTC - Columbia
4   Jurgen Van Den Broeck       Omega Pharma - Lotto
5   Jerome Coppel       Saur - Sojasun
6   Nicolas Vogondy       BBox - Bouygues Telecom
7   Christophe Riblon       AG2R - La Mondiale
8   Pierre Rolland       BBox - Bouygues Telecom
9   Chris Horner       RadioShack
10   Sylwester Szmyd       Liquigas - Diomo
11   Romain Sicard       Euskaltel - Euskadi
12   Branislau Samoilau       Quick Step
13   Christian Knees       Milram
14   Christophe Le Mevel       Francaise des Jeux
15   Kristjan Koren       Liquigas - Diomo
16   Arkaitz Duran Aroca       Footon - Servetto
17   Vladimir Gusev       Katusha
18   Samuel Sanchez Gonzalez       Euskaltel - Euskadi
19   Remy Di Gregorio       Francaise des Jeux
20   Thibaut Pinot       Francaise des Jeux
21   Geraint Thomas       Sky
22   David Le Lay       AG2R - La Mondiale
23   Christophe Moreau       Caisse d`Epargne
24   Cyril Dessel       AG2R - La Mondiale
25   Denis Menchov       Rabobank
 
prologue (6/6)
 Evian-les-Bains (6.8 km)
1   Alberto Contador Velasco       Astana
2   Tejay Van Garderen       HTC - Columbia
3   Janez Brajkovic       RadioShack
4   Geraint Thomas       Sky
5   Dario Cataldo       Quick Step
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Astana
 
1st stage (7/6)
Evian-les-Bains > St-Laurent-du-Pont (191 km)
1   Grega Bole       Lampre - Farnese Vini
2   Peter Velits       HTC - Columbia
3   Geraint Thomas       Sky
4   Steve Chainel       BBox - Bouygues Telecom
5   Christophe Riblon       AG2R - La Mondiale
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Astana
 
2nd stage (8/6)
Annonay > Bourg-St-Andeol (177 km)
1   Juan Jose Haedo       Saxo Bank
2   Martin Reimer       Cervelo
3   Grega Bole       Lampre - Farnese Vini
4   SĂ©bastien Chavanel       Francaise des Jeux
5   Roger Kluge       Milram
Ranking:
1   Alberto Contador Velasco       Astana
 
3rd stage (9/6)
 Monteux > Sorgues (49 km)
1   Janez Brajkovic       RadioShack
2   David Millar       Garmin - Transitions
3   Edvald Boasson Hagen       Sky
4   Tejay Van Garderen       HTC - Columbia
5   Denis Menchov       Rabobank
Ranking:
1   Janez Brajkovic       RadioShack
 
4th stage (10/6)
St-Paul-Trois-Chateaux > Risoul (212 km)
1   Nicolas Vogondy       BBox - Bouygues Telecom
2   Romain Sicard       Euskaltel - Euskadi
3   Janez Brajkovic       RadioShack
4   Alberto Contador Velasco       Astana
5   Rein Taaramäe       Cofidis
Ranking:
1   Janez Brajkovic       RadioShack
 
5th stage (11/6)
Serre-Chevalier > Grenoble (144 km)
1   Daniel Navarro Garcia       Astana
2   Eros Capecchi       Footon - Servetto
3   Thibaut Pinot       Francaise des Jeux
4   Dimitri Champion       AG2R - La Mondiale
5   Egoi Martinez De Esteban       Euskaltel - Euskadi
Ranking:
1   Janez Brajkovic       RadioShack
 
6th stage (12/6)
Crolles > Alpe d`Huez (152 km)
1   Alberto Contador Velasco       Astana
2   Janez Brajkovic       RadioShack
3   Sylwester Szmyd       Liquigas - Diomo
4   Jerome Coppel       Saur - Sojasun
5   Jurgen Van Den Broeck       Omega Pharma - Lotto
Ranking:
1   Janez Brajkovic       RadioShack
 
7th stage (13/6)
Allevard-les-Bains > Sallanches (150 km)
1   Edvald Boasson Hagen       Sky
2   Arkaitz Duran Aroca       Footon - Servetto
3   Egor Silin       Katusha
4   Christophe Le Mevel       Francaise des Jeux
5   Tejay Van Garderen       HTC - Columbia