RONDE VAN DE TOEKOMST
 
Country:   France
Datum:  4-13/9/2003
Category:  2.5
 

Results | 2002 | 2004 | Palmares | Statistics | More
 
1   Egoi Martinez De Esteban       Euskaltel - Euskadi
2   Radoslav Rogina       Perutnina Ptuj
3   Samuel Dumoulin       Jean Delatour
4   Philippe Gilbert       Francaise des Jeux
5   Pierrick Fedrigo       Credit Agricole
6   Thomas L√∂fkvist       Bianchi Scandinavia
7   Tobias Lergard       Bianchi Scandinavia
8   Gustavo Cesar Veloso       Carvalhelhos - Boavista
9   Jef Peeters       Vlaanderen - T Interim
10   Nico Sijmens       Vlaanderen - T Interim
 
1st stage
1   Bradley Wiggins       Francaise des Jeux
2   Benoit Vaugrenard       Francaise des Jeux
3   Joost Posthuma       Rabobank Beloften
4   Tiaan Kannemeyer       Barloworld
5   Sebastien Rosseler       Quick Step - Davitamon - Latexco
6   Markus Fothen      
7   Michiel Elijzen       Rabobank
8   Thomas L√∂fkvist       Bianchi Scandinavia
9   Yuriy Krivtsov       Jean Delatour
10   Danny Pate       Prime Alliance
 
2nd stage
1   S√©bastien Chavanel       Brioches La Boulangere
2   Jimmy Engoulvent       Brioches La Boulangere
3   Philippe Gilbert       Francaise des Jeux
4   Wim De Vocht       Quick Step - Davitamon - Latexco
5   Dean Podgornik       Perutnina Ptuj
6   Hilton Clarke       Barloworld
7   David Derepas       Francaise des Jeux
8   Jukka Vastaranta       Rabobank Beloften
9   Josu Silloniz Aresti       Euskaltel - Euskadi
10   Matti Breschel      
 
3rd stage
1   S√©bastien Chavanel       Brioches La Boulangere
2   Philippe Gilbert       Francaise des Jeux
3   Hilton Clarke       Barloworld
4   Assan Bazayev      
5   Josu Silloniz Aresti       Euskaltel - Euskadi
6   James Vanlandschoot       Vlaanderen - T Interim
7   David Derepas       Francaise des Jeux
8   Maxim Iglinsky      
9   Dmitriy Muravyev       Quick Step - Davitamon - Latexco
10   Jose Carlos Silva Rodrigues       Carvalhelhos - Boavista
 
4th stage
1   Samuel Dumoulin       Jean Delatour
2   Thomas L√∂fkvist       Bianchi Scandinavia
3   Jukka Vastaranta       Rabobank Beloften
4   Maxim Iglinsky      
5   Josu Silloniz Aresti       Euskaltel - Euskadi
6   Gustavo Dominguez Lemos       Carvalhelhos - Boavista
7   James Vanlandschoot       Vlaanderen - T Interim
8   Gustavo Cesar Veloso       Carvalhelhos - Boavista
9   Nico Sijmens       Vlaanderen - T Interim
10   Jonas Ljungblad       Bianchi Scandinavia
 
5th stage
1   Yuriy Krivtsov       Jean Delatour
2   Egoi Martinez De Esteban       Euskaltel - Euskadi
3   Preben Van Hecke       Quick Step - Davitamon - Latexco
4   Eric Leblacher       Credit Agricole
5   Danail Andonov Petrov       Carvalhelhos - Boavista
6   Radoslav Rogina       Perutnina Ptuj
7   Camille Bouquet      
8   Michael Creed       Prime Alliance
9   Jukka Vastaranta       Rabobank Beloften
10   Sebastien Rosseler       Quick Step - Davitamon - Latexco
 
6th stage
1   Pierrick Fedrigo       Credit Agricole
2   Samuel Dumoulin       Jean Delatour
3   Egoi Martinez De Esteban       Euskaltel - Euskadi
4   Freddy Bichot       Barloworld
5   Tobias Lergard       Bianchi Scandinavia
6   Philippe Gilbert       Francaise des Jeux
7   Benjamin Day       Carvalhelhos - Boavista
8   Jukka Vastaranta       Rabobank Beloften
9   Maxim Iglinsky      
10   Dionisio Galparsoro Martinez       Euskaltel - Euskadi
 
7th stage
1   Christophe Edaleine       Jean Delatour
2   Thomas Voeckler       Brioches La Boulangere
3   Jonas Ljungblad       Bianchi Scandinavia
4   Philippe Gilbert       Francaise des Jeux
5   Jef Peeters       Vlaanderen - T Interim
6   Samuel Dumoulin       Jean Delatour
7   David Derepas       Francaise des Jeux
8   Vladimir Gusev      
9   Maxim Iglinsky      
10   Dmitriy Muravyev       Quick Step - Davitamon - Latexco
 
8th stage
1   Thomas Voeckler       Brioches La Boulangere
2   Dmitriy Muravyev       Quick Step - Davitamon - Latexco
3   Jonas Ljungblad       Bianchi Scandinavia
4   Samuel Dumoulin       Jean Delatour
5   Jukka Vastaranta       Rabobank Beloften
6   Josu Silloniz Aresti       Euskaltel - Euskadi
7   Philippe Gilbert       Francaise des Jeux
8   Vladimir Gusev      
9   Theo Eltink       Rabobank Beloften
10   Assan Bazayev      
 
9th stage
1   Philippe Gilbert       Francaise des Jeux
2   Samuel Dumoulin       Jean Delatour
3   Egoi Martinez De Esteban       Euskaltel - Euskadi
4   Jukka Vastaranta       Rabobank Beloften
5   Nico Sijmens       Vlaanderen - T Interim
6   Markus Fothen      
7   Pierrick Fedrigo       Credit Agricole
8   Gustavo Cesar Veloso       Carvalhelhos - Boavista
9   Mathieu Sprick      
10   Tobias Lergard       Bianchi Scandinavia
 
10th stage
1   Samuel Dumoulin       Jean Delatour
2   Moritz Veit      
3   Assan Bazayev      
4   David Herrero Llorente       Euskaltel - Euskadi
5   Jimmy Engoulvent       Brioches La Boulangere
6   Dmitriy Muravyev       Quick Step - Davitamon - Latexco
7   Camille Bouquet      
8   Philippe Gilbert       Francaise des Jeux
9   Theo Eltink       Rabobank Beloften
10   Markus Fothen