GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  2-15/7/2001
Category:  2.1
 

Results | 2000 | 2002 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
2   Nicole Brändli       Edil Savino
3   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
4   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
5   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
6   Fabiana Luperini       Edil Savino
7   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
8   Mirjam Melchers-Van Poppel       Acca Due O - Lorena Camicie
9   Cindy Pieters       Vlaanderen - T Interim
10   Olga Zabelinskaya       Carpe Diem - Itera
11   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
12   Simona Parente       Edil Savino
13   Mari Holden-Paulsen       Alfa Lum R.S.M.
14   Marcia Eicher-Vouets       Carpe Diem - Itera
15   Marianna Lorenzoni       Immobilione Luca
16   Priska Doppmann       Acca Due O - Lorena Camicie
17   Tatiana Andriutchenko       Ciegi
18   Tatiana Stiajkina       Alfa Lum R.S.M.
19   Roberta Bonanomi       GAS Sport
20   Valentina Karpenko       Ciegi
21   Daniela Veronesi       Alfa Lum R.S.M.
22   Zita Urbonaite       Acca Due O - Lorena Camicie
23   Gunn-Rita Dahle Flesjå       Sponsorservice
24   Fatima Blazquez Lozano       S.C. Michela Fanini Record Box
25   Arenda Grimberg       Acca Due O - Lorena Camicie
26   Iryna Chuzhynova-Denisiuk       Edil Savino
27   Lara Ruthven       Carpe Diem - Itera
28   Jorunn Kvalø       Sponsorservice
29   Vera Hohlfeld       Nurnberger Versicherung
30   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
31   Silvia Parietti       GAS Sport
32   Katia Longhin       Acca Due O - Lorena Camicie
33   Yulia Martisova      
34   Svetlana Samokhvalova       Carpe Diem - Itera
35   Hayley Brown (Rutherford)      
36   Helga Faccin      
37   Fany Lecourtois       Alfa Lum R.S.M.
38   Yulia Razenkova      
39   Monica Valen-Valvik       Sponsorservice
40   Sandra Rombouts       Ondernemers Van Nature
41   Natalja Kistchuk      
42   Edita Kubelskiene-Raudonyte       Figurella
43   Shani Bloch-Davidov      
44   Jenny Algelid       Nurnberger Versicherung
45   Monica Ceccon       S.C. Michela Fanini Record Box
46   Veronique Belleter       Vlaanderen - T Interim
47   Sara Carrigan      
48   Elena Tchalykh      
49   Neringa Raudonyte       La Rosa dei Venti
50   Alessandra D`Ettore      
51   Laure Werner       Vlaanderen - T Interim
52   Anna Skawinska       Ciegi
53   Andrea Purner-Koschier       Nurnberger Versicherung
54   Veerle Ingels       Vlaanderen - T Interim
55   Sonia Rocca       Edil Savino
56   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
57   Janildes Fernandes Silva      
58   Debby Mansveld       Vlaanderen - T Interim
59   Irene Puccioni       Edil Savino
60   Gabriella Pregnolato       GAS Sport
61   Tania Belvederesi       GAS Sport
62   Greta Zocca       GAS Sport
63   Barbara Cazzaniga      
64   Beata Jasinska       Ciegi
65   Francesca Castrucci       Immobilione Luca
66   Elena Mikhailiuk      
67   Malgorzata Wysocka      
68   Elena Novikova      
69   Marika Murer       S.C. Michela Fanini Record Box
70   Sabrina Bonoso      
71   Viktoria Kachmarskaya       La Rosa dei Venti
72   Emanuela Brigati      
73   Tamara Farnocchia       Edil Savino
74   Tomoko Sekiya      
75   Lorella Guidotti      
76   Martina Corazza       Alfa Lum R.S.M.
77   Maura Camattari      
78   Zarina Ronchetti       La Rosa dei Venti
79   Elke Devreese       Vlaanderen - T Interim
80   Nadia Zuccherelli       La Rosa dei Venti
81   Valentina Poli       Immobilione Luca
 
prologue
1   Leontien Zijlaard-Van Moorsel       Farm Frites - Hartol
2   Mari Holden-Paulsen       Alfa Lum R.S.M.
3   Olga Zabelinskaya       Carpe Diem - Itera
4   Marcia Eicher-Vouets       Carpe Diem - Itera
5   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
6   Gabriella Pregnolato       GAS Sport
7   Svetlana Samokhvalova       Carpe Diem - Itera
8   Daniela Veronesi       Alfa Lum R.S.M.
9   Kim Shirley      
10   Iryna Chuzhynova-Denisiuk       Edil Savino
 
1st stage
1   Greta Zocca       GAS Sport
2   Leontien Zijlaard-Van Moorsel       Farm Frites - Hartol
3   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
4   Tanja Hennes-Schmidt       Ondernemers Van Nature
5   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
6   Mirjam Melchers-Van Poppel       Acca Due O - Lorena Camicie
7   Zita Urbonaite       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Edita Kubelskiene-Raudonyte       Figurella
9   Alessandra D`Ettore      
10   Irene Puccioni       Edil Savino
 
2nd stage
1   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
2   Rosalisa Lapomarda       La Rosa dei Venti
3   Nicole Brändli       Edil Savino
4   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
5   Fabiana Luperini       Edil Savino
6   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
7   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
8   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
9   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
10   Cindy Pieters       Vlaanderen - T Interim
 
3rd stage
1   Rochelle Gilmore      
2   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
3   Greta Zocca       GAS Sport
4   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
5   Monica Valen-Valvik       Sponsorservice
6   Barbara Cazzaniga      
7   Mirjam Melchers-Van Poppel       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Katia Longhin       Acca Due O - Lorena Camicie
9   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
10   Anna Skawinska       Ciegi
 
4th stage
1   Greta Zocca       GAS Sport
2   Leontien Zijlaard-Van Moorsel       Farm Frites - Hartol
3   Mirjam Melchers-Van Poppel       Acca Due O - Lorena Camicie
4   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
5   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
6   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
7   Monica Valen-Valvik       Sponsorservice
8   Katia Longhin       Acca Due O - Lorena Camicie
9   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
10   Alessandra D`Ettore      
 
5th stage
1   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
2   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
3   Fabiana Luperini       Edil Savino
4   Nicole Brändli       Edil Savino
5   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
6   Rosalisa Lapomarda       La Rosa dei Venti
7   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
8   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
9   Severine Desbouys       GAS Sport
10   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
 
6th stage
1   Greta Zocca       GAS Sport
2   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
3   Rochelle Gilmore      
4   Vera Hohlfeld       Nurnberger Versicherung
5   Monica Valen-Valvik       Sponsorservice
6   Iryna Chuzhynova-Denisiuk       Edil Savino
7   Tanja Hennes-Schmidt       Ondernemers Van Nature
8   Esther Van Der Helm       Farm Frites - Hartol
9   Katia Longhin       Acca Due O - Lorena Camicie
10   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
 
7th stage
1   Daniela Veronesi       Alfa Lum R.S.M.
2   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
3   Zita Urbonaite       Acca Due O - Lorena Camicie
4   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
5   Nicole Brändli       Edil Savino
6   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
7   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
8   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
9   Rosalisa Lapomarda       La Rosa dei Venti
10   Severine Desbouys       GAS Sport
 
8th stage
1   Simona Parente       Edil Savino
2   Olga Zabelinskaya       Carpe Diem - Itera
3   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
4   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
5   Rosalisa Lapomarda       La Rosa dei Venti
6   Fabiana Luperini       Edil Savino
7   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
8   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
9   Nicole Brändli       Edil Savino
10   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
 
9th stage
1   Greta Zocca       GAS Sport
2   Katia Longhin       Acca Due O - Lorena Camicie
3   Rochelle Gilmore      
4   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
5   Yulia Martisova      
6   Malgorzata Wysocka      
7   Andrea Bosman      
8   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
9   Priska Doppmann       Acca Due O - Lorena Camicie
10   Francesca Castrucci       Immobilione Luca
 
10th stage
1   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
2   Nicole Brändli       Edil Savino
3   Rosalisa Lapomarda       La Rosa dei Venti
4   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
5   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
6   Fabiana Luperini       Edil Savino
7   Elena Zabelinskaya      
8   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
9   Cindy Pieters       Vlaanderen - T Interim
10   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
 
11st stage
1   Nicole Brändli       Edil Savino
2   Rosalisa Lapomarda       La Rosa dei Venti
3   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
4   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
5   Fabiana Luperini       Edil Savino
6   Mirjam Melchers-Van Poppel       Acca Due O - Lorena Camicie
7   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
8   Olga Zabelinskaya       Carpe Diem - Itera
9   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
10   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
 
12nd stage
1   Nicole Brändli       Edil Savino
2   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
3   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
4   Fabiana Luperini       Edil Savino
5   Tatiana Stiajkina       Alfa Lum R.S.M.
6   Mirjam Melchers-Van Poppel       Acca Due O - Lorena Camicie
7   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Olga Zabelinskaya       Carpe Diem - Itera
9   Marcia Eicher-Vouets       Carpe Diem - Itera
10   Cindy Pieters       Vlaanderen - T Interim
 
13rd stage
1   Elena Tchalykh      
2   Jorunn Kvalø       Sponsorservice
3   Roberta Bonanomi       GAS Sport
4   Zita Urbonaite       Acca Due O - Lorena Camicie
5   Svetlana Samokhvalova       Carpe Diem - Itera
6   Arenda Grimberg       Acca Due O - Lorena Camicie
7   Lara Ruthven       Carpe Diem - Itera
8   Valentina Karpenko       Ciegi
9   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
10   Monica Valen-Valvik       Sponsorservice
 
14th stage
1   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
2   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
3   Mirjam Melchers-Van Poppel       Acca Due O - Lorena Camicie
4   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
5   [DSQ] Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
6   Olga Zabelinskaya       Carpe Diem - Itera
7   Nicole Brändli       Edil Savino
8   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
9   Mari Holden-Paulsen       Alfa Lum R.S.M.
10   Sara Carrigan