LA GRANDE BOUCLE
 
Country:   France
Datum:  5-19/8/2001
Category:  2.2
 

Results | 2000 | 2002 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
2   Fabiana Luperini       Edil Savino
3   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
4   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
5   Rasa Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
6   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
7   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
8   Marianna Lorenzoni       Immobilione Luca
9   Jeannie Longo-Ciprelli      
10   Roberta Bonanomi       GAS Sport
11   Teodora Ruano Sanchon       Junkers - San Benedetto - Noja
12   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
13   Bettina Schöke       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
14   Mari Holden-Paulsen       Alfa Lum R.S.M.
15   Priska Doppmann       Acca Due O - Lorena Camicie
16   Lara Ruthven       Carpe Diem - Itera
17   Maria Isabel Moreno Allue       Junkers - San Benedetto - Noja
18   Simona Parente       Edil Savino
19   Jolanta Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
20   Fatima Blazquez Lozano       S.C. Michela Fanini Record Box
21   Natalja Kachalka       S.C. Michela Fanini Record Box
22   Cybil Di Guistini       CA Mantes-la-Ville 78
23   Gitana Gruodyte       La Rosa dei Venti
24   Chantal Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
25   Anke Wichmann       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
26   Baukje Doedee      
27   Sandra Wampfler       CA Mantes-la-Ville 78
28   Daniela Veronesi       Alfa Lum R.S.M.
29   Yulia Martisova      
30   Rhonda Quick       Jane`s Cosmetics
31   Zita Urbonaite       Acca Due O - Lorena Camicie
32   Madeleine Lindberg       Farm Frites - Hartol
33   Elena Tchalykh      
34   Svetlana Samokhvalova       Carpe Diem - Itera
35   Sylvie Riedlé      
36   Erika Vilunaite       Acca Due O - Lorena Camicie
37   Yvonne Troost-Brunen       Farm Frites - Hartol
38   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
39   Lenka Ilavska      
40   Miho Oki      
41   Iryna Chuzhynova-Denisiuk       Edil Savino
42   Alexandra Rannou (Le Henaff)      
43   Joan Wilson      
44   Francesca Castrucci       Immobilione Luca
45   Ruth Martinez Gomez       Junkers - San Benedetto - Noja
46   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
47   Ghita Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
48   Montserrat Alonso Bernal       Junkers - San Benedetto - Noja
49   Rosa Maria Bravo Soba       BIK - Toscany Sport
50   Ana Ramirez Bauxel       Alkon - Groupbike
51   Zlatica Bazola-Minori (Gavlakova)      
52   Eneritz Iturriaga Mazage       BIK - Toscany Sport
53   Gulnara Ivanova-Fatkulina       Acca Due O - Lorena Camicie
54   Alexandra Noehles       Nurnberger Versicherung
55   Gema Pascual Torrecilla       Alkon - Groupbike
56   Marika Murer       S.C. Michela Fanini Record Box
57   Tania Belvederesi       GAS Sport
58   Tiziana Smorgon      
59   Monica Ceccon       S.C. Michela Fanini Record Box
60   Irene Puccioni       Edil Savino
61   Sonia Rocca       Edil Savino
62   Cristina Alcalde Huertanos      
63   Sandra Santanyes Murillo       Alkon - Groupbike
64   Emmanuelle Farcy       CA Mantes-la-Ville 78
65   Azucena Sanchez Benito      
66   Patricia Zulato      
67   Isabelle Carro      
68   Elena Carbonell Font      
69   Elena Barillova      
 
prologue
1   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
2   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
3   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
4   Elena Tchalykh      
5   Mari Holden-Paulsen       Alfa Lum R.S.M.
6   Teodora Ruano Sanchon       Junkers - San Benedetto - Noja
7   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
8   Rasa Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
9   Chantal Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
10   Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
 
1st stage
1   Fabiana Luperini       Edil Savino
2   Rasa Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
3   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
4   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
5   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
6   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
7   Jolanta Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
9   Simona Parente       Edil Savino
10   Vera Carrara       Carpe Diem - Itera
 
2nd stage
1   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
2   Jeannie Longo-Ciprelli      
3   Fabiana Luperini       Edil Savino
4   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
5   Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
6   Marianna Lorenzoni       Immobilione Luca
7   Teodora Ruano Sanchon       Junkers - San Benedetto - Noja
8   Nicole Brändli       Edil Savino
9   Jolanta Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
10   Rasa Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
 
3rd stage
1   Gabriella Pregnolato       GAS Sport
2   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
3   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
4   Yvonne Troost-Brunen       Farm Frites - Hartol
5   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
6   Rosa Maria Bravo Soba       BIK - Toscany Sport
7   Ghita Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
8   Magali Le Floc`h       CA Mantes-la-Ville 78
9   Iryna Chuzhynova-Denisiuk       Edil Savino
10   Francesca Castrucci       Immobilione Luca
 
4th stage
1   Yvonne Troost-Brunen       Farm Frites - Hartol
2   Chantal Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
3   Mari Holden-Paulsen       Alfa Lum R.S.M.
4   Rasa Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
5   Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
6   Bettina Schöke       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
7   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
8   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
9   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
10   Gitana Gruodyte       La Rosa dei Venti
 
5th stage
1   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
2   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
3   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
4   Magali Le Floc`h       CA Mantes-la-Ville 78
5   Francesca Castrucci       Immobilione Luca
6   Madeleine Lindberg       Farm Frites - Hartol
7   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
8   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
9   Rasa Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
10   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
 
6th stage
1   Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
2   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
3   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
4   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
5   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
6   Yvonne Troost-Brunen       Farm Frites - Hartol
7   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
8   Magali Le Floc`h       CA Mantes-la-Ville 78
9   Chantal Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
10   Elena Tchalykh      
 
7th stage
1   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
2   Rasa Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
3   Greta Zocca       GAS Sport
4   Yulia Martisova      
5   Olga Zabelinskaya       Carpe Diem - Itera
6   Erika Vilunaite       Acca Due O - Lorena Camicie
7   Zita Urbonaite       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Fatima Blazquez Lozano       S.C. Michela Fanini Record Box
9   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
10   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
 
8th stage
1   Simona Parente       Edil Savino
2   Yvonne Troost-Brunen       Farm Frites - Hartol
3   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
4   Gitana Gruodyte       La Rosa dei Venti
5   Svetlana Samokhvalova       Carpe Diem - Itera
6   Ghita Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
7   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
8   Gulnara Ivanova-Fatkulina       Acca Due O - Lorena Camicie
9   Roberta Bonanomi       GAS Sport
10   Daniela Veronesi       Alfa Lum R.S.M.
 
9th stage
1   Svetlana Samokhvalova       Carpe Diem - Itera
2   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
3   Chantal Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
4   Bettina Schöke       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
5   Lenka Ilavska      
6   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
7   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
8   Rosa Maria Bravo Soba       BIK - Toscany Sport
9   Magali Le Floc`h       CA Mantes-la-Ville 78
10   Sharon Van Essen       Farm Frites - Hartol
 
10th stage
1   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
2   Jeannie Longo-Ciprelli      
3   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
4   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
5   Teodora Ruano Sanchon       Junkers - San Benedetto - Noja
6   Fabiana Luperini       Edil Savino
7   Zinaida Stahurskaya       GAS Sport
8   Jolanta Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
9   Mari Holden-Paulsen       Alfa Lum R.S.M.
10   Elena Tchalykh      
 
11st stage
1   Fabiana Luperini       Edil Savino
2   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
3   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
4   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
5   Rasa Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
6   Marianna Lorenzoni       Immobilione Luca
7   Jolanta Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
9   Simona Parente       Edil Savino
10   Natalja Kachalka       S.C. Michela Fanini Record Box
 
12nd stage
1   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
2   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
3   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
4   Natalja Kachalka       S.C. Michela Fanini Record Box
5   Fabiana Luperini       Edil Savino
6   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
7   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
8   Marianna Lorenzoni       Immobilione Luca
9   Rasa Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
10   Jolanta Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
 
13rd stage
1   Fabiana Luperini       Edil Savino
2   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
3   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
4   Rasa Polikeviciute       Acca Due O - Lorena Camicie
5   Marianna Lorenzoni       Immobilione Luca
6   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
7   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
8   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
9   Roberta Bonanomi       GAS Sport
10   Priska Doppmann       Acca Due O - Lorena Camicie
 
14th stage
1   Olga Slyussareva       Carpe Diem - Itera
2   Regina Schleicher       S.C. Michela Fanini Record Box
3   Susanne Ljungskog       Vlaanderen - T Interim
4   Judith Arndt       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
5   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
6   Yvonne Troost-Brunen       Farm Frites - Hartol
7   Chantal Beltman       Rabobank (Nationale Selectie)
8   Zita Urbonaite       Acca Due O - Lorena Camicie
9   Rosa Maria Bravo Soba       BIK - Toscany Sport
10   Alexandra Rannou (Le Henaff)