DAUPHINé LIBéRé
 
Country:   France
Datum:  3-10/6/1991
Category:  2.1
 

Results | 1990 | 1992 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Luis Herrera Herrera       Ryalco - Postobon - Manzana
2   Laudelino Cubino Gonzalez       Amaya
3   Tony Rominger       Toshiba
4   Robert Millar       Z
5   Oliverio Rincon Quintana       Kelme - Ibexpress
6   Eddy Bouwmans       Panasonic - Sportlife
7   Andrew Hampsten       Motorola
8   Luc Leblanc       Castorama
9   Jose-Martin Farfan Pulido       Kelme - Ibexpress
10   Alvaro Mejia Castrillon       Ryalco - Postobon - Manzana
11   Pascal Lino       R.M.O.
12   Thierry Bourguignon       Toshiba
13   Dimitri Zdanov       Panasonic - Sportlife
14   Henry Cardenas Orduz       Ryalco - Postobon - Manzana
15   Viatcheslav Ekimov       Panasonic - Sportlife
16   Johan Bruyneel       Lotto - Super Club - MBK
17   Jerome Simon       Z
18   Jose Reynel Montoya Jaramillo       Ryalco - Postobon - Manzana
19   Patrice Esnault       Amaya
20   Uwe Ampler       Histor - Sigma
21   Edwig Van Hooydonck       Buckler - Colnago - Decca
22   Arsenio Chaparro Cardoso       Ryalco - Postobon - Manzana
23   Eric Caritoux       R.M.O.
24   Luis-Alberto Camargo       Ryalco - Postobon - Manzana
25   Guido Winterberg       Helvetia - La Suisse
26   Gerardo Moncada Guiza       Ryalco - Postobon - Manzana
27   Yvon Madiot       R.M.O.
28   Oscar De Jesus Vargas Restrepo       Ryalco - Postobon - Manzana
29   Sean Kelly       PDM - Ultima - Concorde
30   Urs Zimmermann       Motorola
 
1st stage
1   Thierry Marie       Castorama
2   Tony Rominger       Toshiba
3   Pascal Simon       Castorama
 
2nd stage
1   John Talen       PDM - Ultima - Concorde
2   Viatcheslav Ekimov       Panasonic - Sportlife
3   Patrice Esnault       Amaya
 
3rd stage
1   Jean-Paul Van Poppel       PDM - Ultima - Concorde
2   Laurent Jalabert       Toshiba
3   Johan Museeuw       Lotto - Super Club - MBK
 
4th stage
1   Henri Abadie       Toshiba
2   Yvon Ledanois       Castorama
3   Pascal Lino       R.M.O.
 
5th stage
1   Sean Yates       Motorola
2   Frederic Moncassin       Castorama
3   Viatcheslav Ekimov       Panasonic - Sportlife
 
6th stage
1   Luis Herrera Herrera       Ryalco - Postobon - Manzana
2   Tony Rominger       Toshiba
3   Laudelino Cubino Gonzalez       Amaya
 
7th stage
1   Laudelino Cubino Gonzalez       Amaya
2   Luis Herrera Herrera       Ryalco - Postobon - Manzana
3   Luc Leblanc       Castorama
 
8th stage
1   Tony Rominger       Toshiba
2   Viatcheslav Ekimov       Panasonic - Sportlife
3   Luis Herrera Herrera       Ryalco - Postobon - Manzana