GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  20/5-12/6/1977
Category:  GT (SPP)
 

Results | 1976 | 1978 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | More
 
1   Michel Pollentier       Flandria - Velda - Latina
2   Francesco Moser       Sanson
3   Gianbattista Baronchelli       Scic
4   Alfio Vandi       Magniflex - Torpado
5   Wladimiro Panizza       Scic
6   Ronald De Witte       Brooklyn
7   Walter Riccomi       Scic
8   Claudio Bortolotto       Sanson
9   Mario Beccia       Sanson
10   Wilmo Francioni       Magniflex - Torpado
11   Simone Fraccaro       Jolly Ceramica
12   Giancarlo Bellini       Brooklyn
13   Jose-Luis Viejo Gomez       Kas - Campagnolo
14   Vittorio Algeri       G.B.C. - Itla TV
15   Felice Gimondi       Bianchi - Campagnolo
16   Gonzalo Aja Barguin       Teka
17   Amilcare Sgalbazzi       Jolly Ceramica
18   Giuseppe Perletto       Magniflex - Torpado
19   Miguel Maria Lasa Orguia       Teka
20   Bernt Johansson       Fiorella - Mocassini
21   Leone Pizzini       Selle Royal - Contour
22   Joseph Fuchs       Sanson
23   Remo Rocchia       Vibor
24   Carmelo Barone       Fiorella - Mocassini
25   Alfredo Chinetti       Jolly Ceramica
26   Giovanni Cavalcanti       Bianchi - Campagnolo
27   Mariano Martinez       Flandria - Velda - Latina
28   Giacinto Santambrogio       Bianchi - Campagnolo
29   Tony Houbrechts       Bianchi - Campagnolo
30   Ottavio Crepaldi       Brooklyn
31   Faustino Fernandez Ovies       Kas - Campagnolo
32   Roberto Poggiali       Sanson
33   Mauro Vannucchi       Magniflex - Torpado
34   Juan Pujol Pages       Kas - Campagnolo
35   Sebastian Pozo Fontivero       Kas - Campagnolo
36   Uli Sutter       Zonca - Santini
37   Renato Laghi       Vibor
38   Aldo Donadello       Sanson
39   Walter Polini       G.B.C. - Itla TV
40   Ruggero Gialdini       Magniflex - Torpado
41   Luciano Conati       Scic
42   Dorino Vanzo       G.B.C. - Itla TV
43   Renato Marchetti       Sanson
44   Alessio Antonini       Jolly Ceramica
45   Franco Conti       Zonca - Santini
46   Giovanni Battaglin       Jolly Ceramica
47   Manuel Esparza Sanz       Teka
48   Glauco Santoni       Bianchi - Campagnolo
49   Fabrizio Fabbri       Sanson
50   Arnaldo Caverzasi       Scic
51   Luciano Loro       G.B.C. - Itla TV
52   Domingo Perurena Tellechea       Kas - Campagnolo
53   Luciano Borgognoni       Vibor
54   Valerio Lualdi       Sanson
55   Vicente Lopez Carril       Kas - Campagnolo
56   Luis Balague Carrenco       Teka
57   Gaetano Baronchelli       Scic
58   Pedro Vilardebo Vila       Teka
59   Sigfrido Fontanelli       Magniflex - Torpado
60   Roberto Ceruti       G.B.C. - Itla TV
61   Giuseppe Rodella       Vibor
62   Pasquale Pugliese       Zonca - Santini
63   Erich Loder       Flandria - Velda - Latina
64   Bruno Vicino       G.B.C. - Itla TV
65   Herman Beysens       Flandria - Velda - Latina
66   Enrico Guadrini       Zonca - Santini
67   Antonio Salutini       Vibor
68   Sergio Parsani       Bianchi - Campagnolo
69   J├╝rgen Kraft       Selle Royal - Contour
70   Knut Knudsen       Jolly Ceramica
71   Julian Andiano Eguiguren       Kas - Campagnolo
72   Albert Van Vlierberghe       Flandria - Velda - Latina
73   Franco Bitossi       Vibor
74   Enrico Paolini       Scic
75   Willy De Geest       Brooklyn
76   Jean-Claude Fabbri       Magniflex - Torpado
77   Leonardo Mazzantini       Zonca - Santini
78   Marc Demeyer       Flandria - Velda - Latina
79   Gabriele Mugnaini       Vibor
80   Pierino Gavazzi       Jolly Ceramica
81   Maurizio Bertini       Vibor
82   Donato Giuliani       Jolly Ceramica
83   Giuseppe Passuello       Zonca - Santini
84   Celestino Vercelli       Brooklyn
85   Mauro Simonetti       Fiorella - Mocassini
86   Angelo Tosoni       G.B.C. - Itla TV
87   Marcello Bergamo       Zonca - Santini
88   J├Şrgen Marcussen       Vibor
89   Willy In `t Ven       Bianchi - Campagnolo
90   Gabriele Landoni       G.B.C. - Itla TV
91   Lieven Malfait       Flandria - Velda - Latina
92   Armando Lora       Magniflex - Torpado
93   Jose Grande Sanchez       Teka
94   Ricardo Magrini       Fiorella - Mocassini
95   Piero Spinelli       Zonca - Santini
96   Annunzio Colombo       Zonca - Santini
97   Jesus Suarez Cuevas       Teka
98   Javier-Francisco Elorriaga Iturriagagoitia       Teka
99   Bruno Zanoni       G.B.C. - Itla TV
100   Flavio Miozzo       Vibor
101   Andrea Checchi       Fiorella - Mocassini
102   Sandro Quintarelli       Selle Royal - Contour
103   Antonio Bonini       Fiorella - Mocassini
104   Aldo Parecchini       Brooklyn
105   Annibale De Faveri       Selle Royal - Contour
106   Adriano Pella       Selle Royal - Contour
107   Giuseppe Martinelli       Jolly Ceramica
108   Marzio Mezzani       Fiorella - Mocassini
109   Phil Edwards       Sanson
110   Pol Verschuere       Flandria - Velda - Latina
111   Pietro Algeri       G.B.C. - Itla TV
112   Alex Van Linden       Bianchi - Campagnolo
113   Marcello Osler       Brooklyn
114   Alberto Caiumi       Selle Royal - Contour
115   Gianluigi Zuanel       Fiorella - Mocassini
116   Gianfranco Foresti       Scic
117   Luigi Castelletti       Bianchi - Campagnolo
118   Osvaldo Bettoni       Scic
119   Roger Verschaeve       Flandria - Velda - Latina
120   Hans-Peter Jakst       Selle Royal - Contour
121   Ignazio Paleari       Fiorella - Mocassini
 
Points ranking:
1   Francesco Moser       Sanson
2   Pierino Gavazzi       Jolly Ceramica
3   Luciano Borgognoni       Vibor
 
Mountain ranking:
1   Faustino Fernandez Ovies       Kas - Campagnolo
2   Uli Sutter       Zonca - Santini
3   Michel Pollentier       Flandria - Velda - Latina
 
prologue
1   Freddy Maertens       Flandria - Velda - Latina
2   Francesco Moser       Sanson
3   Knut Knudsen       Jolly Ceramica
 
1st stage
1   Freddy Maertens       Flandria - Velda - Latina
2   Marino Basso       Selle Royal - Contour
3   Ercole Gualazzini       Scic
 
2nd stage
1   Rik Van Linden       Bianchi - Campagnolo
2   Ercole Gualazzini       Scic
3   Marino Basso       Selle Royal - Contour
 
3rd stage
1   Luciano Borgognoni       Vibor
2   Freddy Maertens       Flandria - Velda - Latina
3   Francesco Moser       Sanson
 
4th stage
1   Simone Fraccaro       Jolly Ceramica
2   Wilmo Francioni       Magniflex - Torpado
3   Freddy Maertens       Flandria - Velda - Latina
 
5th stage
1   Freddy Maertens       Flandria - Velda - Latina
2   Rik Van Linden       Bianchi - Campagnolo
3   Luciano Borgognoni       Vibor
 
6th stage
1   Mario Beccia       Sanson
2   Walter Riccomi       Scic
3   Faustino Fernandez Ovies       Kas - Campagnolo
 
7th stage
1   Freddy Maertens       Flandria - Velda - Latina
2   Miguel Maria Lasa Orguia       Teka
3   Enrico Paolini       Scic
 
8th stage
1   Freddy Maertens       Flandria - Velda - Latina
2   Enrico Paolini       Scic
3   Francesco Moser       Sanson
 
9th stage
1   Freddy Maertens       Flandria - Velda - Latina
2   Francesco Moser       Sanson
3   Wladimiro Panizza       Scic
 
10th stage
1   Freddy Maertens       Flandria - Velda - Latina
2   Rik Van Linden       Bianchi - Campagnolo
3   Marcello Osler       Brooklyn
 
11st stage
1   Knut Knudsen       Jolly Ceramica
2   Francesco Moser       Sanson
3   Luciano Borgognoni       Vibor
 
12nd stage
1   Giacinto Santambrogio       Bianchi - Campagnolo
2   Pierino Gavazzi       Jolly Ceramica
3   Francesco Moser       Sanson
 
13rd stage
1   Claudio Bortolotto       Sanson
2   Enrico Paolini       Scic
3   Wilmo Francioni       Magniflex - Torpado
 
14th stage
1   Wilmo Francioni       Magniflex - Torpado
2   Michel Pollentier       Flandria - Velda - Latina
3   Miguel Maria Lasa Orguia       Teka
 
15th stage
1   Giancarlo Tartoni       Magniflex - Torpado
2   Aldo Parecchini       Brooklyn
3   Annunzio Colombo       Zonca - Santini
 
16th stage
1   Marc Demeyer       Flandria - Velda - Latina
2   Marino Basso       Selle Royal - Contour
3   Pierino Gavazzi       Jolly Ceramica
 
17th stage
1   Ercole Gualazzini       Scic
2   Marc Demeyer       Flandria - Velda - Latina
3   Pierino Gavazzi       Jolly Ceramica
 
18th stage
1   Marc Demeyer       Flandria - Velda - Latina
2   Marino Basso       Selle Royal - Contour
3   Pierino Gavazzi       Jolly Ceramica
 
19th stage
1   Giuseppe Perletto       Magniflex - Torpado
2   Mario Beccia       Sanson
3   Michel Pollentier       Flandria - Velda - Latina
 
20th stage
1   Gianbattista Baronchelli       Scic
2   Michel Pollentier       Flandria - Velda - Latina
3   Giuseppe Perletto       Magniflex - Torpado
 
21st stage
1   Renato Laghi       Vibor
2   Gaetano Baronchelli       Scic
3   J├╝rgen Kraft       Selle Royal - Contour
 
22nd stage
1   Wilmo Francioni       Magniflex - Torpado
2   Sergio Parsani       Bianchi - Campagnolo
3   Valerio Lualdi       Sanson
 
23rd stage
1   Michel Pollentier       Flandria - Velda - Latina
2   Francesco Moser       Sanson
3   Knut Knudsen       Jolly Ceramica
 
24th stage
1   Luciano Borgognoni       Vibor
2   Marc Demeyer       Flandria - Velda - Latina
3   Enrico Paolini       Scic
 
25th stage
1   Renato Laghi       Vibor