VUELTA A ESPANA
 
Country:   Spain
Datum:  1-15/5/1963
Category:  GT (SPP)
 

Results | 1962 | 1964 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Jacques Anquetil       St.Raphael - Gitane
2   Jose-Martin Colmenarejo Perez       Faema - Flandria
3   Miguel Pacheco Font       Kas - Kaskol
4   Bas Maliepaard       St.Raphael - Gitane
5   Francisco Gabica Billa       Kas - Kaskol
6   Antonio Suarez Vasquez       Faema - Flandria
7   Eusebio Velez Mendizabal       Kas - Kaskol
8   Antonio Gomez Del Moral       Faema - Flandria
9   Jean Stablinski       St.Raphael - Gitane
10   Guillaume Van Tongerloo       G.B.C. - Libertas
11   Antonio Barrutia Iturriago       Kas - Kaskol
12   Frans Aerenhouts       G.B.C. - Libertas
13   Fernando Manzaneque Sanchez       Ferrys
14   Antonio Karmany Mestres       Ferrys
15   Edgard Sorgeloos       G.B.C. - Libertas
16   Jose Antonio Momene Campo       Kas - Kaskol
17   Gerard Thielin       St.Raphael - Gitane
18   Valentin Uriona Laucirica       Kas - Kaskol
19   Anatole Novak       St.Raphael - Gitane
20   Sebastian Elorza Uria       Kas - Kaskol
21   Dieter Puschel       Wiel`s - Groene Leeuw
22   Roger Baens       G.B.C. - Libertas
23   Julio Jimenez Munoz       Faema - Flandria
24   Esteban Martin Jimenez       Ferrys
25   Carlos Echevarria Zudaire       Kas - Kaskol
26   Jose Urrestarazu Munduate       Kas - Kaskol
27   Julio Sanz Sanz       Pinturas Ega
28   Jose Martin Quesada Nortes       Faema - Flandria
29   Rogelio Hernandez Santibanez       Ferrys
30   Manuel Martin Pinera       Kas - Kaskol
31   Jose Segu Soriano       Faema - Flandria
32   Joao Santos Roque      
33   Jaime Alomar Florit       Cite
34   Mario Pereira Silva       Porto
35   Jorge Corvo      
36   Juan Sanchez Camero       Faema - Flandria
37   Antonio Carreras Quiroga       Pinturas Ega
38   Guy Ignolin       St.Raphael - Gitane
39   Francois Le Her       St.Raphael - Gitane
40   Francisco Jose Sune Montraguil       Faema - Flandria
41   Seamus Elliott       St.Raphael - Gitane
42   Willy Derboven       G.B.C. - Libertas
43   Julio San Emeterio Albascal       Ferrys
44   Agostino Correia      
45   Antonio Bertran Panades       Ferrys
46   Martin Van Geneugden       G.B.C. - Libertas
47   Salvador Honrubia Manonelles       Ferrys
48   Willy Schroeders       G.B.C. - Libertas
49   Frans Van Immerseel       G.B.C. - Libertas
50   Joao Peixoto Alves      
51   Jose Gomez Del Moral       Faema - Flandria
52   Jan Lauwers       G.B.C. - Libertas
53   Ernesto Bono       San Pellegrino - Firte
54   Jesus Galdeano Portillo       Cite
55   Indalecio De Jesus       Porto
56   Raul Rey Fomosel       Ferrys
57   Albert Van D`Huynslager       Ruberg - Liga
58   Juan Jorge Nicolau Moria       Kas - Kaskol
59   Alcino Rodrigo      
60   Celso Gambi       San Pellegrino - Firte
61   Laurentino Mendes      
62   Roger Thull       Ruberg - Liga
63   Abel Le Dudal       St.Raphael - Gitane
64   Bruno Martinato       Gazzola
65   Andre Rosseel      
 
Points ranking:
1   Bas Maliepaard       St.Raphael - Gitane
2   Edgard Sorgeloos       G.B.C. - Libertas
3   Guy Ignolin       St.Raphael - Gitane
 
Mountain ranking:
1   Julio Jimenez Munoz       Faema - Flandria
2   Antonio Karmany Mestres       Ferrys
3   Guy Ignolin       St.Raphael - Gitane
 
1st stage
1   Antonio Barrutia Iturriago       Kas - Kaskol
2   Esteban Martin Jimenez       Ferrys
3   Julio Jimenez Munoz       Faema - Flandria
 
2nd stage
1   Jacques Anquetil       St.Raphael - Gitane
2   Aldo Moser       San Pellegrino - Firte
3   Jose Perez Frances       Ferrys
 
3rd stage
1   Jose Segu Soriano       Faema - Flandria
2   Bas Maliepaard       St.Raphael - Gitane
3   Fernando Manzaneque Sanchez       Ferrys
 
4th stage
1   Antonio Barrutia Iturriago       Kas - Kaskol
2   Seamus Elliott       St.Raphael - Gitane
3   Julio Sanz Sanz       Pinturas Ega
 
5th stage
1   Jan Lauwers       G.B.C. - Libertas
2   Bas Maliepaard       St.Raphael - Gitane
3   Frans Aerenhouts       G.B.C. - Libertas
 
6th stage
1   Bas Maliepaard       St.Raphael - Gitane
2   Giorgio Zancanaro       San Pellegrino - Firte
3   Jose Perez Frances       Ferrys
 
7th stage
1   Guy Ignolin       St.Raphael - Gitane
2   Carlos Echevarria Zudaire       Kas - Kaskol
3   Antonio Barrutia Iturriago       Kas - Kaskol
 
8th stage
1   Valentin Uriona Laucirica       Kas - Kaskol
2   Frans Aerenhouts       G.B.C. - Libertas
3   Edgard Sorgeloos       G.B.C. - Libertas
 
9th stage
1   Jose Perez Frances       Ferrys
2   Jose Segu Soriano       Faema - Flandria
3   Antonio Suarez Vasquez       Faema - Flandria
 
10th stage
1   Roger Baens       G.B.C. - Libertas
2   Ernesto Bono       San Pellegrino - Firte
3   Bas Maliepaard       St.Raphael - Gitane
 
11st stage
1   Jean Stablinski       St.Raphael - Gitane
2   Jose-Martin Colmenarejo Perez       Faema - Flandria
3   Edgard Sorgeloos       G.B.C. - Libertas
 
12nd stage
1   Jan Lauwers       G.B.C. - Libertas
2   Jaime Alomar Florit       Cite
3   Jose Antonio Momene Campo       Kas - Kaskol
 
13rd stage
1   Frans Aerenhouts       G.B.C. - Libertas
2   Bas Maliepaard       St.Raphael - Gitane
3   Andre Rosseel      
 
14th stage
1   Miguel Pacheco Font       Kas - Kaskol
2   Jacques Anquetil       St.Raphael - Gitane
3   Antonio Suarez Vasquez       Faema - Flandria
 
15th stage
1   Seamus Elliott       St.Raphael - Gitane
2   Sebastian Elorza Uria       Kas - Kaskol
3   Antonio Karmany Mestres       Ferrys
 
16th stage
1   Roger Baens       G.B.C. - Libertas
2   Frans Aerenhouts       G.B.C. - Libertas
3   Fernando Manzaneque Sanchez       Ferrys
 
17th stage
1   Guy Ignolin       St.Raphael - Gitane
2   Salvador Honrubia Manonelles       Ferrys
3   Martin Van Geneugden       G.B.C. - Libertas