GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  18/5-8/6/1958
Category:  GT (CDC)
 

Results | 1957 | 1959 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | More
 
1   Ercole Baldini       Legnano
2   Jean Brankart       St.Raphael
3   Charly Gaul       Faema
4   Louison Bobet       Bobet - BP - Hutchinson
5   Gastone Nencini       Chlorodont
6   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
7   Jesus Lorono Artega       Faema
8   Raphael Geminiani       St.Raphael
9   Pasquale Fornara       Ignis - Doniselli
10   Aldo Moser       Cali Broni
11   Jan Adriaenssens       Carpano
12   Sante Ranucci       Torpado
13   Hans Junkermann       Molteni
14   Germano Barale       Bianchi
15   Salvador Botella       Faema
16   Fred De Bruyne       Carpano
17   Federico Bahamontes       Faema
18   Silvestro La Cioppa       San Pellegrino
19   Giuseppe Fallarini       Asborno
20   Joseph Planckaert       Carpano
21   Agostino Coletto       Carpano
22   Giorgio Tinazzi       San Pellegrino
23   Pierino Baffi       Chlorodont
24   Guido Boni       Bianchi
25   Giovanni Pettinati       Atala
26   Gilberto Dall`Agata       Torpado
27   Arnaldo Pambianco       Legnano
28   Carlo Azzini       San Pellegrino
29   Desire Keteleer       Carpano
30   Antonino Catalano       Allegro
31   Guido Carlesi       Chlorodont
32   Fausto Coppi       Bianchi
33   Marcel Ernzer       Faema
34   Nino Defilippis       Carpano
35   Vito Favero       Atala
36   Maurice Lampre       St.Raphael
37   Rino Benedetti       Cali Broni
38   Jesus Galdeano Portillo       Faema
39   Armando Pellegrini       Faema
40   Walter Martin       San Pellegrino
41   Gianbattista Milesi       San Pellegrino
42   Waldemaro Bartolozzi       Legnano
43   Giorgio Menini       San Pellegrino
44   Adriano De Gasperi       Mondia
45   Riccardo Brenioli       Atala
46   Cleto Maule       Torpado
47   Alessandro Fantini       Atala
48   Jean Mallejac       St.Raphael
49   Giuseppe Pintarelli       Cali Broni
50   Roberto Falaschi       Legnano
51   Gianni Ferlenghi       Bianchi
52   Nello Fabbri       Legnano
53   Vicente Iturat       Pena Solera - Ignis
54   Germain Derycke       Carpano
55   Pierre Everaert       St.Raphael
56   Alfredo Zagano       Asborno
57   Giuseppe Carizzoni       Mondia
58   Antonin Rolland       Bobet - BP - Hutchinson
59   Ugo Massocco       Allegro
60   Bruno Costalunga       Chlorodont
61   Fernando Brandolini       Bianchi
62   Angelo Piscaglia       Lube
63   Alberto Mannelli       San Pellegrino
64   Giorgio Mancini       San Pellegrino
65   Arrigo Padovan       Atala
66   Michele Gismondi       Ghigi - Coppi
67   Renzo Accordi       Pena Solera - Ignis
68   Paolo Guazzini       Ghigi - Coppi
69   Nino Assirelli       Legnano
70   Pierre Gouget       Mercier
71   Renato Ponzini       Lube
72   Bruno Tognaccini       Ignis - Doniselli
73   Robert Varnajo       St.Raphael
74   Luciano Pezzi       Bianchi
75   Gilbert Scodeller       St.Raphael
76   Mario Baroni       Torpado
77   Charles Coste       Bobet - BP - Hutchinson
 
Mountain ranking:
1   Jean Brankart       St.Raphael
2   Ercole Baldini       Legnano
3   Charly Gaul       Faema
 
1st stage
1   Willy Vannitsen       Ghigi - Coppi
2   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
3   Giorgio Albani       Legnano
 
2nd stage
1   Ercole Baldini       Legnano
2   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
3   Charly Gaul       Faema
 
3rd stage
1   Salvador Botella       Faema
2   Arnaldo Pambianco       Legnano
3   Aldo Moser       Cali Broni
 
4th stage
1   Federico Bahamontes       Faema
2   Charly Gaul       Faema
3   Jesus Lorono Artega       Faema
 
5th stage
1   Alfredo Sabbadin       Asborno
2   Salvador Botella       Faema
3   Alessandro Fantini       Atala
 
6th stage
1   Silvano Ciampi       Faema
2   Sante Ranucci       Torpado
3   Giovanni Pettinati       Atala
 
7th stage
1   Guido Boni       Bianchi
2   Guido Carlesi       Chlorodont
3   Giorgio Albani       Legnano
 
8th stage
1   Ercole Baldini       Legnano
2   Jean Brankart       St.Raphael
3   Gastone Nencini       Chlorodont
 
9th stage
1   Nino Defilippis       Carpano
2   Vicente Iturat       Pena Solera - Ignis
3   Raphael Geminiani       St.Raphael
 
10th stage
1   Gastone Nencini       Chlorodont
2   Walter Martin       San Pellegrino
3   Sante Ranucci       Torpado
 
11st stage
1   Nino Defilippis       Carpano
2   Giuseppe Fallarini       Asborno
3   Germain Derycke       Carpano
 
12nd stage
1   Pierino Baffi       Chlorodont
2   Alessandro Fantini       Atala
3   Guido Boni       Bianchi
 
13rd stage
1   Guido Carlesi       Chlorodont
2   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
3   Jean Brankart       St.Raphael
 
14th stage
1   Charly Gaul       Faema
2   Jean Brankart       St.Raphael
3   Ercole Baldini       Legnano
 
15th stage
1   Ercole Baldini       Legnano
2   Jean Brankart       St.Raphael
3   Silvestro La Cioppa       San Pellegrino
 
16th stage
1   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
2   Joseph Planckaert       Carpano
3   Giuseppe Carizzoni       Mondia
 
17th stage
1   Ercole Baldini       Legnano
2   Louison Bobet       Bobet - BP - Hutchinson
3   Nino Defilippis       Carpano
 
18th stage
1   Gastone Nencini       Chlorodont
2   Giuseppe Favero       Carpano
3   Louison Bobet       Bobet - BP - Hutchinson
 
19th stage
1   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
2   Germain Derycke       Carpano
3   Gastone Nencini       Chlorodont
 
20th stage
1   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
2   Nino Defilippis       Carpano
3   Marcello Pellegrini       Chlorodont