GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  18/5-5/6/1957
Category:  GT (CDC)
 

Results | 1956 | 1958 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | More
 
1   Gastone Nencini       Leo - Chlorodont
2   Louison Bobet       Bobet - BP - Hutchinson
3   Ercole Baldini       Legnano
4   Charly Gaul       Faema
5   Raphael Geminiani       Cilo
6   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
7   Raymond Impanis       Peugeot - BP
8   Pasquale Fornara       Arbos - Bif - Welter
9   Wout Wagtmans       Locomotief - Vredestein
10   Antonin Rolland       Bobet - BP - Hutchinson
11   Nello Fabbri       Legnano
12   Aldo Moser       Leo - Chlorodont
13   Nino Defilippis       Bianchi
14   Giuseppe Fallarini       Asborno -Frejus
15   Giancarlo Astrua       Atala
16   Wim Van Est       Locomotief - Vredestein
17   Cleto Maule       Torpado
18   Alfredo Sabbadin       San Pellegrino
19   Guido Boni       Bottecchia
20   Marcel Janssens       Peugeot - BP
21   Alessandro Fantini       Atala
22   Vito Favero       Bottecchia
23   Guido Carlesi       Bottecchia
24   Gerrit Voorting       Locomotief - Vredestein
25   Jean Bobet       Bobet - BP - Hutchinson
26   Adriano Zamboni       Torpado
27   Mario Tosato       Torpado
28   Lino Grassi       Legnano
29   Pierino Baffi       Arbos - Bif - Welter
30   Pierre Barbotin       St.Raphael
31   Gabriel Company Bauza       Faema
32   Vincenzo Rossello       Asborno -Frejus
33   Rik Van Steenbergen       Elve - Peugeot - Marvan
34   Jan Nolten       Locomotief - Vredestein
35   Daan De Groot       Locomotief - Vredestein
36   Aurelio Cestari       Lygie
37   Waldemaro Bartolozzi       Allegro
38   Armando Pellegrini       Faema
39   Bruno Monti       Atala
40   Gilberto Dall`Agata       Torpado
41   Arrigo Padovan       Atala
42   Giuseppe Pintarelli       Leo - Chlorodont
43   Benito Romagnoli       Torpado
44   Edgard Sorgeloos       Peugeot - BP
45   Marcel Ernzer       Faema
46   Max Schellenberg       Faema
47   Hilaire Couvreur       Elve - Peugeot - Marvan
48   Rino Bagnara       Torpado
49   Antonio Uliana       Bottecchia
50   Remo Bartalini       Torpado
51   Andre Vlayen       Peugeot - BP
52   Gianni Ferlenghi       Arbos - Bif - Welter
53   Giorgio Albani       Legnano
54   Emilio Bottecchia       Leo - Chlorodont
55   Bernardo Ruiz Navarette       Ignis - Doniselli
56   Ab Donker       Locomotief - Vredestein
57   Jaap Kersten       Locomotief - Vredestein
58   Alberto Assirelli      
59   Attilio Moresi       Mondia
60   Pietro Nascimbene       Carpano - Coppi
61   Pietro Giudici       Bianchi
62   Gino Guerrini       Asborno -Frejus
63   Jesus Galdeano Portillo       Ignis - Doniselli
64   Giuliano Michelon       Asborno -Frejus
65   Bruno Tognaccini       Leo - Chlorodont
66   Giuseppe Mauso       Bottecchia
67   Angelo Miserocchi       Bianchi
68   Jose Serra Gil       Ignis - Doniselli
69   Colombo Cassano       Carpano - Coppi
70   Giacomo Fini       Faema
71   Ugo Massocco       Legnano
72   Charles Coste       Mercier
73   Claude Le Ber       Bobet - BP - Hutchinson
74   Mario Baroni       Leo - Chlorodont
75   Giuseppe Barale       San Pellegrino
76   Vasco Modena       Arbos - Bif - Welter
77   Max Cohen       St.Raphael
78   Mario Mori       Arbos - Bif - Welter
79   Angelo Piscaglia       San Pellegrino
 
Mountain ranking:
1   Raphael Geminiani       Cilo
2   Charly Gaul       Faema
3   Louison Bobet       Bobet - BP - Hutchinson
 
1st stage
1   Rik Van Steenbergen       Elve - Peugeot - Marvan
2   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
3   Pierino Baffi       Arbos - Bif - Welter
 
2nd stage
1   Charly Gaul       Faema
2   Raphael Geminiani       Cilo
3   Nino Defilippis       Bianchi
 
3rd stage
1   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
2   Rik Van Steenbergen       Elve - Peugeot - Marvan
3   Giuseppe Favero       Bianchi
 
4th stage
1   Andre Vlayen       Peugeot - BP
2   Colombo Cassano       Carpano - Coppi
3   Ugo Massocco       Legnano
 
5th stage
1   Alessandro Fantini       Atala
2   Daan De Groot       Locomotief - Vredestein
3   Claude Le Ber       Bobet - BP - Hutchinson
 
6th stage
1   Wout Wagtmans       Locomotief - Vredestein
2   Ugo Massocco       Legnano
3   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
 
7th stage
1   Antonin Rolland       Bobet - BP - Hutchinson
2   Agostino Coletto       Carpano - Coppi
3   Rino Benedetti       Bottecchia
 
8th stage
1   Vito Favero       Bottecchia
2   Michele Gismondi       Carpano - Coppi
3   Nino Defilippis       Bianchi
 
9th stage
1   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
2   Rik Van Steenbergen       Elve - Peugeot - Marvan
3   Antonin Rolland       Bobet - BP - Hutchinson
 
10th stage
1   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
2   Alessandro Fantini       Atala
3   Nello Fabbri       Legnano
 
11st stage
1   Rik Van Steenbergen       Elve - Peugeot - Marvan
2   Giorgio Albani       Legnano
3   Ercole Baldini       Legnano
 
12nd stage
1   Ercole Baldini       Legnano
2   Cleto Maule       Torpado
3   Claude Le Ber       Bobet - BP - Hutchinson
 
13rd stage
1   Bruno Monti       Atala
2   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
3   Alessandro Fantini       Atala
 
14th stage
1   Mario Baroni       Leo - Chlorodont
2   Rino Benedetti       Bottecchia
3   Giorgio Albani       Legnano
 
15th stage
1   Louison Bobet       Bobet - BP - Hutchinson
2   Gastone Nencini       Leo - Chlorodont
3   Charly Gaul       Faema
 
16th stage
1   Alfredo Sabbadin       San Pellegrino
2   Charly Gaul       Faema
3   Wim Van Est       Locomotief - Vredestein
 
17th stage
1   Alessandro Fantini       Atala
2   Giorgio Albani       Legnano
3   Cleto Maule       Torpado
 
18th stage
1   Rik Van Steenbergen       Elve - Peugeot - Marvan
2   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
3   Gino Guerrini       Asborno -Frejus
 
19th stage
1   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
2   Ercole Baldini       Legnano
3   Louison Bobet       Bobet - BP - Hutchinson
 
20th stage
1   Charly Gaul       Faema
2   Raphael Geminiani       Cilo
3   Louison Bobet       Bobet - BP - Hutchinson
 
21st stage
1   Rik Van Steenbergen       Elve - Peugeot - Marvan
2   Arrigo Padovan       Atala
3   Edgard Sorgeloos       Peugeot - BP
 
22nd stage
1   Rik Van Steenbergen       Elve - Peugeot - Marvan
2   Miguel Poblet Orriols       Ignis - Doniselli
3   Cleto Maule       Torpado