VUELTA A TACHIRA
 
Country:   Venezuela
Datum:  11-18/1/2019
Category:  2.2
     
 

Results | 2018 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Jimmi Briceno Castro       Loteria del Tachira
2   Luis Guillermo Mora Ramirez       Loteria del Tachira
3   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
4   Ronald Javier Gonzalez Escalante       Deportivo Tachira - JHS
5   Miguel Eduardo Florez Lopez       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador
7   Yonder Eduardo Godoy      
8   Roniel Campos Lucena       Deportivo Tachira - JHS
9   Nelson David Camargo Mendoza       JHS Aves
10   Manuel Eduardo Medina Marino       Deportivo Tachira - JHS
11   Orluis Aular       Start Gusto
12   Jorge Luis Abreu Soler       Loteria del Tachira
13   Walter Fernando Pedraza Morales       GW - Shimano
14   Fredy Alonso Rico Useche       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
15   Freddy Vargas Castellanos       Loteria del Tachira
16   Yerson Eduardo Sanchez Escobar      
17   Franklin Alejandro Chacon Ortega       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
18   Jerson Ruben Urbano Molina      
19   Daniel Felipe Munoz Giraldo       Androni Giocattoli - Sidermec
20   Wilson Steven Haro Criollo       Team Ecuador
21   Jonathan Alexis Camargo Mendoza      
22   John Navas Carvajar       Loteria del Tachira
23   Ruben Flores      
24   Alexis Benjamin Quinteros Moya       Team Ecuador
25   Juan Pablo Suarez Suarez       GW - Shimano
 
1st stage (11/1)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Orluis Aular       Start Gusto
3   Isaac Simon Yaguaro Flores      
4   Ralph Michael Monsalve Pertsinidis       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
5   Leonel Quintero       Start Gusto
6   Enrique Luis Diaz Cedeno      
7   German Rincon       Deportivo Tachira - JHS
8   Jose De Jesus Jaimes Silva      
9   Jorge Luis Abreu Soler       Loteria del Tachira
10   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
Ranking:
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
 
2nd stage (12/1)
1   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
2   Yurgen Clesman Ramirez Uzcategui       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
3   Leonel Quintero       Start Gusto
4   Miguel Eduardo Florez Lopez       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
6   Jorge Luis Abreu Soler       Loteria del Tachira
7   Yonder Eduardo Godoy      
8   Carlos Alberto Torres Villarreal       Deportivo Tachira - JHS
9   Jonathan Alexis Camargo Mendoza      
10   Ronald Javier Gonzalez Escalante       Deportivo Tachira - JHS
Ranking:
1   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
 
3rd stage (13/1)
1   Orluis Aular       Start Gusto
2   Ralph Michael Monsalve Pertsinidis       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
3   Norberto Wilches Rodriguez      
4   Enrique Luis Diaz Cedeno      
5   Carlos Eduardo Alzate Escobar       GW - Shimano
6   Mattia Viel       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Juan Pablo Suarez Suarez       GW - Shimano
8   Jose De Jesus Jaimes Silva      
9   Isaac Simon Yaguaro Flores      
10   Didier Alexander Sastoque Pulido      
Ranking:
1   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
 
4th stage (14/1)
1   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
2   Carlos Alberto Torres Villarreal       Deportivo Tachira - JHS
3   Jonathan Alexis Camargo Mendoza      
4   Jose Mendoza       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
5   Roniel Campos Lucena       Deportivo Tachira - JHS
6   Yonder Eduardo Godoy      
7   Leonel Quintero       Start Gusto
8   Jose Antonio Alarcon Morales      
9   Luis Guillermo Mora Ramirez       Loteria del Tachira
10   Jorge Luis Abreu Soler       Loteria del Tachira
Ranking:
1   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
 
5th stage (15/1)
1   Ronald Javier Gonzalez Escalante       Deportivo Tachira - JHS
2   Manuel Eduardo Medina Marino       Deportivo Tachira - JHS
3   Orluis Aular       Start Gusto
4   Henry Meneses      
5   Jimmi Briceno Castro       Loteria del Tachira
6   Luis Guillermo Mora Ramirez       Loteria del Tachira
7   Nelson David Camargo Mendoza       JHS Aves
8   Yonder Eduardo Godoy      
9   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
10   Franklin Alejandro Chacon Ortega       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
Ranking:
1   Ronald Javier Gonzalez Escalante       Deportivo Tachira - JHS
 
6th stage (16/1)
1   Jimmi Briceno Castro       Loteria del Tachira
2   Orluis Aular       Start Gusto
3   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
4   Jorge Luis Abreu Soler       Loteria del Tachira
5   Miguel Eduardo Florez Lopez       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Freddy Vargas Castellanos       Loteria del Tachira
8   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador
9   Luis Guillermo Mora Ramirez       Loteria del Tachira
10   Walter Fernando Pedraza Morales       GW - Shimano
Ranking:
1   Ronald Javier Gonzalez Escalante       Deportivo Tachira - JHS
 
7th stage (17/1)
1   Luis Guillermo Mora Ramirez       Loteria del Tachira
2   Jimmi Briceno Castro       Loteria del Tachira
3   Jose Rodolfo Serpa Perez       GW - Shimano
4   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
5   Jose Antonio Alarcon Morales      
6   Miguel Eduardo Florez Lopez       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador
8   Yurgen Clesman Ramirez Uzcategui       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
9   Yonder Eduardo Godoy      
10   Roniel Campos Lucena       Deportivo Tachira - JHS
Ranking:
1   Jimmi Briceno Castro       Loteria del Tachira
 
8th stage (18/1)
1   Miguel Eduardo Florez Lopez       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Orluis Aular       Start Gusto
3   Sergio Andres Martinez Rueda      
4   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
5   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz
6   Jimmi Briceno Castro       Loteria del Tachira
7   Luis Guillermo Mora Ramirez       Loteria del Tachira
8   Juan Pablo Suarez Suarez       GW - Shimano
9   Jerson Ruben Urbano Molina      
10   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador