PIJL VAN HET ZUIDEN
 
Country:   Luxemburg
Datum:  9-13/5/2018
Category:  2.2
 

Results | 2017 | Palmares | More
 
1   Gianni Marchand       Cibel - Cebon
2   Stephan Rabitsch       Felbermayr - Simplon Wels
3   Jimmy Janssens       Cibel - Cebon
4   Andreas Lorentz Kron       Riwal CeramicSpeed
5   Jasper De Laat       Metec - TKH
6   Jannik Steimle       Vorarlberg - Santic
7   Tim Kerkhof       Destil - Parkhotel Valkenburg
8   Pit Leyder       Leopard
9   Maarten De Jonge       Monkey Town
10   Eli Iserbyt       Marlux - Bingoal
11   Rick Ottema       Alecto
12   Nikodemus Holler       Bike Aid
13   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
14   Antonio Santoro       Monkey Town
15   Christoffer Lisson       BHS - Almeborg Bornholm
16   Pavel Chursin       Destil - Parkhotel Valkenburg
17   Tom Wirtgen       Ago - Aquaservice
18   Cyrille Thièry       IAM - Excelsior
19   Damian Lüscher       Swiss Cycling Academy
20   Stef Krul       Metec - TKH
21   Mathias Reutimann       Swiss Cycling Academy
22   Mathieu Burgaudeau       Vendee U
23   Sylvain Moniquet       Ago - Aquaservice
24   Viktor Manakov      
25   Michael Vanthourenhout       Marlux - Bingoal
 
1st stage (9/5)
1   Matthew Walls      
2   Filippo Fortin       Felbermayr - Simplon Wels
3   Jasper De Laat       Metec - TKH
4   Jelle Donders       Differdange - Losch
5   Maxim Piskunov      
6   Ethan Hayter      
7   Sven Van Luijk       Monkey Town
8   Dennis Van Der Horst       Metec - TKH
9   Rene Hooghiemster       Alecto
10   Marco Doets       Alecto
Ranking:
1   Matthew Walls      
 
2nd stage (10/5)
1   Filippo Fortin       Felbermayr - Simplon Wels
2   Alexander Krieger       Leopard
3   Matthew Walls      
4   Andreas Stokbro Nielsen       Riwal CeramicSpeed
5   Jasper De Laat       Metec - TKH
6   Christoffer Lisson       BHS - Almeborg Bornholm
7   Jannik Steimle       Vorarlberg - Santic
8   Florian Maitre       Vendee U
9   Tilen Finkst       Ljubljana - Gusto Xaurum
10   Dennis Coenen       Cibel - Cebon
Ranking:
1   Filippo Fortin       Felbermayr - Simplon Wels
 
3rd stage (11/5)
1   Andreas Lorentz Kron       Riwal CeramicSpeed
2   Gianni Marchand       Cibel - Cebon
3   Robby Cobbaert       Cibel - Cebon
4   Tim Kerkhof       Destil - Parkhotel Valkenburg
5   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
6   Rick Ottema       Alecto
7   Christoffer Lisson       BHS - Almeborg Bornholm
8   Mathieu Burgaudeau       Vendee U
9   Antonio Santoro       Monkey Town
10   Pit Leyder       Leopard
 
4th stage (12/5)
1   Jimmy Janssens       Cibel - Cebon
2   Stephan Rabitsch       Felbermayr - Simplon Wels
3   Gianni Marchand       Cibel - Cebon
4   Maxim Piskunov      
5   Filippo Fortin       Felbermayr - Simplon Wels
6   Matthew Walls      
7   Ethan Hayter      
8   Tim Kerkhof       Destil - Parkhotel Valkenburg
9   Alexander Krieger       Leopard
10   Colin Heiderscheid       Dauner D&DQ - Akkon
Ranking:
1   Gianni Marchand       Cibel - Cebon
 
5th stage (13/5)
1   Matthew Walls      
2   Maxim Piskunov      
3   Bas Van Der Kooij       Alecto
4   Filippo Fortin       Felbermayr - Simplon Wels
5   Colin Heiderscheid       Dauner D&DQ - Akkon
6   Andreas Stokbro Nielsen       Riwal CeramicSpeed
7   Jasper De Laat       Metec - TKH
8   Florian Maitre       Vendee U
9   Jannik Steimle       Vorarlberg - Santic
10   Ethan Hayter