ADRIATICA IONICA RACE
 
Country:   Italy
Datum:  20-24/6/2018
Category:  2.1
 

Results | 2019 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Giulio Ciccone       Bardiani - CSF
3   Ildar Arslanov       Gazprom - RusVelo
4   Edward Ravasi       UAE Emirates
5   Valerio Conti       UAE Emirates
6   Pieter Weening       Roompot - Nederlandse Loterij
7   Giovanni Carboni       Bardiani - CSF
8   Peter Stetina       Trek - Segafredo
9   Simone Petilli       UAE Emirates
10   Gianluca Brambilla       Trek - Segafredo
11   Artem Nych       Gazprom - RusVelo
12   Ivan Santaromita       Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
13   Michele Gazzara       Sangemini - MG.Kvis - Vega
14   Ilia Koshevoy       Wilier Triestina - Selle Italia
15   Nicola Conci       Trek - Segafredo
16   Enrico Barbin       Bardiani - CSF
17   Antonio Nibali       Bahrain - Merida
18   Etienne Van Empel       Roompot - Nederlandse Loterij
19   Fabio Felline       Trek - Segafredo
20   Abderrahim Zahiri       Trevigiani Phonix - Hemus 1896
21   Floris Gerts       Roompot - Nederlandse Loterij
22   Nicola Bagioli       Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
23   Sebastian Schönberger       Hrinkow Advarics
24   Simone Ravanelli       Biesse Carrera Gavardo
25   Marco Frapporti       Androni Giocattoli - Sidermec
 
1st stage (20/6) 
1  Quick Step Floors
2  UAE Emirates
3  Trek - Segafredo
4  Dimension Data
5  Gazprom - RusVelo
6  Bahrain - Merida
7  Italy
8  Sangemini - MG.Kvis - Vega
9  Androni Giocattoli - Sidermec
10  Bardiani - CSF
Ranking:
1   Elia Viviani       Quick Step Floors
 
2nd stage (21/6)
1   Elia Viviani       Quick Step Floors
2   Simone Consonni       UAE Emirates
3   Mihkel Räim       Israel Cycling Academy
4   Manuel Belletti       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Enrico Barbin       Bardiani - CSF
6   Giacomo Nizzolo       Trek - Segafredo
7   Simone Velasco       Wilier Triestina - Selle Italia
8   Sergey Shilov       Gazprom - RusVelo
9   Kristian Sbaragli       Israel Cycling Academy
10   Paolo Toto       Sangemini - MG.Kvis - Vega
Ranking:
1   Elia Viviani       Quick Step Floors
 
3rd stage (22/6)
1   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Giulio Ciccone       Bardiani - CSF
3   Ben Hermans       Israel Cycling Academy
4   Edward Ravasi       UAE Emirates
5   Pieter Weening       Roompot - Nederlandse Loterij
6   Ildar Arslanov       Gazprom - RusVelo
7   Gianluca Brambilla       Trek - Segafredo
8   Peter Stetina       Trek - Segafredo
9   Giovanni Carboni       Bardiani - CSF
10   Simone Petilli       UAE Emirates
Ranking:
1   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
 
4th stage (23/6)
1   Elia Viviani       Quick Step Floors
2   Giacomo Nizzolo       Trek - Segafredo
3   Alvaro Jose Hodeg Chagui       Quick Step Floors
4   Riccardo Minali       Astana
5   Mark Renshaw       Dimension Data
6   Reinardt Janse Van Rensburg       Dimension Data
7   Simone Consonni       UAE Emirates
8   Marco Canola       Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
9   Mihkel Räim       Israel Cycling Academy
10   Jalel Duranti       Petroli Firenze - Maserati
Ranking:
1   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
 
5th stage (24/6)
1   Elia Viviani       Quick Step Floors
2   Mark Cavendish       Dimension Data
3   Riccardo Minali       Astana
4   Alvaro Jose Hodeg Chagui       Quick Step Floors
5   Luca Pacioni       Wilier Triestina - Selle Italia
6   Simone Consonni       UAE Emirates
7   Manuel Belletti       Androni Giocattoli - Sidermec
8   Giacomo Nizzolo       Trek - Segafredo
9   Marco Canola       Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
10   Matteo Trentin       Mitchelton - Scott