BABY GIRO
 
Country:   Italy
Datum:  7-16/6/2018
Category:  2.2U
 

Results | 2017 | 2019 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
2   Joao Pedro Goncalves Almeida       Hagens Berman - Axeon
3   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
4   Mark Donovan       Wiggins
5   Tyler Williams       Israel Cycling Academy
6   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano
7   Cristian Camilo Munoz Lancheros       Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
8   Alessandro Covi       Colpack
9   Michel Ries       Polartec - Kometa
10   Yuriy Natarov       Astana City
 
prologue (7/6) 
1   Edoardo Affini       SEG Racing Academy
2   Jasper Philipsen       Hagens Berman - Axeon
3   Matteo Sobrero       Dimension Data - Qhubeka
4   William Barta       Hagens Berman - Axeon
5   Alexander Konychev       Petroli Firenze - Maserati
6   Joao Pedro Goncalves Almeida       Hagens Berman - Axeon
7   Matteo Moschetti       Polartec - Kometa
8   Ruben Apers       Lotto - Soudal U23
9   Ide Schelling       SEG Racing Academy
10   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
Ranking:
1   Edoardo Affini       SEG Racing Academy
 
1st stage (8/6)
1   Giovanni Lonardi       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
2   Gerben Thijssen       Lotto - Soudal U23
3   Jasper Philipsen       Hagens Berman - Axeon
4   Alberto Dainese       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
5   Samuele Zambelli       Iseo Serrature Rime
6   Matteo Moschetti       Polartec - Kometa
7   Moreno Marchetti       Petroli Firenze - Maserati
8   Grigoriy Shtein       Astana City
9   Nicolas Dalla Valle       Colpack
10   Julian Mertens       Lotto - Soudal U23
Ranking:
1   Jasper Philipsen       Hagens Berman - Axeon
 
2nd stage (9/6)
1   Markus Wildauer       Tirol
2   Alessandro Covi       Colpack
3   Michele Corradini      
4   Johannes Schinnagel       Tirol
5   Wilmar Andres Paredes Zapata       Manzana - Postobon
6   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
7   Julian Mertens       Lotto - Soudal U23
8   Nicolay Cherkasov       Gazprom - RusVelo
9   Roger Adria Oliveras      
10   Matteo Moschetti       Polartec - Kometa
Ranking:
1   Markus Wildauer       Tirol
 
3rd stage (10/6)
1   Jasper Philipsen       Hagens Berman - Axeon
2   Giovanni Lonardi       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
3   Matteo Moschetti       Polartec - Kometa
4   Michael Rice       Hagens Berman - Axeon
5   Francesco Di Felice       Delio - Gallina - Colosio - Eurofeed
6   Gregorio Ferri       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
7   Alexandr Kulikovskiy       Gazprom - Rusvelo U23
8   Gerben Thijssen       Lotto - Soudal U23
9   Ahmed Amine Galdoune       Delio - Gallina - Colosio - Eurofeed
10   Alexander Konychev       Petroli Firenze - Maserati
Ranking:
1   Markus Wildauer       Tirol
 
4th stage (11/6)
1   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano
2   Daniel Munoz Giraldo       EPM
3   Gino Mäder       IAM - Excelsior
4   Cristian Camilo Munoz Lancheros       Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
5   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
6   Stephen Williams       SEG Racing Academy
7   Samuele Zoccarato       General Store - Bottoli - Zardini
8   Yuriy Natarov       Astana City
9   Alessandro Covi       Colpack
10   Joao Pedro Goncalves Almeida       Hagens Berman - Axeon
Ranking:
1   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano
 
5th stage (12/6)
1   Einer Augusto Rubio Reyes      
2   Stephen Williams       SEG Racing Academy
3   Yuriy Natarov       Astana City
4   Cristian Camilo Munoz Lancheros       Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
5   Joao Pedro Goncalves Almeida       Hagens Berman - Axeon
6   Nicolay Cherkasov       Gazprom - RusVelo
7   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
8   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
9   Vadim Pronskiy       Astana City
10   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano
Ranking:
1   Stephen Williams       SEG Racing Academy
 
6th stage (13/6)
1   Sean Bennett       Hagens Berman - Axeon
2   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
3   Mark Donovan       Wiggins
4   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano
5   Michele Corradini      
6   Giovanni Lonardi       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
7   Mathieu Burgaudeau       Vendée U
8   Alessandro Covi       Colpack
9   Mark Downey       Wiggins
10   Matteo Sobrero       Dimension Data - Qhubeka
Ranking:
1   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano
 
7th stage (14/6)
1   Stephen Williams       SEG Racing Academy
2   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
3   William Barta       Hagens Berman - Axeon
4   Joao Pedro Goncalves Almeida       Hagens Berman - Axeon
5   Mark Donovan       Wiggins
6   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
7   Michel Ries       Polartec - Kometa
8   Aldo Caiati       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
9   Marco Negrente       Colpack
10   Ivan Moreno Sanchez      
Ranking:
1   Mark Donovan       Wiggins
 
8th stage (15/6)
1   Cristian Camilo Munoz Lancheros       Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
2   Einer Augusto Rubio Reyes      
3   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
4   Joao Pedro Goncalves Almeida       Hagens Berman - Axeon
5   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
6   Sean Bennett       Hagens Berman - Axeon
7   Luca Covili      
8   Aldo Caiati       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
9   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano
10   Nicolas Saenz      
Ranking:
1   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano
 
9th stage (16/6)
1   Alberto Dainese       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
2   Francesco Di Felice       Delio - Gallina - Colosio - Eurofeed
3   Julian Mertens       Lotto - Soudal U23
4   Mark Downey       Wiggins
5   Nicolas Dalla Valle       Colpack
6   Tommaso Fiaschi      
7   Alexander Konychev       Petroli Firenze - Maserati
8   Mathieu Burgaudeau       Vendée U
9   Sean Bennett       Hagens Berman - Axeon
10   Stephen Williams       SEG Racing Academy
Ranking:
1   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
 
10th stage (16/6) 
1   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
2   Joao Pedro Goncalves Almeida       Hagens Berman - Axeon
3   Mikkel Bjerg       Hagens Berman - Axeon
4   Stefan De Bod       Dimension Data - Qhubeka
5   Edoardo Affini       SEG Racing Academy
6   Matteo Sobrero       Dimension Data - Qhubeka
7   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
8   Sean Bennett       Hagens Berman - Axeon
9   Alessandro Covi       Colpack
10   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano