RONDE VAN DE TOEKOMST
 
Country:   France
Datum:  17-26/8/2018
Category:  2.NC
 

Results | 2017 | 2019 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
2   Thymen Arensman       SEG Racing Academy
3   Gino Mäder       IAM - Excelsior
4   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
5   Clément Champoussin       AG2R - La Mondiale
6   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Joao Pedro Goncalves Almeida       Hagens Berman - Axeon
8   Edward Dunbar       Aqua Blue Sport
9   Tobias Svendsen Foss       Uno-X Hydrogen
10   Michel Ries       Trek - Segafredo
 
1st stage (17/8)
1   Max Kanter       Sunweb
2   Alan Banaszek       CCC Sprandi - Polkowice
3   Damien Touzé       St Michel - Auber 93
4   Rui Filipe Alves Oliveira       Hagens Berman - Axeon
5   Gerben Thijssen       Lotto - Soudal
6   Gerben Thijssen       Lotto - Soudal
7   Jake Stewart      
8   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
9   Mark Downey       Wiggins
10   Kevin Geniets       Chambery CF
Ranking:
1   Max Kanter       Sunweb
 
2nd stage (18/8)
1   Alan Riou      
2   Magnus Bak Klaris       BHS - Almeborg Bornholm
3   Håkon Lunder Aalrust       Coop
4   Alberto Dainese       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
5   Max Kanter       Sunweb
6   Rui Filipe Alves Oliveira       Hagens Berman - Axeon
7   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
8   Gerben Thijssen       Lotto - Soudal
9   Gotzon Martin Sanz       Euskadi
10   Théo Menant       Vendée U
Ranking:
1   Alan Riou      
 
3rd stage (19/8)
1   Damien Touzé       St Michel - Auber 93
2   Edoardo Affini       SEG Racing Academy
3   Thymen Arensman       SEG Racing Academy
4   Michael O`Loughlin       Wiggins
5   Max Kanter       Sunweb
6   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
7   Rui Filipe Alves Oliveira       Hagens Berman - Axeon
8   Marc Hirschi       Sunweb Development
9   Pit Leyder       Leopard
10   Andreas Stokbro Nielsen       Riwal CeramicSpeed
Ranking:
1   Alan Riou      
 
4th stage (20/8) 
1  Denmark
2  Belgium
3  Norway
4  Netherlands
5  Italy
6  United States of America
7  France
8  Slovenia
9  Germany
10  Russia
Ranking:
1   Håkon Lunder Aalrust       Coop
 
5th stage (21/8)
1   Matthew Gibson       JLT - Condor
2   Szymon Sajnok       CCC Sprandi - Polkowice
3   Colin Heiderscheid       Dauner D&DQ - Akkon
4   Andreas Stokbro Nielsen       Riwal CeramicSpeed
5   Ziga Jerman       Ljubljana - Gusto Xaurum
6   Damien Touzé       St Michel - Auber 93
7   Rui Filipe Alves Oliveira       Hagens Berman - Axeon
8   Gerben Thijssen       Lotto - Soudal
9   Joris Vincent       UC Nantes - Atlantique
10   Simon Guglielmi       CR4C Roanne
Ranking:
1   Alan Riou      
 
6th stage (22/8)
1   Alessandro Covi       UAE Emirates
2   Mark Downey       Wiggins
3   Simon Guglielmi       CR4C Roanne
4   Ezekiel Mostov       Hagens Berman - Axeon
5   Jonas Gregaard Wilsly       Astana
6   Max Kanter       Sunweb
7   Mikkel Bjerg       Hagens Berman - Axeon
8   Alberto Dainese       Zalf - Euromobil - Desiree - Fior
9   Damien Touzé       St Michel - Auber 93
10   Rui Filipe Alves Oliveira       Hagens Berman - Axeon
Ranking:
1   Alan Riou      
 
7th stage (23/8)
1   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Brandon McNulty       Rally
3   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
4   Fernando Barcelo Aragon       Euskadi - Murias
5   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano
6   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
7   Clément Champoussin       AG2R - La Mondiale
8   Thymen Arensman       SEG Racing Academy
9   Edward Dunbar       Aqua Blue Sport
10   Michel Ries       Trek - Segafredo
Ranking:
1   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
 
8th stage (24/8)
1   Gino Mäder       IAM - Excelsior
2   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
4   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
5   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
6   Clément Champoussin       AG2R - La Mondiale
7   Brandon McNulty       Rally
8   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano
9   Jonas Gregaard Wilsly       Astana
10   Edward Dunbar       Aqua Blue Sport
Ranking:
1   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
 
9th stage (25/8)
1   Fernando Barcelo Aragon       Euskadi - Murias
2   Michel Ries       Trek - Segafredo
3   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
4   Robert Stannard       Mitchelton - BikeExchange
5   Felix Gall       Sunweb Development
6   Jonas Gregaard Wilsly       Astana
7   Gino Mäder       IAM - Excelsior
8   Clément Champoussin       AG2R - La Mondiale
9   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
10   Tobias Svendsen Foss       Uno-X Hydrogen
Ranking:
1   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
 
10th stage (26/8)
1   Gino Mäder       IAM - Excelsior
2   Edward Dunbar       Aqua Blue Sport
3   Clément Champoussin       AG2R - La Mondiale
4   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
5   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
7   Joao Pedro Goncalves Almeida       Hagens Berman - Axeon
8   Thymen Arensman       SEG Racing Academy
9   Alejandro Osorio Carvajal       GW - Shimano
10   Tobias Svendsen Foss       Uno-X Hydrogen