TOUR DE LIMOUSIN
 
Country:   France
Datum:  15-18/8/2018
Category:  2.1
 

Results | 2017 | 2019 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Nicolas Edet       Cofidis
2   Marco Canola       Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
3   Anthony Roux       Groupama - FDJ
4   Luca Wackermann       Bardiani - CSF
5   Francesco Gavazzi       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Thomas Degand       Wanty - Groupe Gobert
7   Romain Combaud       Delko - Marseille Provence KTM
8   Lilian Calmejane       Direct Energie
9   Eduard Prades Reverte       Euskadi - Murias
10   Elie Gesbert       Fortuneo - Samsic
11   Michel Kreder       Aqua Blue Sport
12   Flavien Maurelet       St Michel - Auber 93
13   Lorenzo Rota       Bardiani - CSF
14   Floris Gerts       Roompot - Nederlandse Loterij
15   Miguel Eduardo Florez Lopez       Wilier Triestina - Selle Italia
16   Marco Minnaard       Wanty - Groupe Gobert
17   Aaron Gate       Aqua Blue Sport
18   Yoann Offredo       Wanty - Groupe Gobert
19   Ivan Rovny       Gazprom - RusVelo
20   Manuel Senni       Bardiani - CSF
21   Aitor Gonzalez Prieto       Euskadi - Murias
22   Jeroen Meijers       Roompot - Nederlandse Loterij
23   Oscar Riesebeek       Roompot - Nederlandse Loterij
24   Lucas De Rossi       Delko - Marseille Provence KTM
25   Ildar Arslanov       Gazprom - RusVelo
 
1st stage (15/8)
1   Anthony Roux       Groupama - FDJ
2   Francesco Gavazzi       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Jeroen Meijers       Roompot - Nederlandse Loterij
4   Nicola Bagioli       Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
5   Lilian Calmejane       Direct Energie
6   Jeremy Leveau       Delko - Marseille Provence KTM
7   Michel Kreder       Aqua Blue Sport
8   Nicolas Edet       Cofidis
9   Eduard Prades Reverte       Euskadi - Murias
10   Bryan Coquard       Vital Concept
Ranking:
1   Anthony Roux       Groupama - FDJ
 
2nd stage (16/8)
1   Luca Wackermann       Bardiani - CSF
2   Marco Canola       Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
3   Elie Gesbert       Fortuneo - Samsic
4   Eduard Prades Reverte       Euskadi - Murias
5   Anthony Roux       Groupama - FDJ
6   Francesco Gavazzi       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Thomas Degand       Wanty - Groupe Gobert
8   Michel Kreder       Aqua Blue Sport
9   Lorenzo Rota       Bardiani - CSF
10   Floris Gerts       Roompot - Nederlandse Loterij
Ranking:
1   Anthony Roux       Groupama - FDJ
 
3rd stage (17/8)
1   Nicolas Edet       Cofidis
2   Davide Ballerini       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Fabien Grellier       Direct Energie
4   Alexandre Geniez       AG2R - La Mondiale
5   Lilian Calmejane       Direct Energie
6   Thomas Degand       Wanty - Groupe Gobert
7   Romain Combaud       Delko - Marseille Provence KTM
8   Benoit Cosnefroy       AG2R - La Mondiale
9   Francesco Gavazzi       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Elie Gesbert       Fortuneo - Samsic
Ranking:
1   Nicolas Edet       Cofidis
 
4th stage (18/8)
1   Lorrenzo Manzin       Vital Concept
2   Marco Canola       Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
3   Anthony Roux       Groupama - FDJ
4   Francesco Gavazzi       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Aaron Gate       Aqua Blue Sport
6   Jeroen Meijers       Roompot - Nederlandse Loterij
7   Thomas Degand       Wanty - Groupe Gobert
8   Nicolas Edet       Cofidis
9   Eduard Prades Reverte       Euskadi - Murias
10   Gonzalo Serrano Rodriguez       Caja Rural - Seguros RGA