OLYMPIA`S TOUR
 
Country:   Netherlands
Datum:  5-10/9/2017
Category:  2.2U
 

Results | 2016 | 2018 | Palmares | Statistics | More
 
1   Pascal Eenkhoorn       BMC Development
2   Pavel Sivakov       BMC Development
3   Stan Dewulf       Lotto - Soudal U23
4   Julius Van Den Berg       SEG Racing Academy
5   Hans Kristian Rudland       Uno-X Hydrogen
6   Edoardo Affini       SEG Racing Academy
7   Jens Van Den Dool       Delta Rotterdam
8   Marten Kooistra       SEG Racing Academy
9   Jonas Castrique       Lotto - Soudal U23
10   Stef Krul       Metec - TKH
 
prologue (5/9)
Eelde > Paterswolde (4.5 km)
1   Pascal Eenkhoorn       BMC Development
2   Pavel Sivakov       BMC Development
3   Edoardo Affini       SEG Racing Academy
4   Jasper Philipsen       BMC Development
5   Reto Müller       BMC Development
6   Gerben Thijssen       Lotto - Soudal U23
7   Mario Spengler       BMC Development
8   Stan Dewulf       Lotto - Soudal U23
9   Jens Van Den Dool       Delta Rotterdam
10   Julius Van Den Berg       SEG Racing Academy
Ranking:
1   Pascal Eenkhoorn       BMC Development
 
1st stage (6/9)
Assen > Assen (131 km)
1   Patrick Van Der Duin       Baby Dump
2   Pascal Eenkhoorn       BMC Development
3   Marten Kooistra       SEG Racing Academy
4   Edoardo Affini       SEG Racing Academy
5   Julius Van Den Berg       SEG Racing Academy
6   Stef Krul       Metec - TKH
7   Jonas Castrique       Lotto - Soudal U23
8   Stan Dewulf       Lotto - Soudal U23
9   Jens Van Den Dool       Delta Rotterdam
10   Hans Kristian Rudland       Uno-X Hydrogen
Ranking:
1   Pascal Eenkhoorn       BMC Development
 
2nd stage (7/9)
Uffelte > Vledder (126 km)
1   Fabio Jakobsen       SEG Racing Academy
2   Bram Welten       BMC
3   Patrick Van Der Duin       Baby Dump
4   Alfdan De Decker       Lotto - Soudal U23
5   Jasper Philipsen       BMC Development
6   Dennis Van Der Horst       Metec - TKH
7   Erik Nordsæter Resell       Uno-X Hydrogen
8   Jordi Talen       Delta Rotterdam
9   Julius Van Den Berg       SEG Racing Academy
10   Jonas Castrique       Lotto - Soudal U23
Ranking:
1   Pascal Eenkhoorn       BMC Development
 
3rd stage (8/9)
Hardenberg > Hardenberg (142 km)
1   Fabio Jakobsen       SEG Racing Academy
  Gerben Thijssen       Lotto - Soudal U23
3   Bram Welten       BMC
4   Jasper Philipsen       BMC Development
5   Patrick Van Der Duin       Baby Dump
6   Julius Van Den Berg       SEG Racing Academy
7   Chiel Breukelman       Destil - Jo Piels
8   Justin Kloese      
9   Alfdan De Decker       Lotto - Soudal U23
10   Erik Nordsæter Resell       Uno-X Hydrogen
 
4th stage (9/9)
Offenbeek > Offenbeek (150 km)
1   Jasper Philipsen       BMC Development
2   Patrick Van Der Duin       Baby Dump
3   Fabio Jakobsen       SEG Racing Academy
4   Bas Van Der Kooij       Destil - Jo Piels
5   Bram Welten       BMC
6   Alfdan De Decker       Lotto - Soudal U23
7   Julius Van Den Berg       SEG Racing Academy
8   Jim Lindenburg       Metec - TKH
9   Marco Doets       Baby Dump
10   Reto Müller       BMC Development
Ranking:
1   Pascal Eenkhoorn       BMC Development
 
5th stage (10/9)
 Margraten > Noorbeek (173 km)
1   Jarno Mobach       Sunweb Development
2   Pascal Eenkhoorn       BMC Development
3   Stan Dewulf       Lotto - Soudal U23
4   Julius Van Den Berg       SEG Racing Academy
5   Pavel Sivakov       BMC Development
6   Sjoerd Bax       Delta Rotterdam
7   Hans Kristian Rudland       Uno-X Hydrogen
8   Marco Doets       Baby Dump
9   Erik Nordsæter Resell       Uno-X Hydrogen
10   Ruben Apers       Lotto - Soudal U23