TOUR DE WALLONIE
 
Country:   Belgium
Datum:  22-26/7/2017
Category:  2.HC
 

Results | 2016 | 2018 | Palmares | Statistics | More
 
1   Dylan Teuns       BMC
2   Tosh Van Der Sande       Lotto - Soudal
3   Benjamin Thomas       Armee De Terre
4   Jelle Vanendert       Lotto - Soudal
5   Michel Kreder       Aqua Blue Sport
6   Maxime Vantomme       WB Veranclassic - Aqua Protect
7   Xandro Meurisse       Wanty - Groupe Gobert
8   Eliot Lietaer       Sport Vlaanderen - Baloise
9   Loic Vliegen       BMC
10   Thomas Sprengers       Sport Vlaanderen - Baloise
11   Jeroen Meijers       Roompot - Nederlandse Loterij
12   Viacheslav Kuznetsov       Katusha - Alpecin
13   Erwann Corbel       Fortuneo - Vital Concept
14   Dimitri Peyskens       WB Veranclassic - Aqua Protect
15   Sven Erik Bystrøm       Katusha - Alpecin
16   Romain Le Roux       Armee De Terre
17   Jim Aernouts       Telenet - Fidea Lions
18   Clement Chevrier       AG2R - La Mondiale
19   Romain Guillemois       Direct Energie
20   Juan Jose Lobato Del Valle       LottoNL - Jumbo
21   Justin Jules       WB Veranclassic - Aqua Protect
22   Stijn Devolder       Verandas Willems - Crelan
23   Sergey Lagutin       Gazprom - RusVelo
24   Twan Castelijns       LottoNL - Jumbo
25   Amund Grøndahl Jansen       LottoNL - Jumbo
26   Huub Duyn       Verandas Willems - Crelan
27   Pim Ligthart       Roompot - Nederlandse Loterij
28   Elmar Reinders       Roompot - Nederlandse Loterij
29   Julien Duval       AG2R - La Mondiale
30   Anthony Turgis       Cofidis
31   Timothy Dupont       Verandas Willems - Crelan
32   Ivan Savitskiy       Gazprom - RusVelo
33   Arnaud Courteille       FDJ
34   Jasper De Buyst       Lotto - Soudal
35   Quentin Jauregui       AG2R - La Mondiale
36   Quentin Pacher       Delko - Marseille Provence KTM
37   Corne Van Kessel       Telenet - Fidea Lions
38   Nikolas Maes       Lotto - Soudal
39   Guillaume Levarlet       Wanty - Groupe Gobert
40   Matvey Mamykin       Katusha - Alpecin
41   Johan Le Bon       FDJ
42   Matthieu Ladagnous       FDJ
43   Simone Antonini       Wanty - Groupe Gobert
44   Bryan Coquard       Direct Energie
45   Quinten Hermans       Telenet - Fidea Lions
46   Evaldas Siskevicius       Delko - Marseille Provence KTM
47   Yannick Martinez       Delko - Marseille Provence KTM
48   Nikolay Trusov       Gazprom - RusVelo
49   Artur Ershov       Gazprom - RusVelo
50   Gijs Van Hoecke       LottoNL - Jumbo
 
1st stage (22/7)
1   Benjamin Thomas       Armee De Terre
2   Xandro Meurisse       Wanty - Groupe Gobert
3   Dylan Teuns       BMC
4   Jelle Vanendert       Lotto - Soudal
5   Tosh Van Der Sande       Lotto - Soudal
6   Jonas Van Genechten       Cofidis
7   Viacheslav Kuznetsov       Katusha - Alpecin
8   Pim Ligthart       Roompot - Nederlandse Loterij
9   Huub Duyn       Verandas Willems - Crelan
10   Michel Kreder       Aqua Blue Sport
Ranking:
1   Adrien Thomas      
 
2nd stage (23/7)
1   Jasper De Buyst       Lotto - Soudal
2   Jesper Mørkøv Christensen       Riwal Platform
3   Justin Jules       WB Veranclassic - Aqua Protect
4   Jean-Pierre Drucker       BMC
5   Roman Maikin       Gazprom - RusVelo
6   Juan Jose Lobato Del Valle       LottoNL - Jumbo
7   Timothy Dupont       Verandas Willems - Crelan
8   Bryan Coquard       Direct Energie
9   Piet Allegaert       Sport Vlaanderen - Baloise
10   Hugo Hofstetter       Cofidis
Ranking:
1   Dylan Teuns       BMC
 
3rd stage (24/7)
1   Dylan Teuns       BMC
2   Quentin Pacher       Delko - Marseille Provence KTM
3   Odd Christian Eiking       FDJ
4   Jelle Vanendert       Lotto - Soudal
5   Juan Jose Lobato Del Valle       LottoNL - Jumbo
6   Pim Ligthart       Roompot - Nederlandse Loterij
7   Tosh Van Der Sande       Lotto - Soudal
8   Michel Kreder       Aqua Blue Sport
9   Thomas Sprengers       Sport Vlaanderen - Baloise
10   Eliot Lietaer       Sport Vlaanderen - Baloise
Ranking:
1   Dylan Teuns       BMC
 
4th stage (25/7)
1   Jean-Pierre Drucker       BMC
2   Adam Blythe       Aqua Blue Sport
3   Jonas Van Genechten       Cofidis
4   Juan Jose Lobato Del Valle       LottoNL - Jumbo
5   Jasper De Buyst       Lotto - Soudal
6   Coen Vermeltfoort       Roompot - Nederlandse Loterij
7   Bert Van Lerberghe       Sport Vlaanderen - Baloise
8   Julien Duval       AG2R - La Mondiale
9   Hugo Hofstetter       Cofidis
10   Justin Jules       WB Veranclassic - Aqua Protect
Ranking:
1   Dylan Teuns       BMC
 
5th stage (26/7)
1   Dylan Teuns       BMC
2   Bryan Coquard       Direct Energie
3   Tosh Van Der Sande       Lotto - Soudal
4   Eliot Lietaer       Sport Vlaanderen - Baloise
5   Benjamin Thomas       Armee De Terre
6   Alex Kirsch       WB Veranclassic - Aqua Protect
7   Maxime Vantomme       WB Veranclassic - Aqua Protect
8   Loic Vliegen       BMC
9   Michel Kreder       Aqua Blue Sport
10   Corne Van Kessel       Telenet - Fidea Lions