VUELTA A COLOMBIA
 
Country:   Colombia
Datum:  1-13/8/2017
Category:  2.2
 

Results | 2016 | Palmares | More
 
1   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
2   Alex Norberto Cano Ardila       Coldeportes - Zenu
3   Juan Pablo Suarez Suarez       EPM
4   Jonathan Caicedo Cepeda       Bicicletas Strongman
5   Miguel Angel Reyes Vergara      
6   Miguel Angel Rubiano Chavez       Coldeportes - Zenu
7   Luis Felipe Laverde Jimenez       Coldeportes - Zenu
8   Oscar Soliz Villca       Movistar America
9   Oscar Sevilla Rivera       Medellin - Inder
10   Jose Rodolfo Serpa Perez       Arroz Sonora - Dimonex
 
1st stage (1/8) 
1  EPM
2  Bicicletas Strongman
3  Coldeportes - Zenu
4  Medellin - Inder
5  Orgullo Antioqueno
6  GW - Shimano
7  Supergiros
8  Movistar America
9  Ebsa - Indeportes Boyaca
10  Manzana - Postobon
Ranking:
1   Juan Pablo Suarez Suarez       EPM
 
2nd stage (2/8)
1   Wilmar Andres Paredes Zapata       Manzana - Postobon
2   Edwin Carvajal Jaramillo       EPM
3   Cesar Nicolas Paredes Avellaneda       Medellin - Inder
4   Marco Tulio Suesca Uribe       Boyaca es para Vivirla
5   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
6   Nelson Andres Soto Martinez       Coldeportes - Zenu
7   Juan Sebastian Molano Benavides       Manzana - Postobon
8   Marvin Angarita Reyes       Equipo Bolivia
9   Fabio Tommassini       D`Amico - Utensilnord
10   Weimar Alfonso Roldan Ortiz       Medellin - Inder
Ranking:
1   Cesar Nicolas Paredes Avellaneda       Medellin - Inder
 
3rd stage (3/8)
1   Nelson Andres Soto Martinez       Coldeportes - Zenu
2   Edwin Avila Vanegas       Illuminate
3   Jaime Castaneda Ortega       Movistar America
4   Fabio Tommassini       D`Amico - Utensilnord
5   Christian Leandro Tamayo Saavedra      
6   Jhonatan Stiven Ospina Rivas       GW - Shimano
7   Luis Carlos Chia Bermudez       Manzana - Postobon
8   Miguel Angel Rubiano Chavez       Coldeportes - Zenu
9   Jairo Alonso Cano Salas       EPM
10   Robigzon Leandro Oyola Oyola       Medellin - Inder
Ranking:
1   Cesar Nicolas Paredes Avellaneda       Medellin - Inder
 
4th stage (4/8) 
1   Juan Pablo Suarez Suarez       EPM
2   Miguel Angel Rubiano Chavez       Coldeportes - Zenu
3   Miguel Angel Reyes Vergara      
4   Jonathan Caicedo Cepeda       Bicicletas Strongman
5   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
6   Luis Felipe Laverde Jimenez       Coldeportes - Zenu
7   Cesar Nicolas Paredes Avellaneda       Medellin - Inder
8   Oscar Soliz Villca       Movistar America
9   Alejandro Serna Toro       Orgullo Antioqueno
10   Walter Fernando Pedraza Morales       GW - Shimano
Ranking:
1   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
 
5th stage (5/8)
1   Alex Norberto Cano Ardila       Coldeportes - Zenu
2   Miguel Angel Rubiano Chavez       Coldeportes - Zenu
3   Camilo Andres Gomez Archila       Bicicletas Strongman
4   Alejandro Serna Toro       Orgullo Antioqueno
5   Federico Canuti       D`Amico - Utensilnord
6   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
7   Juan Pablo Suarez Suarez       EPM
8   Jader Betancur Ortiz       Orgullo Antioqueno
9   Heiner Rodrigo Parra Bustamente       Boyaca es para Vivirla
10   Luis Felipe Laverde Jimenez       Coldeportes - Zenu
 
6th stage (6/8)
1   Griffin Easter       Illuminate
2   Diego Ochoa Camargo       EPM
3   Jonathan Paredes Hernandez      
4   Wilson Marentes Torres      
5   Marco Tulio Suesca Uribe       Boyaca es para Vivirla
6   Wilson Steven Cardona Garcia       GW - Shimano
7   Rafael Montiel Cuellar       Orgullo Antioqueno
8   Alvaro Duarte Sandoval       Movistar America
9   Sergio Andres Higuita Garcia       Manzana - Postobon
10   Jose Tito Hernandez Jaramillo      
Ranking:
1   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
 
7th stage (7/8)
1   Jose Rodolfo Serpa Perez       Arroz Sonora - Dimonex
2   Cesar Nicolas Paredes Avellaneda       Medellin - Inder
3   Juan Pablo Villegas Cardona       Manzana - Postobon
4   Anderson Timoteo Paredes      
5   Luis Carlos Chia Bermudez       Manzana - Postobon
6   Jhonatan Stiven Ospina Rivas       GW - Shimano
7   Miguel Angel Rubiano Chavez       Coldeportes - Zenu
8   Alex Norberto Cano Ardila       Coldeportes - Zenu
9   Edwin Avila Vanegas       Illuminate
10   Wilson Marentes Torres      
Ranking:
1   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
 
8th stage (9/8) 
1   Alex Norberto Cano Ardila       Coldeportes - Zenu
2   Pedro Antonio Herrera Moreno       RTS - Monton
3   Oscar Sevilla Rivera       Medellin - Inder
4   Jose Rodolfo Serpa Perez       Arroz Sonora - Dimonex
5   Carlos Mario Ramirez Botero       Movistar America
6   Walter Vargas Alzate       Medellin - Inder
7   Rodrigo Contreras Pinzon       Coldeportes - Zenu
8   Jonathan Caicedo Cepeda       Bicicletas Strongman
9   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
10   Luis Felipe Laverde Jimenez       Coldeportes - Zenu
Ranking:
1   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
 
9th stage (10/8) 
1   Miguel Angel Reyes Vergara      
2   Oscar Soliz Villca       Movistar America
3   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
4   Jonathan Caicedo Cepeda       Bicicletas Strongman
5   Julio Alexis Camacho Bernal       GW - Shimano
6   Juan Pablo Suarez Suarez       EPM
7   Oscar Javier Rivera Alvarez      
8   Alex Norberto Cano Ardila       Coldeportes - Zenu
9   Luis Felipe Laverde Jimenez       Coldeportes - Zenu
10   Danny Alberto Osorio Calle       Orgullo Antioqueno
Ranking:
1   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
 
10th stage (11/8)
1   Nelson Andres Soto Martinez       Coldeportes - Zenu
2   Jhonatan Stiven Ospina Rivas       GW - Shimano
3   Cristian Stiven Ruiz Pelaez       Manzana - Postobon
4   Marvin Angarita Reyes       Equipo Bolivia
5   Robigzon Leandro Oyola Oyola       Medellin - Inder
6   Rodrigo Contreras Pinzon       Coldeportes - Zenu
7   Luca Cairoli      
8   Jose Rodolfo Serpa Perez       Arroz Sonora - Dimonex
9   Miguel Angel Rubiano Chavez       Coldeportes - Zenu
10   Alex Norberto Cano Ardila       Coldeportes - Zenu
Ranking:
1   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
 
11st stage (12/8) 
1   Nelson Andres Soto Martinez       Coldeportes - Zenu
2   Luis Carlos Chia Bermudez       Manzana - Postobon
3   Griffin Easter       Illuminate
4   Jaime Castaneda Ortega       Movistar America
5   Marvin Angarita Reyes       Equipo Bolivia
6   Jose Rodolfo Serpa Perez       Arroz Sonora - Dimonex
7   Jhonatan Stiven Ospina Rivas       GW - Shimano
8   Juan Pablo Suarez Suarez       EPM
9   Miguel Angel Rubiano Chavez       Coldeportes - Zenu
10   Fabio Tommassini       D`Amico - Utensilnord
Ranking:
1   Aristobulo Cala Cala       Bicicletas Strongman
 
12nd stage (13/8)
1   Juan Pablo Villegas Cardona       Manzana - Postobon
2   Nelson Andres Soto Martinez       Coldeportes - Zenu
3   Luis Carlos Chia Bermudez       Manzana - Postobon
4   Jairo Alonso Cano Salas       EPM
5   Fabio Tommassini       D`Amico - Utensilnord
6   Miguel Angel Rubiano Chavez       Coldeportes - Zenu
7   Juan Pablo Rendon Jaimes       GW - Shimano
8   Griffin Easter       Illuminate
9   Juan Pablo Suarez Suarez       EPM
10   Jhonatan Stiven Ospina Rivas       GW - Shimano