RONDE VAN CHINA
 
Country:   China
Datum:  19-24/9/2017
Category:  2.1
 

Results | 2017 | 2018 | Palmares | More
 
1   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Mirko Trosino       Wilier - Selle Italia
3   Mauricio Ortega Ramirez       RTS - Monton
4   Alberto Cecchin      
5   Salvador Guardiola Tora       Ukyo
6   Peeter Pruus       Rietumu Banka - Riga
7   Matteo Spreafico       Androni Giocattoli - Sidermec
8   Magno Prado Nazaret       Soul Brasil
9   Andrii Bratashchuk       Kolls - BDC
10   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
11   Chen Mingrun       Hengxiang
12   Marc De Maar       Hengxiang
13   Matvey Nikitin       Astana City
14   Daniel Dominguez Barragan      
15   Viesturs Luksevics       Rietumu Banka - Riga
16   Oscar Mauricio Pachon Melo      
17   Damiano Cima       Nippo - Vini Fantini
18   Choy Hiu Fung       HKSI
19   Liu Jianpeng       Hengxiang
20   Hiroki Nishimura       Nippo - Vini Fantini
21   Gabriel Machado Silva       Soul Brasil
22   Anton Kuzmin       Astana City
23   Cristian Andres Pena Meneses      
24   Marc-Antoine Nadon       H&R Block
25   Caio Godoy Ormenese       Soul Brasil
 
1st stage (19/9)
1   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Mirko Trosino       Wilier - Selle Italia
3   Mauricio Ortega Ramirez       RTS - Monton
4   Alberto Cecchin      
5   Andrii Bratashchuk       Kolls - BDC
6   Matteo Spreafico       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Magno Prado Nazaret       Soul Brasil
8   Matvey Nikitin       Astana City
9   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Salvador Guardiola Tora       Ukyo
Ranking:
1   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
 
2nd stage (20/9)
1   Scott Sunderland       IsoWhey - Swiss Wellness
2   Jon Aberasturi Izaga       Ukyo
3   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Eduard Michael Grosu       Nippo - Vini Fantini
5   Maris Bogdanovics       Rietumu Banka - Riga
6   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Michael Freiberg       IsoWhey - Swiss Wellness
8   Rafael Mattos Andriato       Wilier - Selle Italia
9   Siarhei Papok       Minsk
10   Kazushige Kuboki       Nippo - Vini Fantini
Ranking:
1   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
 
3rd stage (21/9)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Scott Sunderland       IsoWhey - Swiss Wellness
3   Maris Bogdanovics       Rietumu Banka - Riga
4   Jon Aberasturi Izaga       Ukyo
5   Ryan Macanally       H&R Block
6   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
8   Rafael Mattos Andriato       Wilier - Selle Italia
9   Adrian Banaszek       Kolls - BDC
10   Kazushige Kuboki       Nippo - Vini Fantini
Ranking:
1   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
 
4th stage (22/9)
1   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Siarhei Papok       Minsk
4   Adrian Banaszek       Kolls - BDC
5   Nurbolat Kulimbetov       Astana City
6   Michael Freiberg       IsoWhey - Swiss Wellness
7   Sergey Luchshenko       Astana City
8   Jure Rupnik       H&R Block
9   Ryan Macanally       H&R Block
10   Yuri Colonna       Wilier - Selle Italia
Ranking:
1   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
 
5th stage (24/9)
1   Maris Bogdanovics       Rietumu Banka - Riga
2   Rafael Mattos Andriato       Wilier - Selle Italia
3   Siarhei Papok       Minsk
4   Ryan Macanally       H&R Block
5   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Jon Aberasturi Izaga       Ukyo
7   Kazushige Kuboki       Nippo - Vini Fantini
8   Adrian Banaszek       Kolls - BDC
9   Mehdi Benhamouda       Novo Nordisk
10   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec