CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
3-8/1   Six Days Rotterdam  
Winner: Niki Terpstra - Thomas Boudat
     6D  
4-6/1   Fenioux Piste International  
Pursuit: Coralie Demay
Scratch: Amalie Dideriksen
Madison: Laurie Berthon - Clara Copponi
Omnium: Amalie Dideriksen
     CL1  
4-6/1   Fenioux Piste International  
Sprint: Quentin Caleyron
Keirin: Francois Pervis
Team sprint: Belarus
Pursuit: Florentin Lecamus Lambert
Scratch: Benjamin Thomas
Madison: Florian Maitre - Benjamin Thomas
Omnium: Benjamin Thomas
     CL1  
8-13/1   Asian Championships  
Sprint: Mohd Azrulhasni Awang
Keirin: Yuta Wakimoto
1 km: Sergey Ponomaryov
Team sprint: Japan
Team Pursuit: South Korea
Pursuit: Min Kyeongho
Scratch: Patompob Phonarjthan
Points Race: Park Sanghoon
Madison: Im Jaeyeon - Kim Okcheol
Omnium: Eiya Hashimoto
     CC  
8-13/1   Asian Championships  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Yuka Kobayashi
500 m: Lin Junhong
Team sprint: China
Team Pursuit: South Korea
Pursuit: Lee Jumi
Scratch: Huang Ting Ying
Points Race: Olga Zabelinskaya
Madison: Kie Furuyama - Yumi Kajihara
Omnium: Yumi Kajihara
     CC  
10-15/1   Six Days Bremen  
Winner: Iljo Keisse - Jasper De Buyst
     6D  
17-19/1   African Championships  
Sprint: Jean Spies
Keirin: Jean Spies
1 km: Jean Spies
Scratch: Carl Bonthuys
Points Race: Joshua Van Wyk
Madison: Steven Van Heerden - Joshua Van Wyk
Omnium: Joshua Van Wyk
     CC  
17-19/1   African Championships  
Sprint: Charlene Du Preez (Roux)
Keirin: Charlene Du Preez (Roux)
500 m: Charlene Du Preez (Roux)
Scratch: Maroesjka Matthee
Points Race: Ebtissam Zayed Ahmed
Madison: Elfriede Wolfaardt - Danielle Van Niekerk
Omnium: Ebtissam Zayed Ahmed
     CC  
18-20/1   Cambridge  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
Team sprint: China
Team Pursuit: New Zealand
Scratch: Martina Fidanza
Madison: Jolien D`Hoore - Lotte Kopecky
Omnium: Annette Edmondson
     CDM  
18-20/1   Cambridge  
Sprint: Nathan Hart
Keirin: Edward Dawkins
Team sprint: New Zealand
Team Pursuit: New Zealand
Scratch: Christos Volikakis
Madison: Campbell Stewart - Aaron Gate
Omnium: Claudio Imhof
     CDM  
19/1   NC Netherlands  
Winner: Reinier Honig
     CN  
20/1   NC Spain  
Omnium: Albert Torres Barcelo
     CN  
20/1   NC Spain  
Omnium: Eukene Larrarte Arteaga
     CN  
24-29/1   Six Days Berlijn  
Winner: Roger Kluge - Theo Reinhardt
     6D  
25-27/1   NC United Kingdom  
Sprint: Joseph Truman
Keirin: Jason Kenny
1 km: Matthew Rotherham
Pursuit: John Archibald
Scratch: Ethan Hayter
Points Race: Rhys Britton
     CN  
25-27/1   NC United Kingdom  
Sprint: Sophie Capewell
Keirin: Jessica Crampton
500 m: Ellie Coster
Pursuit: Katie Archibald
Scratch: Laura Kenny (Trott)
Points Race: Katie Archibald
     CN  
25-27/1   Hong Kong  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
Team sprint: China
Team Pursuit: Italy
Scratch: Martina Fidanza
Madison: Kirsten Wild - Amy Pieters
Omnium: Kirsten Wild
     CDM  
25-27/1   Hong Kong  
Sprint: Thomas Clarke
Keirin: Theo Bos
Team sprint: Australia
Team Pursuit: Italy
Scratch: Guo Liang
Madison: Campbell Stewart - Thomas Sexton
Omnium: Cameron Meyer
     CDM  
31/1-5/2   Six Days Copenhagen  
Winner: Kenny De Ketele - Moreno De Pauw
     6D