CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
29/8-2/9   Pan American Championships  
Sprint: Hugo Barrette
Keirin: Hugo Barrette
1 km: Santiago Ramirez Morales
Team sprint: Trinidad & Tobago
Team Pursuit: United States of America
Pursuit: Ashton Lambie
Scratch: Adrian Hegyvary
Points Race: Felipe Andres Penaloza Yanez
Madison: Daniel Holloway - Adrian Hegyvary
Omnium: Angel Ramiro Pulgar Araujo
     CC  
29/8-2/9   Pan American Championships  
Sprint: Luz Daniela Gaxiola Gonzalez
Keirin: Martha Bayona Pineda
500 m: Jessica Salazar Valles
Team sprint: Mexico
Team Pursuit: United States of America
Pursuit: Kelly Catlin
Scratch: Jennifer Valente
Points Race: Jennifer Valente
Madison: Sofia Arreola Navarro - Lizbeth Yareli Salazar Vazquez
Omnium: Jennifer Valente
     CC  
31/8-1/9   GP Prostejov  
Sprint: Patrick Constable
Keirin: Uladzislau Novik
Madison: Ivo Emanuel Alves Oliveira - Rui Filipe Alves Oliveira
Omnium: Ivo Emanuel Alves Oliveira
     CL1  
31/8-1/9   GP Prostejov  
Madison: Alexandra Manly - Kristina Clonan
Omnium: Kristina Clonan
     CL1  
8/9   European Championships  
Derny: Nick Van Der Lijke
Demi Fond: Franz Schiewer
     CC  
10-11/9   NC Italy  
Sprint: Francesco Ceci
Keirin: Francesco Ceci
Madison: Francesco Lamon - Michele Scartezzini
Omnium: Francesco Lamon
     CN  
10-11/9   NC Italy  
Sprint: Miriam Vece
Keirin: Martina Fidanza
Madison: Elisa Balsamo - Maria Giulia Confalonieri
Omnium: Rachele Barbieri
     CN  
13/9   World hour record  
Winner: Vittoria Bussi
       
20/9   NC Switzerland  
Madison: Tristan Marguet - Claudio Imhof
     CN  
20/9   NC Switzerland  
Pursuit: Andrea Waldis
     CN  
21/9   NC Spain  
Sprint: Juan Peralta Gascon
Keirin: Juan Peralta Gascon
1 km: Jose Moreno Sanchez
Pursuit: Sebastian Mora Vedri
Scratch: Albert Torres Barcelo
Points Race: Eloy Teruel Rovira
Madison: Sebastian Mora Vedri - Oscar Pelegri Ferrandis
     CN  
21/9   NC Spain  
Sprint: Tania Calvo Barbero
Keirin: Helena Casas Roige
500 m: Tania Calvo Barbero
Pursuit: Gloria Rodriguez Sanchez
Scratch: Ana Usabiaga Balerdi
Points Race: Ana Usabiaga Balerdi
     CN  
21-23/9   ACC Asia Cup  
Sprint: Terry Yudha Kusuma
Keirin: Andrey Chugay
Team sprint: Indonesia
Team Pursuit: India
Pursuit: Ko Siu Wai
Scratch: Thurakit Boonratanathanakorn
Points Race: Ryan Schilt
Omnium: Leung Ka Yu
     CL1  
21-23/9   ACC Asia Cup  
Sprint: Lee Hoi Yan Jessica
Keirin: Lee Hoi Yan Jessica
500 m: Crismonita Dwi Putri
Team sprint: Indonesia
Pursuit: E Chaoba Devi
     CL1  
28-29/9   NC Canada  
Sprint: Kelsey Mitchell
Keirin: Lizanne Wilmot
500 m: Lauriane Genest
Pursuit: Annie Foreman-Mackey
Scratch: Holly Simonson
Points Race: Kinley Gibson
Madison: Stephanie Roorda - Allison Beveridge
Omnium: Stephanie Roorda
     CN  
28-29/9   NC Canada  
Sprint: Hugo Barrette
Keirin: Je`Land Sydney
1 km: Hugo Barrette
Pursuit: Derek Gee
Scratch: Ed Veal
Points Race: Derek Gee
Madison: Michael Foley - Derek Gee
Omnium: Derek Gee
     CN