CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
1-4/2   NC Australia  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Matthew Glaetzer
1 km: Matthew Glaetzer
Pursuit: Jordan Kerby
Scratch: Joshua Harrison
Points Race: Kelland O`Brien
     CN  
1-4/2   NC Australia  
Sprint: Stephanie Morton
Keirin: Stephanie Morton
500 m: Kaarle McCulloch
Pursuit: Ashlee Ankudinoff
Scratch: Amy Cure
Points Race: Amy Cure
     CN  
1-6/2   Six Days Copenhagen  
Winner: Kenny De Ketele - Michael Mørkøv Christensen
     6D  
7-10/2   African Championships  
Sprint: Jean Spies
Keirin: Jean Spies
1 km: Jean Spies
Team sprint: South Africa
Team Pursuit: South Africa
Pursuit: Gert Fouche
Scratch: Mickhail Yacin Chalel
Points Race: Steven Van Heerden
     CC  
7-10/2   African Championships  
Sprint: Ebtissam Zayed Ahmed
Keirin: Ebtissam Zayed Ahmed
Team sprint: Egypt
Team Pursuit: Egypt
Pursuit: Ebtissam Zayed Ahmed
Points Race: Ebtissam Zayed Ahmed
     CC  
10/2   NC Switzerland  
Omnium: Claudio Imhof
     CN  
10/2   NC Switzerland  
Omnium: Aline Seitz
     CN  
16-20/2   Asian Championships  
Sprint: Kazunari Watanabe
Keirin: Tomoyuki Kawabata
1 km: Tomohiro Fukaya
Team sprint: South Korea
Team Pursuit: Japan
Pursuit: Ryo Chikatani
Scratch: Guo Liang
Points Race: Yousef Mohamed Mirza Banihammad
Madison: Cheung King Lok - Leung Chun Wing
Omnium: Eiya Hashimoto
     CC  
16-20/2   Asian Championships  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
500 m: Lee Wai Sze
Team sprint: China
Team Pursuit: Japan
Pursuit: Lee Jumi
Scratch: Huang Ting Ying
Points Race: Jupha Som Net
Madison: Kisato Nakamura - Yumi Kajihara
Omnium: Yumi Kajihara
     CC  
17/2   NC United Kingdom  
Omnium: Matthew Walls
     CN  
17/2   NC United Kingdom  
Omnium: Laura Kenny (Trott)
     CN  
21-25/2   NC New Zealand  
Sprint: Samuel Dakin
Keirin: Samuel Dakin
1 km: Samuel Dakin
Pursuit: Jared Gray
Scratch: Brad Evans
Points Race: Brad Evans
Madison: Joshua Scott - Brad Evans
Omnium: Aaron Wyllie
     CN  
21-25/2   NC New Zealand  
Sprint: Tess Young
Keirin: Rebecca Raybould
500 m: Tess Young
Pursuit: Jessie Hodges
Scratch: Olivia Ray
Points Race: Jessie Hodges
Madison: Jessie Hodges - Emily Shearman
     CN  
28/2-4/3   World Championships  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Fabian Hernando Puerta Zapata
1 km: Jeffrey Hoogland
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: United Kingdom
Pursuit: Filippo Ganna
Scratch: Yauheni Karaliok
Points Race: Cameron Meyer
Madison: Roger Kluge - Theo Reinhardt
Omnium: Szymon Sajnok
     CM  
28/2-4/3   World Championships  
Sprint: Kristina Vogel
Keirin: Nicky Degrendele
500 m: Miriam Welte
Team sprint: Germany
Team Pursuit: United States of America
Pursuit: Chloe Dygert
Scratch: Kirsten Wild
Points Race: Kirsten Wild
Madison: Katie Archibald - Emily Nelson
Omnium: Kirsten Wild
     CM