CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
19/8-10/9   Vuelta a Espana  
Winner: Chris Froome
     2.WT  
28/8-1/9   Tour Meles Zenawi  
Winner: Willie Smit
     2.2  
29/8-3/9   Holland Ladies Tour  
Winner: Annemiek Van Vleuten
     2.WT  
30/8-3/9   Tour of South Bohemia  
Winner: Josef Cerny
     2.2  
1/9   NC Netherlands Militairs  
Winner: Angelique Van Der Linden
     CN  
1/9   NC Netherlands Militairs  
Winner: B.S. Lemmen
     CN  
1-4/9   Tour of Alberta  
Winner: Evan Huffman
     2.1  
2/9   Brussels Cycling Classic  
Winner: Arnaud DĂ©mare
     1.HC  
3/9   GP Fourmies  
Winner: Nacer Bouhanni
     1.HC  
3/9   Genthin (TTT)  
Winner: Lotto - Kern Haus
     NE  
3/9   Omloop Echt-Susteren  
Winner: Robbert De Greef
     1.2  
3-5/9   Tour of Bulgaria (North)  
Winner: Sergiy Lagkuti
     2.2  
3-10/9   Tour of Britain  
Winner: Lars Boom
     2.HC  
5-8/9   Lotto Tour  
Winner: Anouska Koster
     2.1  
5-10/9   Tour de l`Ardeche  
Winner: Lucy Kennedy
     2.2  
5-10/9   Olympia`s Tour  
Winner: Pascal Eenkhoorn
     2.2U  
6-10/9   Ras na mBan  
Winner: Elinor Barker
     2.3  
7-9/9   Tour of Bulgaria (South)  
Winner: Vitaliy Buts
     2.2  
8/9   GP Quebec  
Winner: Peter Sagan
     1.WT  
8-9/9   East Bohemia Tour  
Winner: Kamil Zielinski
     2.2  
8-10/9   Ronde van Toscane - Memorial Michela Fanini  
Winner: Ashleigh Moolman-Pasio
     2.2  
8-10/9   Ronde van Hokkaido  
Winner: Marcos Garcia Fernandez
     2.2  
9/9   Fleche Cotiere  
Winner: Christophe Noppe
     1.2  
9/9   Bilster Berg  
Winner: Liane Lippert
     1.3  
9/9   Bilster Berg  
Winner: Raphael Freienstein
     NE  
9/9   Tour de Jura  
Winner: Marc Hirschi
     1.2  
9-10/9   Finale Clubcompetitie  
Winner: LottoNL - Jumbo (WV De Jonge Renner)
     NE  
9-10/9   Finale Clubcompetitie  
Winner: RC Jan van Arckel
     NE  
10/9   GP Judendorf  
Winner: Adam De Vos
     1.2  
10/9   GP Montreal  
Winner: Diego Ulissi
     1.WT  
10/9   Madrid Challenge  
Winner: Jolien D`Hoore
     1.WT  
10/9   Prix de la Ville de Nogent-sur-Oise  
Winner: Jordan Levasseur
     1.2  
10/9   Ronde van de Doubs  
Winner: Romain Hardy
     1.1  
10-16/9   Tour Ivorien de la Paix  
Winner: Dieter Bouvry
     2.2  
10-17/9   Ronde van China  
Winner: Liam Bertazzo
     2.1  
11/9   GP Marcel Kint  
Winner: Jonas Rickaert
     1.2  
12-16/9   Tour of Denmark  
Winner: Mads Pedersen
     2.HC  
13/9   GP Wallone  
Winner: Tim Wellens
     1.1  
13/9   Coppa Agostoni  
Winner: Michael Albasini
     1.1  
14/9   Coppa Bernocchi  
Winner: Sonny Colbrelli
     1.1  
15/9   Kampioenschap van Vlaanderen  
Winner: Fernando Gaviria Rendon
     1.1  
16/9   Primus Classic  
Winner: Matteo Trentin
     1.HC  
16/9   NC Bolivia ITT  
Winner: Javier Arando Ramos
     CN  
16/9   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Czech Republic  
Winner: Alois Kankovsky
     1.2  
16/9   Memorial Marco Pantani  
Winner: Marco Zamparella
     1.1  
16/9   Runtsje Tjukemar  
Winner: Phaedra Krol
     NE  
16/9   Groeistad Klassieker  
Winner: Milan Menten
     NE  
16-17/9   Amy`s Otway Classic  
Winner: Rebecca Wiasak
     2.3  
17/9   World Championships TTT  
Winner: Sunweb
     CM  
17/9   World Championships TTT  
Winner: Sunweb
     CM  
17/9   NC Bolivia  
Winner: Basilio Ramos Ticona
     CN  
17/9   GP d`Isbergues  
Winner: Benoit Cosnefroy
     1.1  
17/9   Eurode Omloop  
Winner: Sjoerd Bax
     NE  
17/9   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski Via Odra  
Winner: Kamil Zielinski
     1.2  
18/9   World Championships ITT U23  
Winner: Mikkel Bjerg
     CM  
18/9   World Championships ITT U19  
Winner: Elena Pirrone
     CM  
18-22/9   Tour of Molvccas  
Winner: Marcus Culey
     2.2  
19/9   World Championships ITT U19  
Winner: Thomas Pidcock
     CM  
19/9   World Championships ITT  
Winner: Annemiek Van Vleuten
     CM  
19-24/9   Ronde van China  
Winner: Kevin Rivera Serrano
     2.1  
20/9   World Championships ITT  
Winner: Tom Dumoulin
     CM  
20/9   Omloop van het Houtland  
Winner: Tom Devriendt
     1.1  
22/9   World Championships U23  
Winner: Benoit Cosnefroy
     CM  
22/9   World Championships U19  
Winner: Elena Pirrone
     CM  
22-24/9   National Capital Tour  
Winner: Emma Viotto
     2.3  
22/9-1/10   Clasico RCN  
Winner: Juan Pablo Suarez Suarez
     NE  
23/9   World Championships U19  
Winner: Julius Johansen
     CM  
23/9   World Championships  
Winner: Chantal Blaak
     CM  
23-24/9   Tour du Gevaudan Languedoc-Roussillon  
Winner: Guillaume Martin
     2.2  
24/9   World Championships  
Winner: Peter Sagan
     CM  
24/9   Gooikse Pijl  
Winner: Kenny Dehaes
     1.2  
24/9   Nat. Champ. Ecuador  
Winner: Jhonnatan Manuel Narvaez Prado
     CN  
24/9   Duo Normand  
Winner: Anthony Delaplace - Pierre-Luc PĂ©richon
     1.1  
24/9   Paris - Chauny  
Winner: Thomas Boudat
     1.2  
24/9   Ronde van Midden-Brabant  
Winner: Jasper Bovenhuis
     NE  
26/9   Ruota d`Oro  
Winner: German Nicolas Tivani Perez
     1.2U  
26-27/9   Giro di Toscane  
Winner: Guillaume Martin
     2.1  
27-30/9   Banyuwangi Tour de Ijen  
Winner: Davide Rebellin
     2.2  
28/9   Coppa Sabatini  
Winner: Andrea Pasqualon
     1.1  
30/9   Omloop van de Westhoek - Eurometropool  
Winner: AndrĂ© Greipel
     1.1  
30/9   Törökbálint GP - Memorial Imre Riczu  
Winner: Alberto Giuriato
     1.2  
30/9   Giro dell`Emilia  
Winner: Tatiana Guderzo
     1.1  
30/9   Giro dell`Emilia  
Winner: Giovanni Visconti
     1.HC  
30/9   NC Netherlands - Clubs  
Winner: WV Noord-Holland
     CN  
30/9   NC Netherlands - Clubs  
Winner: UWTV De Volharding
     CN  
30/9-1/10   Tour of Almaty  
Winner: Alexey Lutsenko
     2.1