CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
28/7-6/8   Tour de la Guadeloupe  
Winner: Sebastien Fournet-Fayard
     2.2  
29/7-1/8   Kreiz Breizh  
Winner: Jonas Gregaard Wilsly
     2.2  
29/7-4/8   Tour de Pologne  
Winner: Dylan Teuns
     2.WT  
31/7-6/8   Tour of Utah  
Winner: Robert Britton
     2.HC  
1-5/8   Vuelta a Burgos  
Winner: Mikel Landa Meana
     2.HC  
1-13/8   Vuelta a Colombia  
Winner: Aristobulo Cala Cala
     2.2  
2/8   European Championships ITT U19  
Winner: Elena Pirrone
     CC  
2/8   European Championships ITT U19  
Winner: Andreas Leknessund
     CC  
2/8   European Championships U23 ITT  
Winner: Pernille Mathiesen
     CC  
2/8   Classique PyrĂ©nĂ©es  
Winner: Evita Muzic
     1.3  
3/8   European Championships ITT  
Winner: Victor Campenaerts
     CC  
3/8   European Championships ITT  
Winner: Ellen Van Dijk
     CC  
3/8   European Championships ITT U23  
Winner: Kasper Asgreen
     CC  
4/8   European Championships U19  
Winner: Lorena Wiebes
     CC  
4/8   European Championships U19  
Winner: Michele Gazzoli
     CC  
4/8   European Championships U23  
Winner: Pernille Mathiesen
     CC  
4-15/8   Tour of Portugal  
Winner: Raul Alarcon Garcia
     2.1  
5/8   European Championships  
Winner: Marianne Vos
     CC  
5/8   European Championships U23  
Winner: Casper Phillip Pedersen
     CC  
5/8   Dwars door het Hageland  
Winner: Mathieu Van Der Poel
     1.1  
5/8   Erondegemse Pijl  
Winner: Julia Soek
     1.2  
5/8   Hansa Bygg Kalmar  
Winner: Rasmus Bøgh Wallin
     1.2  
5/8   Tour of Ribas  
Winner: Sergiy Lagkuti
     1.2  
5-6/8   Tour de Charente-Maritime  
Winner: Shara Gillow
     2.3  
6/8   European Championships  
Winner: Alexander Kristoff
     CC  
6/8   Vlaamse Havenpijl  
Winner: Arvid De Kleijn
     1.2  
6/8   Ryedale GP  
Winner: Laura Massey
     1.3  
6/8   Odessa GP  
Winner: Mykhaylo Kononenko
     1.2  
7-13/8   BinckBank Tour  
Winner: Tom Dumoulin
     2.WT  
8-12/8   Tour de l`Ain  
Winner: Thibaut Pinot
     2.1  
9-12/8   Tour of Szeklerland  
Winner: Patrick Bosman
     2.2  
10-13/8   Czech Tour  
Winner: Josef Cerny
     2.1  
10-13/8   Arctic Race  
Winner: Dylan Teuns
     2.HC  
10-13/8   Colorado Classic  
Winner: Manuel Senni
     2.HC  
11/8   Vargarda TTT  
Winner: Boels - Dolmans
     1.WT  
12/8   Memorial Henryka Lasaka  
Winner: Alan Banaszek
     1.2  
13/8   NC Belgium U23  
Winner: Jordi Van Dingenen
     CN  
13/8   GP Poggiana  
Winner: Nicola Conci
     1.2U  
13/8   Hel van Voerendaal  
Winner: Mike Terpstra
     NE  
13/8   Puchar Karpat  
Winner: Maciej Paterski
     1.2  
13/8   Vargarda  
Winner: Lotta Lepistö
     1.WT  
15/8   NC Turkey ITT  
Winner: Cansu Turkmenoglu
     CN  
15-18/8   Tour de Limousin  
Winner: Alexis Vuillermoz
     2.1  
16/8   GP Capodarco  
Winner: Mark Padun
     1.2U  
16/8   NC Turkey  
Winner: Cansu Turkmenoglu
     CN  
17-20/8   Tour of Norway  
Winner: Marianne Vos
     2.WT  
18/8   Veenendaal - Veenendaal Classic  
Winner: Luka Mezgec
     1.1  
18-27/8   Ronde van de Toekomst  
Winner: Egan Arley Bernal Gomez
     2.Ncup  
19/8   Puchar Ministra Obrony Narodowej  
Winner: Alois Kankovsky
     1.2  
19/8-10/9   Vuelta a Espana  
Winner: Chris Froome
     2.WT  
20/8   GP Jef Scherens  
Winner: Timothy Dupont
     1.1  
20/8   Hamburg Cyclassics  
Winner: Elia Viviani
     1.WT  
20/8   Szlakiem Wielkich Jezior  
Winner: Marek Rutkiewicz
     1.2  
22/8   GP Stad Zottegem  
Winner: Jasper De Buyst
     1.1  
22/8   Prix des Marbriers  
Winner: Karol Domagalski
     1.2  
22-25/8   Ronde van Poitou Charentes  
Winner: Mads Pedersen
     2.1  
23/8   Druivenkoers  
Winner: JĂ©rĂ´me Baugnies
     1.1  
24/8   South East Asian Games  
Winner: Thi That Nguyen
     JR  
24/8   South East Asian Games  
Winner: Nawuti Liphongyu
     JR  
24/8   NC Brazil ITT  
Winner: Magno Prado Nazaret
     CN  
24/8   NC Brazil ITT  
Winner: Ana Paula Polegatch
     CN  
24-27/8   Baltic Chain Tour  
Winner: Herman Dahl
     2.2  
25/8   Pro Ă–tztal 5500  
Winner: Roman Kreuziger
     1.1  
25/8   NC Brazil  
Winner: Clemilda Fernandes Silva
     CN  
25/8   La Picto-Charentaise  
Winner: Annabelle Dreville
     1.3  
25-27/8   Tour of the King Valley  
Winner: Macey Stewart
     2.3  
25-27/8   Tour of Xingtai  
Winner: Jacob Rathe
     2.2  
26/8   Omloop Mandel-Leie-Schelde  
Winner: Iljo Keisse
     1.1  
26/8   GP Plouay  
Winner: Elizabeth Deignan (Armitstead)
     1.WT  
26/8   NC Germany Mountains  
Winner: Raphael Freienstein
     CN  
26-27/8   Ronde van Midden-Nederland  
Winner: Kamil Gradek
     2.2  
27/8   Coupe Sels  
Winner: Taco Van Der Hoorn
     1.1  
27/8   NC Brazil  
Winner: Roberto Pinheiro Silva
     CN  
27/8   Bretagne Classic  
Winner: Elia Viviani
     1.WT  
27/8   Sauerland Rundfahrt  
Winner: Christian Koch
     NE  
27/8   Croatia - Slovenia  
Winner: Dusan Rajovic
     1.2  
28/8-1/9   Tour Meles Zenawi  
Winner: Willie Smit
     2.2  
29/8-3/9   Holland Ladies Tour  
Winner: Annemiek Van Vleuten
     2.WT  
30/8-3/9   Tour of South Bohemia  
Winner: Josef Cerny
     2.2