CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
25/8-16/9   Vuelta a Espana  
Winner: Simon Yates
   Road     2.WT  
28/8-2/9   Holland Ladies Tour  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   Road     2.WT  
29/8-2/9   Pan American Championships  
Sprint: Hugo Barrette
Keirin: Hugo Barrette
1 km: Santiago Ramirez Morales
Team sprint: Trinidad & Tobago
Team Pursuit: United States of America
Pursuit: Ashton Lambie
Scratch: Adrian Hegyvary
Points Race: Felipe Andres Penaloza Yanez
Madison: Daniel Holloway - Adrian Hegyvary
Omnium: Angel Ramiro Pulgar Araujo
   Track     CC  
29/8-2/9   Pan American Championships  
Sprint: Luz Daniela Gaxiola Gonzalez
Keirin: Martha Bayona Pineda
500 m: Jessica Salazar Valles
Team sprint: Mexico
Team Pursuit: United States of America
Pursuit: Kelly Catlin
Scratch: Jennifer Valente
Points Race: Jennifer Valente
Madison: Sofia Arreola Navarro - Lizbeth Yareli Salazar Vazquez
Omnium: Jennifer Valente
   Track     CC  
31/8-1/9   GP Prostejov  
Sprint: Patrick Constable
Keirin: Uladzislau Novik
Madison: Ivo Emanuel Alves Oliveira - Rui Filipe Alves Oliveira
Omnium: Ivo Emanuel Alves Oliveira
   Track     CL1  
31/8-1/9   GP Prostejov  
Madison: Alexandra Manly - Kristina Clonan
Omnium: Kristina Clonan
   Track     CL1  
31/8-2/9   Tour of the King Valley  
Winner: Kate Perry
   Road     2.3  
1/9   Vallnord  
Winner: David Valero Serrano
   MTB XC     1  
1/9   Vallnord  
Winner: Claudia Galicia Cortina
   MTB XC     1  
1/9   Brussels Cycling Classic  
Winner: Pascal Ackermann
   Road     1.HC  
1/9   Izgubljena Ovca  
Winner: Lucie Vesela
   MTB XC     1  
1/9   Izgubljena Ovca  
Winner: Martin Haring
   MTB XC     1  
1/9   Lillehammer GP  
Winner: Alexander Kamp Egested
   Road     1.2  
1/9   Deschutes Go Cross  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
1/9   Deschutes Go Cross  
Winner: Caroline Mani
   Cyclo Cross     C2  
2/9   Vallnord  
Winner: Maxime Ciriego
   MTB DH     1  
2/9   Vallnord  
Winner: Telma Torregrosa Sancho
   MTB DH     1  
2/9   Brandnertal  
Winner: Nina Charlotte Hoffmann
   MTB DH     1  
2/9   Brandnertal  
Winner: Johannes Von Klebelsberg
   MTB DH     1  
2/9   Antwerp Port Classic  
Winner: Guillaume Van Keirsbulck
   Road     1.1  
2/9   Aohan  
Winner: Gosse Van Der Meer
   Cyclo Cross     C1  
2/9   Aohan  
Winner: Aida Nuno Palacio
   Cyclo Cross     C1  
2/9   NC Spain Marathon  
Winner: Pedro Romero Ocampo
   MTB XC     CN  
2/9   NC Spain Marathon  
Winner: Natalia Fischer Egusquiza
   MTB XC     CN  
2/9   GP Fourmies  
Winner: Pascal Ackermann
   Road     1.HC  
2/9   Apeldoorn (Eliminator)  
Winner: Lizzy Witlox
   MTB XC     CDM  
2/9   Apeldoorn (Eliminator)  
Winner: Simon Gegenheimer
   MTB XC     CDM  
2/9   Gylne Gutuer  
Winner: Jasper Philipsen
   Road     1.2  
2/9   Muttenz  
Winner: Thomas Litscher
   MTB XC     HC  
2/9   Muttenz  
Winner: Erin Huck
   MTB XC     HC  
2/9   Deschutes Go Cross  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
2/9   Deschutes Go Cross  
Winner: Crystal Anthony
   Cyclo Cross     C2  
2-9/9   Tour of Britain  
Winner: Julian Alaphilippe
   Road     2.HC  
3-5/9   Tour of Xingtai  
Winner: Damiano Cima
   Road     2.2  
4-7/9   Lotto Tour  
Winner: Liane Lippert
   Road     2.1  
5/9   World Championships Team Relay  
Winner: Switzerland
   MTB XC        CM  
5-9/9   Tour of South Bohemia  
Winner: Michael Kukrle
   Road     2.2  
5-9/9   Ras na mBan  
Winner: Coralie Demay
   Road     2.3  
6-8/9   Giro del Friuli - Venezia - Giulia  
Winner: Tadej Pogacar
   Road     2.2  
7/9   World Championships U23  
Winner: Alan Hatherly
   MTB XC     CM  
7/9   World Championships U23  
Winner: Alessandra Keller
   MTB XC     CM  
7/9   GP Quebec  
Winner: Michael Matthews
   Road     1.WT  
7-9/9   Ronde van Toscane - Memorial Michela Fanini  
Winner: Soraya Paladin
   Road     2.2  
8/9   World Championships  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     CM  
8/9   World Championships  
Winner: Kate Courtney
   MTB XC     CM  
8/9   European Championships  
Derny: Nick Van Der Lijke
Demi Fond: Franz Schiewer
   Track     CC  
8/9   NC Madagascar ITT  
Winner: Jean Marc Rakotonirina
   Road     CN  
8/9   Kleeberg Cross  
Winner: Fleur Van Der Peet
   Cyclo Cross     NE  
8/9   Kleeberg Cross  
Winner: Ryan Kamp
   Cyclo Cross     NE  
8/9   Rochester  
Winner: Stephen Hyde
   Cyclo Cross     C1  
8/9   Rochester  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C1  
8-15/9   Ronde van China  
Winner: Juan Sebastian Molano Benavides
   Road     2.1  
9/9   World Championships  
Winner: Loic Bruni
   MTB DH     CM  
9/9   World Championships  
Winner: Rachel Atherton
   MTB DH     CM  
9/9   NC Canada Marathon  
Winner: Alexandre Vialle
   MTB XC     CN  
9/9   GP Montreal  
Winner: Michael Matthews
   Road     1.WT  
9/9   NC Canada Marathon  
Winner: Heather Gray
   MTB XC     CN  
9/9   Ronde van de Doubs  
Winner: Julien Simon
   Road     1.1  
9/9   Chrono Champenois  
Winner: Leah Thomas
   Road     1.1  
9/9   Chrono Champenois  
Winner: Martin Toft Madsen
   Road     1.2  
9/9   Rund um Sebnitz  
Winner: Marcel Franz
   Road     NE  
9/9   Rund um Sebnitz  
Winner: Beate Zanner
   Road     1.3  
9/9   NC Madagascar  
Winner: Jean De Dieu Rakotondrasoa
   Road     CN  
9/9   Eurode Omloop  
Winner: Peter Schulting
   Road     NE  
9/9   Rochester  
Winner: Stephen Hyde
   Cyclo Cross     C2  
9/9   Rochester  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C2  
9-15/9   Tour Ivorien de la Paix  
Winner: Issiaka Cissé
   Road     2.2  
10-11/9   NC Italy  
Sprint: Francesco Ceci
Keirin: Francesco Ceci
Madison: Francesco Lamon - Michele Scartezzini
Omnium: Francesco Lamon
   Track     CN  
10-11/9   NC Italy  
Sprint: Miriam Vece
Keirin: Martina Fidanza
Madison: Elisa Balsamo - Maria Giulia Confalonieri
Omnium: Rachele Barbieri
   Track     CN  
11-15/9   Perskindol Swiss Epic  
Winner: Matthias Stirnemann - Andri Frischknecht
   MTB XC     S1  
11-15/9   Perskindol Swiss Epic  
Winner: Haley Smith
   MTB XC     S1  
11-16/9   Olympia`s Tour  
Winner: Julius Johansen
   Road     2.2U  
12/9   GP Wallone  
Winner: Jasper Stuyven
   Road     1.1  
12-16/9   Ronde van Slowakije  
Winner: Julian Alaphilippe
   Road     2.1  
13/9   World hour record  
Winner: Vittoria Bussi
   Track       
13-18/9   Tour de l`Ardeche  
Winner: Katarzyna Niewiadoma
   Road     2.1  
14/9   Kampioenschap van Vlaanderen  
Winner: Dylan Groenewegen
   Road     1.1  
14-16/9   Tour of Cappadocia  
Winner: Alexandr Ovsiannikov
   Road     2.2  
15/9   World Championships Marathon  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     CM  
15/9   World Championships Marathon  
Winner: Annika Langvad
   MTB XC     CM  
15/9   Primus Classic  
Winner: Taco Van Der Hoorn
   Road     1.HC  
15/9   Coppa Agostoni  
Winner: Gianni Moscon
   Road     1.1  
15/9   Nittany Lion Cross  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
15/9   Nittany Lion Cross  
Winner: Erica Zaveta
   Cyclo Cross     C2  
15-16/9   Amy`s Otway Classic  
Winner: Ashlee Ankudinoff
   Road     2.3  
15-16/9   Madrid Challenge  
Winner: Ellen Van Dijk
   Road     2.WT  
16/9   GP Judendorf  
Winner: Maciej Paterski
   Road     1.2  
16/9   Geraardsbergen  
Winner: Lars Van Der Haar
   Cyclo Cross     C2  
16/9   Geraardsbergen  
Winner: Eva Lechner
   Cyclo Cross     C2  
16/9   GP Jef Scherens  
Winner: Jasper Stuyven
   Road     1.1  
16/9   Classique Pyrénées  
Winner: Jade Wiel
   Road     1.3  
16/9   Winterberg (Eliminator)  
Winner: Fabrice Mels
   MTB XC     CDM  
16/9   Winterberg (Eliminator)  
Winner: Iryna Popova
   MTB XC     CDM  
16/9   Coppa Bernocchi  
Winner: Sonny Colbrelli
   Road     1.1  
16/9   Klimomloop van Ulestraten  
Winner: Annet Pit
   Road     NE  
16/9   Sittard-Geleen  
Winner: Anton Cooper
   MTB XC     1  
16/9   Sittard-Geleen  
Winner: Sophie Von Berswordt
   MTB XC     1  
16/9   Baden  
Winner: David Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
16/9   Baden  
Winner: Elisabeth Brandau
   Cyclo Cross     C1  
16/9   Nittany Lion Cross  
Winner: Matthieu Boulo
   Cyclo Cross     C2  
16/9   Nittany Lion Cross  
Winner: Erica Zaveta
   Cyclo Cross     C2  
17-23/9   Ronde van China  
Winner: Alejandro Manuel Marque Porto
   Road     2.1  
18-21/9   Tour de Siak  
Winner: Matthew Zenovich
   Road     2.2  
19/9   Omloop van het Houtland  
Winner: Jonas Van Genechten
   Road     1.1  
19/9   Giro di Toscane  
Winner: Gianni Moscon
   Road     1.1  
19/9   Reno  
Winner: Lance Haidet
   Cyclo Cross     C1  
19/9   Reno  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C1  
19-23/9   Romanian Cycling Tour  
Winner: Serghei Tvetcov
   Road     2.2  
20/9   Coppa Sabatini  
Winner: Juan Jose Lobato Del Valle
   Road     1.1  
20/9   NC Switzerland  
Madison: Tristan Marguet - Claudio Imhof
   Track     CN  
20/9   NC Switzerland  
Pursuit: Andrea Waldis
   Track     CN  
21/9   NC Spain  
Sprint: Juan Peralta Gascon
Keirin: Juan Peralta Gascon
1 km: Jose Moreno Sanchez
Pursuit: Sebastian Mora Vedri
Scratch: Albert Torres Barcelo
Points Race: Eloy Teruel Rovira
Madison: Sebastian Mora Vedri - Oscar Pelegri Ferrandis
   Track     CN  
21/9   NC Spain  
Sprint: Tania Calvo Barbero
Keirin: Helena Casas Roige
500 m: Tania Calvo Barbero
Pursuit: Gloria Rodriguez Sanchez
Scratch: Ana Usabiaga Balerdi
Points Race: Ana Usabiaga Balerdi
   Track     CN  
21/9   Waterloo  
Winner: Evie Richards
   Cyclo Cross     C2  
21/9   Waterloo  
Winner: Quinten Hermans
   Cyclo Cross     C2  
21-23/9   ACC Asia Cup  
Sprint: Lee Hoi Yan Jessica
Keirin: Lee Hoi Yan Jessica
500 m: Crismonita Dwi Putri
Team sprint: Indonesia
Pursuit: E Chaoba Devi
   Track     CL1  
21-23/9   ACC Asia Cup  
Sprint: Terry Yudha Kusuma
Keirin: Andrey Chugay
Team sprint: Indonesia
Team Pursuit: India
Pursuit: Ko Siu Wai
Scratch: Thurakit Boonratanathanakorn
Points Race: Ryan Schilt
Omnium: Leung Ka Yu
   Track     CL1  
21-30/9   Clasico RCN  
Winner: Alex Norberto Cano Ardila
   Road     NE  
22/9   Eurometropole Tour  
Winner: Mads Pedersen
   Road     1.HC  
22/9   NC Virgin Islands (US) ITT  
Winner: Ian Collins
   Road     CN  
22/9   Memorial Marco Pantani  
Winner: Davide Ballerini
   Road     1.1  
22/9   Jelenia Gora Trophy - Maja Wloszczowska  
Winner: Ondrej Cink
   MTB XC     HC  
22/9   Jelenia Gora Trophy - Maja Wloszczowska  
Winner: Anne Tauber
   MTB XC     HC  
22/9   NC Trinidad & Tobago ITT  
Winner: Christopher Govia
   Road     CN  
22/9   Sakarya  
Winner: Timofei Ivanov
   MTB XC     1  
22/9   Sakarya  
Winner: Blaza Pintaric (Klemencic)
   MTB XC     1  
22-23/9   Finale Clubcompetitie  
Winner: Wiebe Scholten
   Road     NE  
22-23/9   Finale Clubcompetitie  
Winner: Danique Braam
   Road     NE  
23/9   World Championships TTT  
Winner: Quick Step Floors
   Road     CM  
23/9   World Championships TTT  
Winner: Canyon - SRAM
   Road     CM  
23/9   Antwerp (Eliminator)  
Winner: Ingrid Sofie Bøe Jacobsen
   MTB XC     CDM  
23/9   Antwerp (Eliminator)  
Winner: Lehvi Braam
   MTB XC     CDM  
23/9   Gooikse Pijl  
Winner: Jordi Meeus
   Road     1.1  
23/9   Duo Normand  
Winner: Martin Toft Madsen - Rasmus Christian Quaade
   Road     1.1  
23/9   GP d`Isbergues  
Winner: Lauren Kitchen
   Road     1.2  
23/9   GP d`Isbergues  
Winner: Philippe Gilbert
   Road     1.1  
23/9   Tour du Gévaudan Occitanie  
Winner: Jaakko Hänninen
   Road     1.2  
23/9   Freudenstadt  
Winner: Simon Stiebjahn
   MTB XC     1  
23/9   Freudenstadt  
Winner: Ronja Eibl
   MTB XC     1  
23/9   Piliscsév  
Winner: Marton Dina
   MTB XC     1  
23/9   Piliscsév  
Winner: Barbara Benko
   MTB XC     1  
23/9   NC Virgin Islands (US)  
Winner: Stephen Swanton
   Road     CN  
23/9   Trofeo Matteotti  
Winner: Davide Ballerini
   Road     1.1  
23/9   Illnau  
Winner: Laura Verdonschot
   Cyclo Cross     C2  
23/9   Illnau  
Winner: David Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
23/9   Lugano/Tesserete  
Winner: Irina Kalentyeva
   MTB XC     1  
23/9   Lugano/Tesserete  
Winner: Gerhard Kerschbaumer
   MTB XC     1  
23/9   NC Trinidad & Tobago  
Winner: Kemp Orosco
   Road     CN  
23/9   Waterloo  
Winner: Marianne Vos
   Cyclo Cross     CDM  
23/9   Waterloo  
Winner: Toon Aerts
   Cyclo Cross     CDM  
24/9   World Championships ITT U19  
Winner: Rozemarijn Ammerlaan
   Road     CM  
24/9   World Championships ITT U23  
Winner: Mikkel Bjerg
   Road     CM  
25/9   World Championships ITT U19  
Winner: Remco Evenepoel
   Road     CM  
25/9   World Championships ITT  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   Road     CM  
25/9   Ruota d`Oro  
Winner: Davide Zoccarato
   Road     1.2U  
26/9   World Championships ITT  
Winner: Rohan Dennis
   Road     CM  
26-29/9   Banyuwangi Tour de Ijen  
Winner: Benjamin Dyball
   Road     2.2  
26-30/9   GP Chantal Biya  
Winner: Juraj Bellan
   Road     2.2  
27/9   World Championships U19  
Winner: Remco Evenepoel
   Road     CM  
27/9   World Championships U19  
Winner: Laura Stigger
   Road     CM  
27/9   Famenne Ardenne Classic  
Winner: Guillaume Boivin
   Road     1.1  
27-29/9   Tour of Black Sea  
Winner: Ramunas Navardauskas
   Road     2.2  
28/9   World Championships U23  
Winner: Marc Hirschi
   Road     CM  
28/9   Unicov  
Winner: Vincent Baestaens
   Cyclo Cross     C1  
28/9   Unicov  
Winner: Laura Verdonschot
   Cyclo Cross     C1  
28/9   Jingle Cross  
Winner: Diether Sweeck
   Cyclo Cross     C2  
28/9   Jingle Cross  
Winner: Helen Wyman (Saunders)
   Cyclo Cross     C2  
28-29/9   NC Canada  
Sprint: Kelsey Mitchell
Keirin: Lizanne Wilmot
500 m: Lauriane Genest
Pursuit: Annie Foreman-Mackey
Scratch: Holly Simonson
Points Race: Kinley Gibson
Madison: Stephanie Roorda - Allison Beveridge
Omnium: Stephanie Roorda
   Track     CN  
28-29/9   NC Canada  
Sprint: Hugo Barrette
Keirin: Je`Land Sydney
1 km: Hugo Barrette
Pursuit: Derek Gee
Scratch: Ed Veal
Points Race: Derek Gee
Madison: Michael Foley - Derek Gee
Omnium: Derek Gee
   Track     CN  
29/9   World Championships  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Road     CM  
29/9   Santiago del Estero  
Winner: Corben Sharrah
   BMX     CDM  
29/9   Santiago del Estero  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CDM  
29/9   Carmel Mountain  
Winner: Georg Egger
   MTB XC     1  
29/9   Carmel Mountain  
Winner: Jovana Crnogorac
   MTB XC     1  
29/9   NC Netherlands - Clubs  
Winner: Wilton (UWTC De Volharding)
   Road     CN  
29/9   NC Netherlands - Clubs  
Winner: WV Noord-Holland
   Road     CN  
29/9   Poprad  
Winner: Denise Betsema
   Cyclo Cross     C1  
29/9   Poprad  
Winner: Marcel Meisen
   Cyclo Cross     C1  
29/9   Arnavutkoy (Eliminator)  
Winner: Benjamin Le Ny
   MTB XC     1  
29/9   Jingle Cross  
Winner: Toon Aerts
   Cyclo Cross     CDM  
29/9   Jingle Cross  
Winner: Kaitlin Keough (Antonneau)
   Cyclo Cross     CDM  
29-30/9   Tour of Almaty  
Winner: Davide Villella
   Road     2.1  
30/9   World Championships  
Winner: Alejandro Valverde Belmonte
   Road     CM  
30/9   Santiago del Estero  
Winner: Joris Daudet
   BMX     CDM  
30/9   Santiago del Estero  
Winner: Saya Sakakibara
   BMX     CDM  
30/9   NC Spain  
Winner: Angel Suarez Alonso
   MTB DH     CN  
30/9   NC Spain  
Winner: Telma Torregrosa Sancho
   MTB DH     CN  
30/9   NC Netherlands Marathon  
Winner: Lars Boom
   MTB XC     CN  
30/9   Dordrecht  
Winner: Maik Van Der Heijden
   Cyclo Cross     NE  
30/9   NC Netherlands Marathon  
Winner: Sophie Von Berswordt
   MTB XC     CN  
30/9   Ronde van Midden-Brabant  
Winner: Alberto Dainese
   Road     NE  
30/9   Dordrecht  
Winner: Ceylin Del Carmen Alvarado
   Cyclo Cross     NE  
30/9   NC Switzerland Marathon  
Winner: Urs Huber
   MTB XC     CN  
30/9   NC Switzerland Marathon  
Winner: Ariane Lüthi
   MTB XC     CN  
30/9   Arnavutkoy  
Winner: Timofei Ivanov
   MTB XC     1  
30/9   Arnavutkoy  
Winner: Iryna Popova
   MTB XC     1  
30/9   Jingle Cross  
Winner: Katerina Nash (Hanusova)
   Cyclo Cross     C1  
30/9   Jingle Cross  
Winner: Nicolas Cleppe
   Cyclo Cross     C1  
30/9   KMC Cross Fest  
Winner: Regina Legge
   Cyclo Cross     C2  
30/9   KMC Cross Fest  
Winner: Lane Maher
   Cyclo Cross     C2  
30/9-5/10   Tour of Iran  
Winner: Dmitrii Sokolov
   Road     2.1