CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
1/7   NC Angola  
Winner: Jose Panzo
   Road     CN  
1/7   NC Austria  
Winner: Lukas Pöstlberger
   Road     CN  
1/7   NC Austria  
Winner: Sarah Rijkes
   Road     CN  
1/7   Houffalize  
Winner: Anne Terpstra
   MTB XC     1  
1/7   Houffalize  
Winner: Milan Vader
   MTB XC     1  
1/7   NC Bosnia and Herzegovina  
Winner: Ivan Siric
   Road     CN  
1/7   NC Belarus  
Winner: Stanislau Bazhkou
   Road     CN  
1/7   NC Brazil  
Winner: Rodrigo Nascimento
   Road     CN  
1/7   NC Bulgaria  
Winner: Radoslav Konstantinov
   Road     CN  
1/7   NC Costa Rica  
Winner: Joseph Eladio Chavarria Rodriguez
   Road     CN  
1/7   Bedrichov  
Winner: Jaroslav Kulhavy
   MTB XC     1  
1/7   Bedrichov  
Winner: Maja Wloszczowska
   MTB XC     1  
1/7   NC Denmark  
Winner: Michael Mørkøv Christensen
   Road     CN  
1/7   NC Domenican Republic  
Winner: Adrian Nunez Quiroz
   Road     CN  
1/7   NC Estonia  
Winner: Liisa Ehrberg
   Road     CN  
1/7   NC Estonia  
Winner: Mihkel Räim
   Road     CN  
1/7   NC France  
Winner: Anthony Roux
   Road     CN  
1/7   NC United Kingdom  
Winner: Jessica Roberts
   Road     CN  
1/7   NC United Kingdom  
Winner: Connor Swift
   Road     CN  
1/7   NC Georgia  
Winner: Tamaz Tsereteli
   Road     CN  
1/7   NC Germany  
Winner: Pascal Ackermann
   Road     CN  
1/7   NC Guatemala  
Winner: Mardoqueo Vasquez Vasquez
   Road     CN  
1/7   NC Guyana  
Winner: Curtis Dey
   Road     CN  
1/7   NC Hong Kong  
Winner: Pang Yao
   Road     CN  
1/7   NC Hong Kong  
Winner: Ko Siu Wai
   Road     CN  
1/7   NC Hungary  
Winner: Barbara Benko
   Road     CN  
1/7   NC Hungary  
Winner: Attila Valter
   Road     CN  
1/7   NC Ireland  
Winner: Conor Dunne
   Road     CN  
1/7   Abetone - Pistoia  
Winner: Bryn Dickerson
   MTB DH     1  
1/7   NC Italy Marathon  
Winner: Samuele Porro
   MTB XC     CN  
1/7   NC Italy Marathon  
Winner: Mara Fumagalli
   MTB XC     CN  
1/7   Abetone - Pistoia  
Winner: Monika Hrastnik
   MTB DH     1  
1/7   NC Jamaica  
Winner: Russell Small
   Road     CN  
1/7   NC Kazakhstan  
Winner: Alexey Lutsenko
   Road     CN  
1/7   NC Latvia  
Winner: Krists Neilands
   Road     CN  
1/7   NC Lebanon  
Winner: Rachid Elias Abou
   Road     CN  
1/7   NC Luxemburg  
Winner: Bob Jungels
   Road     CN  
1/7   NC Luxemburg  
Winner: Christine Majerus
   Road     CN  
1/7   NC Morocco  
Winner: Abdessadek Kouna
   Road     CN  
1/7   NC Moldova  
Winner: Maxim Rusnac
   Road     CN  
1/7   NC Moldova  
Winner: Miroslava Vasilenco
   Road     CN  
1/7   NC Netherlands  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Road     CN  
1/7   NC Norway  
Winner: Gunn-Rita Dahle Flesjå
   MTB XC     CN  
1/7   NC Norway  
Winner: Petter Fagerhaug
   MTB XC     CN  
1/7   NC Panama  
Winner: Cristofer Robin Jurado Lopez
   Road     CN  
1/7   NC Russia  
Winner: Ivan Rovny
   Road     CN  
1/7   NC Russia  
Winner: Margarita Syrodoeva
   Road     CN  
1/7   NC Singapore ITT  
Winner: Ling Er Choo
   Road     CN  
1/7   NC Singapore ITT  
Winner: Choon Huat Goh
   Road     CN  
1/7   NC Switzerland  
Winner: Steve Morabito
   Road     CN  
1/7   NC Switzerland  
Winner: Jolanda Neff
   Road     CN  
1/7   NC Tunisia  
Winner: Ali Nouisri
   Road     CN  
3/7   Trofeo Città di Brescia  
Winner: Filippo Rocchetti
   Road     1.2  
3/7   NC Turkey ITT  
Winner: Esin Yilmaz
   Road     CN  
3/7   NC Turkey ITT  
Winner: Ahmet Örken
   Road     CN  
4/7   Otley GP  
Winner: Rhona Callander
   Road     1.3  
4/7   Klimtijdrit Camerig-Vaals  
Winner: Jasper De Laat
   Road     NE  
4-7/7   Course Solidaridad  
Winner: Sylwester Janiszewski
   Road     2.2  
4-9/7   Six Days Fiorenzuola  
Winner: Francesco Lamon - Liam Bertazzo
   Track     6D  
4-9/7   Fiorenzuola  
Pursuit: Filippo Ganna
Scratch: Yauheni Karaliok
Points Race: Thery Schir
Madison: Francesco Lamon - Simone Consonni
Omnium: Simone Consonni
   Track     CL1  
4-9/7   Fiorenzuola  
Pursuit: Marta Cavalli
Scratch: Katie Archibald
Points Race: Olga Zabelinskaya
Madison: Gulnaz Badykova - Diana Klimova
Omnium: Katie Archibald
   Track     CL1  
5/7   NC Turkey  
Winner: Ece Calp
   Road     CN  
5/7   NC Turkey  
Winner: Onur Balkan
   Road     CN  
5-8/7   GP Krasna Lipa  
Winner: Leah Thomas
   Road     2.2  
5-8/7   Sibiu Tour  
Winner: Ivan Ramiro Sosa Cuervo
   Road     2.1  
5-14/7   Ronde van Venezuela  
Winner: Matteo Spreafico
   Road     2.2  
6/7   World Championships 4 Cross  
Winner: Romana Labounkova
   MTB DH     CM  
6/7   World Championships 4 Cross  
Winner: Quentin Derbier
   MTB DH     CM  
6/7   Val di Sole (Short circuit)  
Winner: Annika Langvad
   MTB XC     CDM  
6/7   NC Italy ITT U23  
Winner: Edoardo Affini
   Road     CN  
6/7   Val di Sole (Short circuit)  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CDM  
6/7   Japan Track Cup  
Sprint: Matthijs Buchli
Keirin: Yuta Wakimoto
Madison: Daniel Holloway - Adrian Hegyvary
   Track     CL1  
6/7   Japan Track Cup  
Sprint: Zhong Tianshi
Keirin: Kaarle McCulloch
Madison: Christina Birch - Jennifer Valente
   Track     CL1  
6-8/7   GP Poland  
Sprint: Stefan Bötticher
Keirin: Jack Carlin
Team sprint: Poland
Team Pursuit: Poland
Scratch: Bartosz Rudyk
Points Race: Ethan Hayter
Omnium: Rui Filipe Alves Oliveira
   Track     CL1  
6-8/7   GP Poland  
Sprint: Olena Starikova
Keirin: Ekaterina Gnidenko
Team sprint: New Zealand
Team Pursuit: Poland
Scratch: Daria Pikulik
Points Race: Eleanor Dickinson
Omnium: Nikol Plosaj
   Track     CL1  
6-15/7   Giro d`Italia  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   Road     2.WT  
7/7   NC Albania ITT  
Winner: Eugert Zhupa
   Road     CN  
7/7   NC Algeria ITT  
Winner: Racha Belkacem Ben Ouanane
   Road     CN  
7/7   GP Jean-Pierre Monseré  
Winner: Andre Looij
   Road     1.1  
7/7   Val di Sole  
Winner: Tahnee Seagrave
   MTB DH     CDM  
7/7   Val di Sole  
Winner: Amaury Pierron
   MTB DH     CDM  
7/7   Ankara  
Winner: Esra Kürkcü
   MTB XC     1  
7/7   Ankara  
Winner: Martin Haring
   MTB XC     1  
7-8/7   Dublin International  
Scratch: Megan Barker
Points Race: Rebecca Raybould
Madison: Rhona Callander - Rebecca Raybould
Omnium: Megan Barker
   Track     CL1  
7-8/7   Dublin International  
Sprint: Juan Peralta Gascon
Keirin: Jose Moreno Sanchez
Scratch: Jacob Tipper
Points Race: Robbe Ghys
Madison: Moreno De Pauw - Robbe Ghys
Omnium: Robbe Ghys
   Track     CL1  
7-8/7   Japan Track Cup  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Natasha Hansen
Madison: Kinley Gibson - Devaney Collier
Omnium: Jennifer Valente
   Track     CL1  
7-8/7   Japan Track Cup  
Sprint: Matthijs Buchli
Keirin: Yuta Wakimoto
Madison: Sam Welsford - Kelland O`Brien
Omnium: Sam Welsford
   Track     CL1  
7-14/7   Tour of Austria  
Winner: Ben Hermans
   Road     2.HC  
7-29/7   Tour de France  
Winner: Geraint Thomas
   Road     2.WT  
8/7   NC Albania  
Winner: Ylber Sefa
   Road     CN  
8/7   NC Algeria ITT  
Winner: Azzedine Lagab
   Road     CN  
8/7   CN Bahamas  
Winner: Liam Holowesko
   Road     CN  
8/7   GP Albert Fauville-Baulet  
Winner: Aksel Nömmela
   Road     1.2  
8/7   GP Sofie Goos  
Winner: Lorena Wiebes
   Road     1.2  
8/7   GP Stad Sint-Niklaas  
Winner: Michiel Dieleman
   Road     NE  
8/7   Delta Road Race  
Winner: Adam De Vos
   Road     1.2  
8/7   Delta Road Race  
Winner: Kendall Ryan
   Road     1.2  
8/7   NC France Marathon  
Winner: Emeric Turcat
   MTB XC     CN  
8/7   NC France Marathon  
Winner: Margot Moschetti
   MTB XC     CN  
8/7   Prix de la Ville de Nogent-sur-Oise  
Winner: Julien Antomarchi
   Road     1.2  
8/7   Ronde van Medio Brenta  
Winner: Alexander Evtushenko
   Road     1.2  
8/7   Val di Sole  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     CDM  
8/7   Val di Sole  
Winner: Maja Wloszczowska
   MTB XC     CDM  
8/7   NC Lebanon ITT  
Winner: Abdallah Elar
   Road     CN  
8/7   NC Malta  
Winner: Christian Formosa
   Road     CN  
8/7   NC Netherlands  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CN  
8/7   NC Netherlands  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CN  
8/7   Omloop der Zevenheuvelen  
Winner: Jelmer Asjes
   Road     NE  
8/7   NC Singapore  
Winner: Jer Ling Serene Lee
   Road     CN  
8/7   NC Singapore  
Winner: Choon Huat Goh
   Road     CN  
8/7   NC Taiwan ITT      Road     CN  
9/7   NC Algeria  
Winner: Racha Belkacem Ben Ouanane
   Road     CN  
9/7   NC Taiwan      Road     CN  
9/7   NC Taiwan      Road     CN  
10/7   NC Algeria  
Winner: Youcef Reguigui
   Road     CN  
10/7   NC Switzerland  
Pursuit: Claudio Imhof
Scratch: Thery Schir
Points Race: Thery Schir
   Track     CN  
11-15/7   NC Germany  
Sprint: Maximilian Dörnbach
Keirin: Maximilian Levy
1 km: Maximilian Dörnbach
Pursuit: Domenic Weinstein
Scratch: Leon Rohde
Points Race: Erik Schubert
Madison: Richard Banusch - Christian Koch
   Track     CN  
11-15/7   NC Germany  
Sprint: Miriam Welte
Keirin: Emma Hinze
500 m: Miriam Welte
Pursuit: Lisa Brennauer
Scratch: Charlotte Becker
Points Race: Charlotte Becker
Madison: Anna Knauer - Lisa Küllmer
   Track     CN  
11-15/7   Giro Valle d`Aosta  
Winner: Vadim Pronskiy
   Road     2.2U  
12/7   European Championships ITT U19  
Winner: Vittoria Guazzini
   Road     CC  
12/7   European Championships U23 ITT  
Winner: Aafke Soet
   Road     CC  
12-15/7   GP Torres Vedras  
Winner: Jose Carlos Prates Neves Fernandes
   Road     2.2  
13/7   European Championships ITT U23  
Winner: Edoardo Affini
   Road     CC  
13/7   European Championships ITT U19  
Winner: Remco Evenepoel
   Road     CC  
13/7   Vallnord (Short circuit)  
Winner: Alessandra Keller
   MTB XC     CDM  
13/7   Vallnord (Short circuit)  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     CDM  
13/7   NC Indonesia ITT  
Winner: Yanthi Fuchiyanti
   Road     CN  
13/7   Chrono Kristin Armstrong  
Winner: Serghei Tvetcov
   Road     1.2  
13/7   Chrono Kristin Armstrong  
Winner: Amber Neben
   Road     1.2  
14/7   European Championships U19  
Winner: Aigul Gareeva
   Road     CC  
14/7   NC Indonesia ITT  
Winner: Dealton Nur Arif Prayogo
   Road     CN  
14/7   NC Indonesia  
Winner: Yanthi Fuchiyanti
   Road     CN  
14/7   NC Malaysia ITT      Road     CN  
14/7   NC Malaysia ITT      Road     CN  
14/7   NC San Marino  
Winner: Marco Pazzini
   Road     CN  
15/7   European Championships U23  
Winner: Nikola Noskova
   Road     CC  
15/7   European Championships U23  
Winner: Marc Hirschi
   Road     CC  
15/7   European Championships U19  
Winner: Remco Evenepoel
   Road     CC  
15/7   Vallnord  
Winner: Tahnee Seagrave
   MTB DH     CDM  
15/7   Vallnord  
Winner: Gunn-Rita Dahle Flesjå
   MTB XC     CDM  
15/7   Vallnord  
Winner: Loris Vergier
   MTB DH     CDM  
15/7   Vallnord  
Winner: Gerhard Kerschbaumer
   MTB XC     CDM  
15/7   Stockton GP  
Winner: Jessica Roberts
   Road     1.3  
15/7   NC Indonesia  
Winner: Abdul Gani
   Road     CN  
15/7   NC Malaysia      Road     CN  
15/7   NC Malaysia      Road     CN  
17/7   La Course by Le Tour de France  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   Road     1.WT  
17/7   NC Iran      Road     CN  
18/7   Nat. Champ. Ecuador  
Winner: Jefferson Alveiro Cepeda Hernandez
   Road     CN  
18/7   NC Iran ITT      Road     CN  
18-22/7   GP Portugal N2  
Winner: Raul Alarcon Garcia
   Road     2.2  
18-23/7   Six Days Turijn  
Winner: Mattia Viel - Nicholas Yallouris
   Track     6D  
19-22/7   BeNe Tour  
Winner: Marianne Vos
   Road     2.1  
20/7   Pan American Championships  
Winner: Anderson Ezequiel De Souza Filho
   BMX     CC  
20/7   Central American and Caribbean Games ITT  
Winner: Arlenis Sierra Canadilla
   Road     JR  
20/7   Central American and Caribbean Games ITT  
Winner: Rodrigo Contreras Pinzon
   Road     JR  
20/7   Pan American Championships  
Winner: Priscilla Stevaux Carnaval
   BMX     CC  
20/7   Barnsley Town Centre Races  
Winner: Anna Henderson
   Road     1.3  
21/7   NC France  
Winner: Pauline Ferrand-Prévot
   MTB XC     CN  
21/7   NC Italy  
Winner: Gerhard Kerschbaumer
   MTB XC     CN  
21/7   NC Italy  
Winner: Eva Lechner
   MTB XC     CN  
21/7   NC South Africa  
Winner: Alan Hatherly
   MTB XC     CN  
21/7   NC South Africa  
Winner: Mariske Strauss
   MTB XC     CN  
21/7   NC United States  
Winner: Howard Grotts
   MTB XC     CN  
21/7   NC United States  
Winner: Kate Courtney
   MTB XC     CN  
22/7   Nerang  
Winner: Kai Sakakibara
   BMX     HC  
22/7   Nerang  
Winner: Saya Sakakibara
   BMX     HC  
22/7   NC Austria  
Winner: Elisabeth Osl
   MTB XC     CN  
22/7   NC Austria  
Winner: Gregor Raggl
   MTB XC     CN  
22/7   NC Belgium  
Winner: Githa Michiels
   MTB XC     CN  
22/7   NC Belgium  
Winner: Jens Schuermans
   MTB XC     CN  
22/7   NC Brazil  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     CN  
22/7   NC Brazil  
Winner: Jacqueline Mourao
   MTB XC     CN  
22/7   NC Canada  
Winner: Peter Disera
   MTB XC     CN  
22/7   NC Canada  
Winner: Emily Batty
   MTB XC     CN  
22/7   Spicak  
Winner: Stanislav Sehnal
   MTB DH     1  
22/7   NC Czechia  
Winner: Jaroslav Kulhavy
   MTB XC     CN  
22/7   Spicak  
Winner: Monika Hrastnik
   MTB DH     1  
22/7   NC Czechia  
Winner: Jitka Skarnitzlova
   MTB XC     CN  
22/7   NC Spain  
Winner: David Valero Serrano
   MTB XC     CN  
22/7   NC Spain  
Winner: Claudia Galicia Cortina
   MTB XC     CN  
22/7   NC France  
Winner: Titouan Carod
   MTB XC     CN  
22/7   Pra Loup  
Winner: Baptiste Pierron
   MTB DH     1  
22/7   Pra Loup  
Winner: Mariana Salazar Palomo
   MTB DH     1  
22/7   GP Perenchies  
Winner: Kenny Dehaes
   Road     1.2  
22/7   NC United Kingdom  
Winner: Grant Ferguson
   MTB XC     CN  
22/7   NC United Kingdom  
Winner: Katy Curd
   MTB DH     CN  
22/7   NC United Kingdom  
Winner: Annie Last
   MTB XC     CN  
22/7   NC United Kingdom  
Winner: Matt Walker
   MTB DH     CN  
22/7   NC Germany  
Winner: Manuel Fumic
   MTB XC     CN  
22/7   NC Germany  
Winner: Elisabeth Brandau
   MTB XC     CN  
22/7   Debrecen - Ibrany  
Winner: Peter Kusztor
   Road     1.2  
22/7   NC Italy  
Winner: Johannes Von Klebelsberg
   MTB DH     CN  
22/7   NC Italy  
Winner: Eleonora Farina
   MTB DH     CN  
22/7   NC Japan  
Winner: Hajime Imoto
   MTB DH     CN  
22/7   NC Japan  
Winner: Chikako Yoshikawa
   MTB DH     CN  
22/7   NC Netherlands  
Winner: Anne Terpstra
   MTB XC     CN  
22/7   NC Netherlands  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CN  
22/7   NC Poland  
Winner: Maja Wloszczowska
   MTB XC     CN  
22/7   NC Poland  
Winner: Bartlomiej Wawak
   MTB XC     CN  
22/7   NC Portugal  
Winner: Joana Filipa Oliveira Monteiro
   MTB XC     CN  
22/7   NC Portugal  
Winner: Ricardo Marinheiro
   MTB XC     CN  
22/7   NC Russia  
Winner: Irina Kalentyeva
   MTB XC     CN  
22/7   NC Russia  
Winner: Ivan Seledkov
   MTB XC     CN  
22/7   NC Slovenia  
Winner: Rok Naglic
   MTB XC     CN  
22/7   NC Slovenia  
Winner: Blaza Pintaric (Klemencic)
   MTB XC     CN  
22/7   NC Sweden  
Winner: Jenny Rissveds
   MTB XC     CN  
22/7   NC Sweden  
Winner: Emil Lindgren
   MTB XC     CN  
22/7   NC Ukraine  
Winner: Igor Skobeev
   MTB XC     CN  
22/7   NC Ukraine  
Winner: Yana Belomoina
   MTB XC     CN  
22/7   NC United States  
Winner: Samantha Soriano
   MTB DH     CN  
22/7   NC United States  
Winner: Neko Mulally
   MTB DH     CN  
22-26/7   Central American and Caribbean Games  
Sprint: Nicholas Paul
Keirin: Fabian Hernando Puerta Zapata
1 km: Nicholas Paul
Team sprint: Trinidad & Tobago
Team Pursuit: Mexico
Pursuit: Ignacio Jesus Prado Juarez
Scratch: Angel Ramiro Pulgar Araujo
Points Race: Ignacio Sarabia Diaz
Madison: Ignacio Sarabia Diaz - Jose Alfredo Aguirre Infante
Omnium: Edwin Avila Vanegas
   Track     JR  
22-26/7   Central American and Caribbean Games  
Sprint: Jessica Salazar Valles
Keirin: Jessica Salazar Valles
500 m: Jessica Salazar Valles
Team Pursuit: Cuba
Pursuit: Marlies Mejias Garcia
Scratch: Marlies Mejias Garcia
Points Race: Lilibeth Chacon Garcia
Madison: Yudelmis Dominguez Masague - Arlenis Sierra Canadilla
Omnium: Lizbeth Yareli Salazar Vazquez
   Track     JR  
22/7-4/8   Ronde van Qinghai Meer  
Winner: Hernan Ricardo Aguirre Calpa
   Road     2.HC  
23-28/7   NC Russia  
Sprint: Denis Dmitriev
Keirin: Shane Perkins
Pursuit: Alexander Evtushenko
Madison: Ivan Smirnov - Alexander Smirnov
Omnium: Kirill Sveshnikov
   Track     CN  
23-28/7   NC Russia  
Sprint: Anastasia Voynova
Keirin: Daria Shmeleva
Pursuit: Natalia Studenikina
Madison: Diana Klimova - Gulnaz Badykova
Omnium: Gulnaz Badykova
   Track     CN  
24-27/7   Tre Sere di Pordenone  
Points Race: Maria Giulia Confalonieri
   Track     CL1  
24-27/7   Tre Sere di Pordenone  
Scratch: Stefan Michalicka
Points Race: Riccardo Minali
Madison: Stefano Moro - Attilio Viviani
Omnium: Cameron Meyer
   Track     CL1  
25/7   Villafranca de Ordizia  
Winner: Robert Power
   Road     1.1  
25-26/7   China Track Cup  
Sprint: Zhong Tianshi
Keirin: Zhong Tianshi
Madison: Yang Qianyu - Pang Yao
Omnium: Yang Qianyu
   Track     CL1  
25-26/7   China Track Cup  
Sprint: Mohd Azrulhasni Awang
Keirin: Mohd Azrulhasni Awang
Madison: Sam Welsford - Joshua Harrison
Omnium: Sam Welsford
   Track     CL1  
25-28/7   Tour de Mazovia  
Winner: Szymon Sajnok
   Road     2.2  
25-29/7   Ronde van Vlaams-Brabant  
Winner: Pieter Jacobs
   Road     NE  
26/7   GP Pino Cerami  
Winner: Peter Kennaugh
   Road     1.1  
26/7   Internatie Reningelst  
Winner: Florent Breye
   Road     NE  
26/7   Tour de Belle Isle en Terre - Kreiz Breizh  
Winner: Danielle Christmas
   Road     1.2  
27-28/7   China Track Cup  
Sprint: Zhong Tianshi
Keirin: Zhong Tianshi
Madison: Wang Xiaofei - Liu Jiali
Omnium: Wang Xiaofei
   Track     CL1  
27-28/7   China Track Cup  
Sprint: Xu Chao
Keirin: Sergey Ponomaryov
Madison: Leung Chun Wing - Cheung King Lok
Omnium: Joshua Harrison
   Track     CL1  
27-29/7   Battle Recharge  
Winner: Grace Brown
   Road     2.3  
28/7   Central American and Caribbean Games  
Winner: Teniel Campbell
   Road     JR  
28/7   Graz (Eliminator)  
Winner: Anne Terpstra
   MTB XC     CDM  
28/7   Graz (Eliminator)  
Winner: Daniel Federspiel
   MTB XC     CDM  
28/7   GP Trévé Le Ménec - Loudéac  
Winner: Audrey Cordon-Ragot
   Road     1.3  
28/7   Ride London Classic  
Winner: Kirsten Wild
   Road     1.WT  
28/7   NC Russia Marathon  
Winner: Sergey Nikolaev
   MTB XC     CN  
28/7   NC Russia Marathon  
Winner: Vera Medvedeva (Andreeva)
   MTB XC     CN  
28/7   NC Switzerland  
Winner: Noel Niederberger
   MTB DH     CN  
28/7   NC Switzerland  
Winner: Carina Cappellari
   MTB DH     CN  
28-30/7   Kreiz Breizh  
Winner: Damien Touzé
   Road     2.2  
28/7-1/8   Tour de Wallonie  
Winner: Tim Wellens
   Road     2.HC  
29/7   Central American and Caribbean Games  
Winner: Nelson Andres Soto Martinez
   Road     JR  
29/7   European Championships U23  
Winner: Sina Frei
   MTB XC     CC  
29/7   European Championships U23  
Winner: Joshua Dubau
   MTB XC     CC  
29/7   NC Argentina  
Winner: Catriel Andres Soto
   MTB XC     CN  
29/7   NC Argentina  
Winner: Sofia Gomez Villafane
   MTB XC     CN  
29/7   NC Austria  
Winner: David Trummer
   MTB DH     CN  
29/7   NC Austria  
Winner: Petra Bernhard
   MTB DH     CN  
29/7   NC Canada  
Winner: Magnus Manson
   MTB DH     CN  
29/7   NC Canada  
Winner: Vaea Verbeeck
   MTB DH     CN  
29/7   NC Czechia      MTB DH     CN  
29/7   NC Czechia      MTB DH     CN  
29/7   NC France  
Winner: Fiona Ourdouillie
   MTB DH     CN  
29/7   NC France  
Winner: Gaetan Vige
   MTB DH     CN  
29/7   NC Great Britain Marathon  
Winner: Nicholas Corlett
   MTB XC     CN  
29/7   Ride London Classic  
Winner: Pascal Ackermann
   Road     1.WT  
29/7   NC Great Britain Marathon  
Winner: Sally Bigham
   MTB XC     CN  
29/7   Rad am Ring  
Winner: Pit Leyder
   Road     NE  
29/7   GP Kranj  
Winner: Daniel Auer
   Road     1.2  
29/7-4/8   La Leyenda del Dorado  
Winner: Hans Becking - Tiago Ferreira
   MTB XC     S1  
29/7-4/8   La Leyenda del Dorado  
Winner: Liliana Uzcategui Vasquez - Monica Yuliana Calderon Martinez
   MTB XC     S1  
31/7   Circuito de Getxo  
Winner: Alex Aranburu Deba
   Road     1.1