CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
25/4-1/5   Tour de Bretagne  
Winner: Fabien Schmidt
   Road     2.2  
28/4-1/5   Toscana Terra di Eroica  
Winner: Andrea Bagioli
   Road     2.2U  
28/4-3/5   Carpathia Couriers Path  
Winner: Filip Maciejuk
   Road     2.2U  
1/5   NC Belgium ITT U23  
Winner: Nathalie Bex
   Road     CN  
1/5   NC Belgium ITT U23  
Winner: Sasha Weemaes
   Road     CN  
1/5   Eschborn - Frankfurt  
Winner: Alexander Kristoff
   Road     1.WT  
1/5   Eschborn - Frankfurt U23  
Winner: Niklas Larsen
   Road     1.2U  
1/5   Memorial Andrzeja Trochnowskiego  
Winner: Alois Kankovsky
   Road     1.2  
1-3/5   Tour of Zhoushan Island  
Winner: Sheyla Gutierrez Ruiz
   Road     2.2  
1-6/5   Portugal MTB  
Winner: Hildegunn Gjertrud Hovdenak - Naima Madlen Diesner
   MTB XC     S1  
1-6/5   Portugal MTB  
Winner: Hans Becking - Tiago Ferreira
   MTB XC     S1  
2/5   Memorial Romana Sieminskiego  
Winner: Alois Kankovsky
   Road     1.2  
2-6/5   Five Rings of Moscow  
Winner: Andrey Prostokshin
   Road     2.2  
2-6/5   Redlands Classic  
Winner: Katherine Hall
   Road     2.3  
2-6/5   Redlands Classic  
Winner: Thomas Revard
   Road     NE  
3/5   Pan American Championships ITT  
Winner: Amber Neben
   Road     CC  
3/5   Pan American Championships ITT  
Winner: Walter Alejandro Vargas Alzate
   Road     CC  
3-4/5   Tour de Yorkshire  
Winner: Megan Guarnier
   Road     2.1  
3-6/5   Ronde van Rhone-Alpes Isere  
Winner: Stephan Rabitsch
   Road     2.2  
3-6/5   Tour of Yorkshire  
Winner: Greg Van Avermaet
   Road     2.1  
3-6/5   Tour of Mesopatamia  
Winner: Nazym Bakirci
   Road     2.2  
4-6/5   Vuelta a Madrid  
Winner: Edgar Miguel Lemos Pinto
   Road     2.1  
4-6/5   Naisten Etappiajo  
Winner: Pia Pensaari
   Road     NE  
4-6/5   Rye Bike Festival  
Winner: Tobias Halland Johannessen
   MTB XC     S1  
4-6/5   Rye Bike Festival  
Winner: Sophie Von Berswordt
   MTB XC     S1  
4-6/5   Sri Lanka T-Cup  
Winner: Yasuharu Nakajima
   Road     2.2  
4-7/5   Tour d`Oranie  
Winner: Laurent Evrard
   Road     2.2  
4-27/5   Giro d`Italia  
Winner: Chris Froome
   Road     2.WT  
5/5   Asian Championships  
Winner: Chiang Shengshan
   MTB DH     CC  
5/5   Asian Championships  
Winner: Vipavee Deekaballes
   MTB DH     CC  
5/5   Balmasedako Emakumeen Saria  
Winner: Eider Merino Cortazar
   Road     1.3  
5/5   Papendal  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CDM  
5/5   Papendal  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CDM  
5/5   Sundvolden GP  
Winner: Alexander Kamp Egested
   Road     1.2  
5/5   Pietermaritzburg  
Winner: Mariske Strauss
   MTB XC     1  
5/5   Pietermaritzburg  
Winner: Alan Hatherly
   MTB XC     1  
5/5   Solothurn  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     1  
5/5   Solothurn  
Winner: Elisabeth Brandau
   MTB XC     1  
5/5   Soldier Hollow (Short circuit)  
Winner: Benjamin Sonntag
   MTB XC     1  
5/5   Soldier Hollow (Short circuit)  
Winner: Maghalie Rochette
   MTB XC     1  
5-6/5   Tour of South West  
Winner: Maeve Moroney-Plouffe
   Road     2.3  
6/5   Asian Championships  
Winner: Kohei Yamamoto
   MTB XC     CC  
6/5   Pan American Championships  
Winner: Arlenis Sierra Canadilla
   Road     CC  
6/5   Asian Championships  
Winner: Li Hongfeng
   MTB XC     CC  
6/5   Pan American Championships  
Winner: Juan Sebastian Molano Benavides
   Road     CC  
6/5   Grazer Bike Opening  
Winner: Gerhard Kerschbaumer
   MTB XC     1  
6/5   Grazer Bike Opening  
Winner: Daniela Campuzano Chavez Peon
   MTB XC     1  
6/5   Trofee Maarten Wynants  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     1.1  
6/5   Eupen  
Winner: Milan Vader
   MTB XC     2  
6/5   Eupen  
Winner: Anne Tauber
   MTB XC     2  
6/5   Fleche Ardennaise  
Winner: Cees Bol
   Road     1.2  
6/5   Brno  
Winner: Jaroslav Kulhavy
   MTB XC     1  
6/5   Brno  
Winner: Jitka Cabelicka (Skarnitzlova)
   MTB XC     1  
6/5   Barcelona  
Winner: Victor Koretzky
   MTB XC     1  
6/5   Barcelona  
Winner: Rebecca McConnell
   MTB XC     1  
6/5   Ussel  
Winner: Julie Bresset
   MTB XC     1  
6/5   Ussel  
Winner: Titouan Carod
   MTB XC     1  
6/5   Circuito del Porto  
Winner: Giovanni Lonardi
   Road     1.2  
6/5   NC Macedonia ITT  
Winner: Nicolas Lefkov
   Road     CN  
6/5   NC Macedonia ITT  
Winner: Anita Velickovska
   Road     CN  
6/5   Papendal  
Winner: Sylvain André
   BMX     CDM  
6/5   Dorpenomloop Drenthe  
Winner: Dion Beukeboom
   Road     NE  
6/5   Papendal  
Winner: Alise Willoughby (Post)
   BMX     CDM  
6/5   Ringerike GP  
Winner: Syver Wærsted
   Road     1.2  
6/5   100 Cycle Challenge  
Winner: Kimberley Le Court De Billot
   Road     1.3  
6/5   100 Cycle Challenge  
Winner: Nolan Hoffman
   Road     1.2  
6/5   NC United States Marathon  
Winner: Payson McElveen
   MTB XC     CN  
6/5   NC United States Marathon  
Winner: Amy Beisel
   MTB XC     CN  
6/5   Soldier Hollow  
Winner: Maghalie Rochette
   MTB XC     1  
6/5   Soldier Hollow  
Winner: Nicola Rohrbach
   MTB XC     1  
6-10/5   Panorama Guizhou Race  
Winner: Sheyla Gutierrez Ruiz
   Road     2.2  
8-13/5   Quatre Jours de Dunkerque  
Winner: Dimitri Claeys
   Road     2.HC  
9/5   NC Cyprus ITT  
Winner: Antri Christoforou
   Road     CN  
9/5   NC Cyprus ITT  
Winner: Andreas Miltiadis
   Road     CN  
9-13/5   Pijl van het Zuiden  
Winner: Gianni Marchand
   Road     2.2  
10-11/5   Tour of Uppsala  
Winner: Ida Erngren
   Road     2.2  
11-13/5   Belgian Mountainbike Festival  
Winner: Sören Nissen
   MTB XC     S1  
11-13/5   Belgian Mountainbike Festival  
Winner: Ariane Lüthi
   MTB XC     S1  
11-13/5   Vuelta a Aragon  
Winner: Jaime Roson Garcia
   Road     2.1  
11-13/5   Szlakiem Grodow Piastowskich  
Winner: Lukasz Owsian
   Road     2.2  
12/5   Heusden-Zolder  
Winner: Bethany Shriever
   BMX     CDM  
12/5   Heusden-Zolder  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CDM  
12/5   Langenweißbach  
Winner: Immanuel Stark
   Road     NE  
12/5   Langenweißbach  
Winner: Carolin Dietmann-Pfister - Beate Zanner
   Road     1.3  
12/5   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary  
Winner: Frantisek Sisr
   Road     1.2  
12/5   Zuid-Hollandse Eilanden Tour  
Winner: Martijn Keizer
   Road     NE  
12/5   Ronde van Overijssel  
Winner: Piotr Havik
   Road     1.2  
12/5   Dorpenomloop Aalburg  
Winner: Lorena Wiebes
   Road     1.2  
12/5   Scandinavian Race Uppsala  
Winner: Trond Håkon Trondsen
   Road     1.2  
13/5   Abierto Across  
Winner: Jose Gabriel Marques De Almeida
   MTB XC     1  
13/5   Abierto Across  
Winner: Agustina Maria Apaza
   MTB XC     1  
13/5   Spring Ride Ultimate MTB Battle  
Winner: Martin Loo
   MTB XC     HC  
13/5   Spring Ride Ultimate MTB Battle  
Winner: Yana Belomoina
   MTB XC     HC  
13/5   GP Claude Criquielion  
Winner: Lionel Taminiaux
   Road     1.2  
13/5   Heusden-Zolder  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CDM  
13/5   Heusden-Zolder  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CDM  
13/5   NC Cyprus  
Winner: Antri Christoforou
   Road     CN  
13/5   NC Cyprus  
Winner: Alexandros Matsangos
   Road     CN  
13/5   NC Denmark Marathon  
Winner: Simon Andreassen
   MTB XC     CN  
13/5   NC Denmark Marathon  
Winner: Annika Langvad
   MTB XC     CN  
13/5   GP Fémin`Ain - Izernore  
Winner: Elizaveta Oshurkova
   Road     1.3  
13/5   Fort William GB Series  
Winner: Danny Hart
   MTB DH     1  
13/5   Lincoln GP  
Winner: Rebecca Durrell (Nixon)
   Road     1.3  
13/5   Fort William GB Series  
Winner: Rachel Atherton
   MTB DH     1  
13/5   Erzgebirgsrundfahrt  
Winner: Mario Vogt
   Road     NE  
13/5   GP Industria del Marmo  
Winner: Gregorio Ferri
   Road     1.2U  
13/5   Yawatahama  
Winner: Kohei Yamamoto
   MTB XC     1  
13/5   Yawatahama  
Winner: Ariane Thea Patric Dormitorio
   MTB XC     1  
13/5   Ronde van Noord-Holland  
Winner: Julius Van Den Berg
   Road     1.2  
13/5   Kamnik  
Winner: Nadir Colledani
   MTB XC     1  
13/5   Kamnik  
Winner: Blaza Pintaric (Klemencic)
   MTB XC     1  
13/5   Vargarda  
Winner: Elisabeth Sveum
   MTB XC     1  
13/5   Vargarda  
Winner: Tobias Halland Johannessen
   MTB XC     1  
13-19/5   Ronde van Californie  
Winner: Egan Arley Bernal Gomez
   Road     2.WT  
16-20/5   Tour of Norway  
Winner: Eduard Prades Reverte
   Road     2.HC  
16-20/5   Baltyk - Karkonosze Tour  
Winner: Philipp Walsleben
   Road     2.2  
17/5   Durango-Durango Emakumen Saria  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Road     1.2  
17-19/5   Tour of California  
Winner: Katherine Hall
   Road     2.WT  
17-20/5   Ronde van de Isard d`Ariege  
Winner: Stephen Williams
   Road     2.2U  
18/5   Singen  
Keirin: Krzysztof Maksel
Points Race: Moritz Malcharek
Madison: Artur Ershov - Maksim Piskunov
   Track     CL1  
18/5   Singen  
Sprint: Anastasia Voynova
Scratch: Letizia Paternoster
Madison: Letizia Paternoster - Elisa Balsamo
   Track     CL1  
18/5   Albstadt (Short circuit)  
Winner: Annika Langvad
   MTB XC     CDM  
18/5   Albstadt (Short circuit)  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CDM  
18-20/5   Tour de l`Ain  
Winner: Arthur Vichot
   Road     2.1  
18-20/5   Paris - Arras  
Winner: Stephan Rabitsch
   Road     2.2  
19/5   NC Barbados ITT  
Winner: Joshua Kelly
   Road     CN  
19/5   Öschelbronn  
Sprint: Krzysztof Maksel
Scratch: Loic Perizzolo
Madison: Roman Gladysh - Vitaliy Hryniv
   Track     CL1  
19/5   Öschelbronn  
Sprint: Kristina Vogel
Scratch: Pascale Jeuland-Tranchant
Madison: Letizia Paternoster - Elisa Balsamo
   Track     CL1  
19-22/5   Emakumen Bira  
Winner: Amanda Spratt
   Road     2.WT  
19-23/5   Tour of Albania  
Winner: Michele Gazzara
   Road     2.2  
20/5   NC Barbados  
Winner: Jacob Kelly
   Road     CN  
20/5   GP Marcel Kint  
Winner: Nacer Bouhanni
   Road     1.1  
20/5   NC Botswana ITT  
Winner: Abeng Malete
   Road     CN  
20/5   NC Botswana ITT  
Winner: Tsaone Oratile Latiwa
   Road     CN  
20/5   Baie-Saint-Paul  
Winner: Maghalie Rochette
   MTB XC     1  
20/5   Baie-Saint-Paul  
Winner: Felix Burke
   MTB XC     1  
20/5   Albstadt  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     CDM  
20/5   Oberhausen  
Keirin: Harrie Lavreysen
Points Race: Christos Volikakis
   Track     CL1  
20/5   Albstadt  
Winner: Jolanda Neff
   MTB XC     CDM  
20/5   Oberhausen  
Keirin: Kristina Vogel
Points Race: Pascale Jeuland-Tranchant
Madison: Anna Knauer - Lisa Küllmer
   Track     CL1  
20/5   Omloop der Kempen  
Winner: Daan Van Sintmaartensdijk
   Road     NE  
20/5   Omloop der Kempen  
Winner: Winanda Spoor
   Road     NE  
20-23/5   Ronde van de Filippijnen  
Winner: El Joshua Carino
   Road     2.2  
20-27/5   Ras Tailteann  
Winner: Luuc Bugter
   Road     2.2  
20-27/5   Ronde van Japan  
Winner: Marcos Garcia Fernandez
   Road     2.1  
21/5   Leo Wirth Gedächtnisrennen  
Winner: Corinna Lechner
   Road     1.3  
21/5   Dudenhofen  
Sprint: Harrie Lavreysen
Madison: Gael Suter - Achim Burkart
Afvalkoers: Christos Volikakis
   Track     CL1  
21/5   Dudenhofen  
Sprint: Kristina Vogel
Madison: Laurie Berthon - Pascale Jeuland-Tranchant
Afvalkoers: Letizia Paternoster
   Track     CL1  
22-24/5   Tour des Fjords  
Winner: Michael Albasini
   Road     2.HC  
23-27/5   Ronde van Belgie  
Winner: Jens Keukeleire
   Road     2.HC  
24-26/5   GP Gemenc  
Winner: Rok Korosec
   Road     2.2  
24-26/5   GP Tula  
Sprint: Pavel Vorzhev
Keirin: Pavel Vorzhev
Scratch: Sergey Rostovtsev
Madison: Artur Ershov - Maksim Piskunov
Omnium: Christos Volikakis
   Track     CL1  
24-26/5   GP Tula  
Sprint: Daria Shmeleva
Keirin: Daria Shmeleva
Scratch: Anita Yvonne Stenberg
Madison: Mariia Averina - Diana Klimova
Omnium: Diana Klimova
   Track     CL1  
25/5   Nove Mesto na Morave (Short circuit)  
Winner: Annika Langvad
   MTB XC     CDM  
25/5   Nove Mesto na Morave (Short circuit)  
Winner: Samuel Gaze
   MTB XC     CDM  
25/5   La Classique Morbihan  
Winner: Ashleigh Moolman-Pasio
   Road     1.1  
25-26/5   Tour of Estonia  
Winner: Grzegorz Stepniak
   Road     2.1  
25-27/5   Hammer Stavanger  
Winner: Mitchelton - Scott
   Road     2.1  
26/5   GP Sarriguren  
Winner: Alba Teruel Ribes
   Road     1.3  
26/5   GP Plumelec  
Winner: Andrea Pasqualon
   Road     1.1  
26/5   GP Plumelec  
Winner: Ashleigh Moolman-Pasio
   Road     1.1  
26/5   Ronde van Zuid-Oost Friesland  
Winner: Danique Braam
   Road     NE  
26/5   Omloop van de Hoekse Waard  
Winner: Peter Merx
   Road     NE  
26/5-3/6   Tour du Cameroun  
Winner: Bonaventure Uwizeyimana
   Road     2.2  
27/5   Asian Championships  
Winner: Rio Akbar
   BMX     CC  
27/5   Asian Championships  
Winner: Lu Yan
   BMX     CC  
27/5   GP Etienne de Wilde  
Winner: Robby Cobbaert
   Road     NE  
27/5   Gooik - Geraardsbergen - Gooik  
Winner: Sarah Roy
   Road     1.1  
27/5   Circuit de Wallonie  
Winner: Mikkel Frølich Honoré
   Road     1.2  
27/5   Nove Mesto Na Morave  
Winner: Annika Langvad
   MTB XC     CDM  
27/5   Nove Mesto Na Morave  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     CDM  
27/5   Paris - Roubaix U23  
Winner: Stan Dewulf
   Road     1.2U  
27/5   Boucles de l`Aulne - GP Le Telegramme  
Winner: Kevin Le Cunff
   Road     1.1  
27/5   Main-Spessart Rundfahrt  
Winner: Carolin Schiff
   Road     1.3  
27/5   Ronde van Zuid-Oost Friesland  
Winner: Wim Kleiman
   Road     NE  
27/5   NC Slovenia  
Winner: Miran Vauh
   MTB DH     CN  
27/5   NC Slovenia  
Winner: Monika Hrastnik
   MTB DH     CN  
27/5   GP Cham-Hagendorn  
Winner: Amanda Spratt
   Road     1.2  
28/5   Winston Salem Classic  
Winner: Lily Williams
   Road     1.1  
28/5   Winston Salem Classic  
Winner: Samuel Bassetti
   Road     1.1  
28/5-3/6   Thüringen Rundfahrt  
Winner: Lisa Brennauer
   Road     2.1  
30/5-1/6   GP Moscow  
Sprint: Denis Dmitriev
Keirin: Tomoyuki Kawabata
1 km: Alexandr Vasyukhno
Points Race: Lev Gonov
Madison: Michele Scartezzini - Francesco Lamon
Omnium: Christos Volikakis
   Track     CL1  
30/5-1/6   GP Moscow  
Sprint: Anastasia Voynova
Keirin: Yuka Kobayashi
500 m: Anastasia Voynova
Points Race: Evgeniya Augustinas (Romanyuta)
Madison: Letizia Paternoster - Elisa Balsamo
Omnium: Elisa Balsamo
   Track     CL1  
30/5-3/6   Tour of Korea  
Winner: Serghei Tvetcov
   Road     2.1  
30/5-3/6   Ronde van Luxemburg  
Winner: Andrea Pasqualon
   Road     2.HC  
31/5-3/6   GP Priessnitz  
Winner: Tadej Pogacar
   Road     2.NC  
31/5-3/6   Boucles de la Mayenne  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Road     2.1  
31/5-3/6   Tour of Kumano  
Winner: Marc De Maar
   Road     2.2