CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
23/3-1/4   Ronde van Uruguay  
Winner: Magno Prado Nazaret
   Road     2.2  
27/3-2/4   Tour d`Algerie  
Winner: Azzedine Lagab
   Road     2.2  
31/3-1/4   Hong Kong Track Cup  
Sprint: Pavel Vorzhev
Keirin: Sergey Ponomaryov
1 km: Law Tsz Chun
Pursuit: Leung Chun Wing
Points Race: Cheung King Lok
Madison: Leung Chun Wing - Ko Siu Wai
Omnium: Leung Chun Wing
   Track     CL1  
31/3-1/4   Hong Kong Track Cup  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
500 m: Lee Wai Sze
Pursuit: Huang Ting Ying
Scratch: Yang Qianyu
Points Race: Yang Qianyu
Omnium: Huang Ting Ying
   Track     CL1  
31/3-2/4   Triptyque des Monts et Chateaux  
Winner: Jasper Philipsen
   Road     2.2  
1/4   Ronde van Vlaanderen  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Road     1.WT  
1/4   Tour of Flanders  
Winner: Niki Terpstra
   Road     1.WT  
1/4   NC Chile  
Winner: Adrian Alvarado Teneb
   Road     CN  
1/4   Bilbao  
Winner: Iraitz Etxebarria Etxebarria
   MTB DH     1  
1/4   Bilbao  
Winner: Andrea Francisca Farias Martinez
   MTB DH     1  
1/4   Saint-Quentin-en-Yvelines  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CDM  
1/4   Saint-Quentin-en-Yvelines  
Winner: Joris Daudet
   BMX     CDM  
1/4   La Roue Tourangelle  
Winner: Marc Sarreau
   Road     1.1  
1/4   Trofeo Banca Populare Piva  
Winner: Paolo Baccio
   Road     1.2U  
1/4   NC Paraguay  
Winner: Juan Pablo Villamayor Romero
   Road     CN  
1/4   NC Paraguay  
Winner: Aracely Jazmin Galeano Centurion
   Road     CN  
1/4   GP Adria Mobil  
Winner: Filippo Fortin
   Road     1.2  
1-6/4   Tour of Thailand  
Winner: Benjamin Dyball
   Road     2.1  
2/4   GP Dottignies  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     1.2  
2/4   Prix de la Ville de Pujols  
Winner: Morgane Coston
   Road     1.3  
2/4   Giro del Belvedere  
Winner: Robert Stannard
   Road     1.2U  
2/4   Vrtojba  
Winner: Tanja Zakelj
   MTB XC     1  
2/4   Vrtojba  
Winner: Nadir Colledani
   MTB XC     1  
2-7/4   Vuelta al Pais Vasco  
Winner: Primoz Roglic
   Road     2.WT  
3/4   GP Palio del Recioto  
Winner: Stefan De Bod
   Road     1.2U  
3-6/4   Circuit de la Sarthe  
Winner: Guillaume Martin
   Road     2.1  
4/4   GP de l`Escaut  
Winner: Fabio Jakobsen
   Road     1.HC  
4-8/4   Healthy Ageing Tour  
Winner: Amy Pieters
   Road     2.1  
6-8/4   Circuit des Ardennes  
Winner: Anthony Maldonado
   Road     2.2  
6-15/4   Ronde van Marokko  
Winner: David Riviere
   Road     2.2  
7/4   Tour of Flanders U23  
Winner: James Whelan
   Road     1.NC  
7/4   Premantura  
Winner: Blaza Pintaric (Klemencic)
   MTB XC     1  
7/4   Premantura  
Winner: Luca Braidot
   MTB XC     1  
7/4   Trofeo Edil C  
Winner: Alessandro Fedeli
   Road     1.2U  
7/4   Omloop van de Braakman  
Winner: Rick Van Breda
   Road     NE  
7/4   Fontana  
Winner: Erin Huck
   MTB XC     HC  
7/4   Fontana  
Winner: Christopher Blevins
   MTB XC     HC  
8/4   American Championships  
Winner: Raiza Goulao Henrique
   MTB XC     CC  
8/4   American Championships  
Winner: Luiz Henrique Cocuzzi
   MTB XC     CC  
8/4   European Championships  
Winner: Monika Hrastnik
   MTB DH     CC  
8/4   European Championships  
Winner: Francisco Pardal
   MTB DH     CC  
8/4   Beringen  
Winner: Sabrina Enaux
   MTB XC     1  
8/4   Beringen  
Winner: Pierre De Froidmont
   MTB XC     1  
8/4   GP Cantabria - Noja  
Winner: Margarita Victoria Garcia Canellas
   Road     1.3  
8/4   GP Primavera  
Winner: Andrey Amador Bikkazakova
   Road     1.1  
8/4   Paris - Roubaix  
Winner: Peter Sagan
   Road     1.WT  
8/4   NC South Africa  
Winner: Theo Erlangsen
   MTB DH     CN  
8/4   Rivera  
Winner: Alessandra Keller
   MTB XC     1  
8/4   Rivera  
Winner: Titouan Carod
   MTB XC     1  
8-10/4   Tour of Thailand  
Winner: Olga Zabelinskaya
   Road     2.1  
10/4   Commonwealth Games ITT  
Winner: Cameron Meyer
   Road     JR  
10/4   Commonwealth Games ITT  
Winner: Katrin Garfoot
   Road     JR  
10/4   Paris - Camembert  
Winner: Lilian Calmejane
   Road     1.1  
11/4   La Fleche Brabanconne  
Winner: Tim Wellens
   Road     1.HC  
11/4   Brabantse Pijl  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     1.1  
11-15/4   Ronde van Loir-et-Cher  
Winner: Asbjørn Kragh Andersen
   Road     2.2  
12-15/4   Joe Martin Stage Race  
Winner: Ruben Companioni Blanco
   Road     2.2  
12-15/4   Joe Martin Stage Race  
Winner: Katherine Hall
   Road     2.2  
13/4   Lourdes (Eliminator)  
Winner: Coline Clauzure
   MTB XC     1  
13/4   Lourdes (Eliminator)  
Winner: Titouan Perrin Ganier
   MTB XC     1  
13-15/4   Araxa XCS  
Winner: Chloe Woodruff
   MTB XC     SHC  
13-15/4   Araxa XCS  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     SHC  
13-15/4   Tour de Lombok  
Winner: Alvaro Duarte Sandoval
   Road     2.2  
13-15/4   GP Beiras  
Winner: Dmitry Strakhov
   Road     2.1  
14/4   Commonwealth Games  
Winner: Steele Von Hoff
   Road     JR  
14/4   Commonwealth Games  
Winner: Chloe Hosking
   Road     JR  
14/4   Liege - Bastogne - Liege U23  
Winner: Joao Pedro Goncalves Almeida
   Road     1.2U  
14/4   Heusden-Zolder  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     HC  
14/4   Heusden-Zolder  
Winner: Laura Smulders
   BMX     HC  
14/4   NC Bolivia ITT  
Winner: Javier Arando Ramos
   Road     CN  
14/4   Six Day Finale - Mallorca  
Winner: Albert Torres Barcelo - Sebastian Mora Vedri
   Track     CL1  
14/4   Six Day Finale - Mallorca  
Scratch: Kirsten Wild
Points Race: Kirsten Wild
   Track     CL1  
14/4   Tour du Finistère  
Winner: Jonathan Hivert
   Road     1.1  
14/4   Windhoek  
Winner: Candice Lill
   MTB XC     1  
14/4   Windhoek  
Winner: Reinhard Zellhuber
   MTB XC     1  
14/4   ZLM Tour - Arjaan de Schipper Trofee  
Winner: Matteo Moschetti
   Road     1.NC  
14/4   Zuiderzee Ronde  
Winner: Jos Koop
   Road     NE  
14/4   Bonelli Park  
Winner: Christopher Blevins
   MTB XC     HC  
14/4   Bonelli Park  
Winner: Erin Huck
   MTB XC     HC  
15/4   Heusden-Zolder  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     HC  
15/4   Heusden-Zolder  
Winner: Laura Smulders
   BMX     HC  
15/4   NC Bolivia  
Winner: Carlos Montellano Alvarado
   Road     CN  
15/4   Trofeo Ciudad de Caspe  
Winner: Ana Usabiaga Balerdi
   Road     1.3  
15/4   Tro-Bro Leon  
Winner: Christophe Laporte
   Road     1.1  
15/4   Lourdes  
Winner: Sabrina Enaux
   MTB XC     1  
15/4   Lourdes  
Winner: Julien Absalon
   MTB XC     1  
15/4   Lennestadt-Saalhausen  
Winner: Ruben Scheire
   MTB XC     2  
15/4   Lennestadt-Saalhausen  
Winner: Elisabeth Brandau
   MTB XC     2  
15/4   Nalles  
Winner: Sina Frei
   MTB XC     HC  
15/4   Nalles  
Winner: Mathias Flückiger
   MTB XC     HC  
15/4   Amstel Gold Race  
Winner: Chantal Blaak
   Road     1.WT  
15/4   Amstel Gold Race  
Winner: Michael Valgren Andersen
   Road     1.WT  
15/4   Maribor  
Winner: Laurie Greenland
   MTB DH     1  
15/4   Maribor  
Winner: Myriam Nicole
   MTB DH     1  
16-20/4   Tour of the Alps  
Winner: Thibaut Pinot
   Road     2.HC  
17-22/4   Tour of Croatia  
Winner: Kanstantin Siutsou
   Road     2.HC  
18/4   La Flèche Wallonne  
Winner: Julian Alaphilippe
   Road     1.WT  
18/4   Fleche Wallone  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Road     1.WT  
18-22/4   Tour of the Gila  
Winner: Katherine Hall
   Road     2.2  
18-22/4   Tour of the Gila  
Winner: Robert Britton
   Road     2.2  
19-22/4   Tour of Mersin  
Winner: Eduard Vorganov
   Road     2.2  
20/4   Omloop van Borsele (ITT)  
Winner: Aafke Soet
   Road     1.3  
20-22/4   Ronde van Castilie en Leon  
Winner: Ruben Plaza Molina
   Road     2.1  
20-22/4   Giro della Campania  
Winner: Elena Pirrone
   Road     2.3  
21/4   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Czech Republic  
Winner: Alois Kankovsky
   Road     1.2  
21/4   Trofeo Roldan  
Winner: Gloria Rodriguez Sanchez
   Road     1.3  
21/4   Omloop van Borsele  
Winner: Elisa Balsamo
   Road     1.1  
21/4   Arno Wallaard Memorial  
Winner: Joshua Huppertz
   Road     1.2  
21-22/4   Tour du Jura  
Winner: Carl Fredrik Hagen
   Road     2.2  
22/4   European Championships Marathon  
Winner: Alexey Medvedev
   MTB XC     CC  
22/4   African Championships  
Winner: Cherie Redecker
   MTB XC     CC  
22/4   African Championships  
Winner: Alan Hatherly
   MTB XC     CC  
22/4   European Championships Marathon  
Winner: Gunn-Rita Dahle Flesjå
   MTB XC     CC  
22/4   Ötztaler Mountainbike Festival  
Winner: Maxime Marotte
   MTB XC     HC  
22/4   Ötztaler Mountainbike Festival  
Winner: Anne Tauber
   MTB XC     HC  
22/4   Liege - Bastogne - Liege  
Winner: Bob Jungels
   Road     1.WT  
22/4   Liège - Bastogne - Liège  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Road     1.WT  
22/4   Losinj  
Winner: Aaron Gwin
   MTB DH     CDM  
22/4   Losinj  
Winner: Myriam Nicole
   MTB DH     CDM  
22/4   Praha  
Winner: Karla Stepanova
   MTB XC     1  
22/4   Praha  
Winner: Jaroslav Kulhavy
   MTB XC     1  
22/4   Rutland - Melton Classic  
Winner: Gabriel Cullaigh
   Road     1.2  
22/4   Solingen  
Winner: Ben Zwiehoff
   MTB XC     3  
22/4   Solingen  
Winner: Hanna Klein
   MTB XC     3  
22/4   Trofeo San Vendemiano  
Winner: Alberto Dainese
   Road     1.2U  
22/4   Giro del Appennino  
Winner: Giulio Ciccone
   Road     1.1  
22/4   Schaan  
Winner: Alessandra Keller
   MTB XC     1  
22/4   Schaan  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     1  
22/4   Omloop van de Glazen Stad  
Winner: Dion Beukeboom
   Road     NE  
22/4   Darbu  
Winner: Ann-Dorthe Lisbygd
   MTB XC     1  
22/4   Darbu  
Winner: Matthias Wengelin
   MTB XC     1  
22/4   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski Via Odra  
Winner: Maciej Paterski
   Road     1.2  
22-29/4   Ronde van Senegal  
Winner: Dan Craven
   Road     2.2  
23-26/4   Tour of Limpopo  
Winner: Gustav Basson
   Road     2.2  
24-29/4   Tour de Romandie  
Winner: Primoz Roglic
   Road     2.WT  
25/4   GP Liberazione Pink  
Winner: Letizia Paternoster
   Road     1.2  
25/4   GP Liberazione  
Winner: Alessandro Fedeli
   Road     1.2U  
25/4-1/5   Tour de Bretagne  
Winner: Fabien Schmidt
   Road     2.2  
26-28/4   Tour of Chongming  
Winner: Charlotte Becker
   Road     2.WT  
26-29/4   Gracia Tour  
Winner: Emilia Fahlin
   Road     2.2  
27-29/4   Ronde van Asturie  
Winner: Richard Antonio Carapaz Montenegro
   Road     2.1  
27-29/4   GP Elsy Jacobs  
Winner: Letizia Paternoster
   Road     2.1  
28/4   Himmerland Rundt  
Winner: Andre Looij
   Road     1.2  
28/4   PWZ Zuidenveld Tour  
Winner: Stef Krul
   Road     1.2  
28-29/4   Banja Luka - Beograd  
Winner: Gasper Katrasnik
   Road     2.1  
28-30/4   Vuelta a Burgos - GP Muniadona  
Winner: Beatriu Gomez Franquet
   Road     2.3  
28/4-1/5   Toscana Terra di Eroica  
Winner: Andrea Bagioli
   Road     2.2U  
28/4-3/5   Carpathia Couriers Path  
Winner: Filip Maciejuk
   Road     2.2U  
29/4   NC Australia Marathon  
Winner: Cameron Ivory
   MTB XC     CN  
29/4   NC Australia Marathon  
Winner: Anna Beck
   MTB XC     CN  
29/4   Skive-Løbet  
Winner: Rasmus Bøgh Wallin
   Road     1.2  
29/4   Parijs - Mantes-en-Yvelines  
Winner: Gianni Marchand
   Road     1.2  
29/4   Bike the Rock  
Winner: Elisabeth Brandau
   MTB XC     HC  
29/4   Bike the Rock  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     HC  
29/4   Rund um Düren  
Winner: Jonas Rutsch
   Road     NE  
29/4   Wim Hendriks Trofee  
Winner: Benjamin Verraes
   Road     NE  
29/4   Havelterberg  
Winner: Aniek Van Alphen
   MTB XC     NE  
29/4   Ton Dolmans Trofee  
Winner: Kelvin Van Den Dool
   Road     NE  
29/4   Havelterberg  
Winner: Erik Groen
   MTB XC     NE