CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
25/2-2/3   Andalucia Bike Race  
Winner: Hildegunn Gjertrud Hovdenak
   MTB XC     S1  
25/2-2/3   Andalucia Bike Race  
Winner: Tiago Ferreira
   MTB XC     S1  
28/2-4/3   World Championships  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Fabian Hernando Puertas Zapata
1 km: Jeffrey Hoogland
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: United Kingdom
Pursuit: Filippo Ganna
Scratch: Yauheni Karaliok
Points Race: Cameron Meyer
Madison: Roger Kluge - Theo Reinhardt
Omnium: Szymon Sajnok
   Track     CM  
28/2-4/3   World Championships  
Sprint: Kristina Vogel
Keirin: Nicky Degrendele
500 m: Miriam Welte
Team sprint: Germany
Team Pursuit: United States of America
Pursuit: Chloe Dygert
Scratch: Kirsten Wild
Points Race: Kirsten Wild
Madison: Katie Archibald - Emily Nelson
Omnium: Kirsten Wild
   Track     CM  
2-4/3   Tour of Mediterrennean  
Winner: Onur Balkan
   Road     2.2  
3/3   Vlaamse Pijl  
Winner: Bjorn De Decker
   Road     NE  
3/3   Porec Trophy  
Winner: Emils Liepins
   Road     1.2  
3/3   Amathous / Agios Tychon  
Winner: Gunn-Rita Dahle Flesjå
   MTB XC     1  
3/3   Amathous / Agios Tychon  
Winner: Karl Markt
   MTB XC     1  
3/3   Strade Bianche  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Road     1.WT  
3/3   Strade Bianche  
Winner: Tiesj Benoot
   Road     1.WT  
3/3   Ster van Zwolle  
Winner: Maarten Van Trijp
   Road     NE  
4/3   NC Australia  
Winner: Tracey Hannah
   MTB DH     CN  
4/3   NC Australia  
Winner: Troy Brosnan
   MTB DH     CN  
4/3   Omloop van de Westhoek  
Winner: Floortje Mackaij
   Road     1.2  
4/3   Brussel - Zepperen  
Winner: Gerben Thijssen
   Road     NE  
4/3   Dwars door West-Vlaanderen  
Winner: Remi Cavagna
   Road     1.1  
4/3   Chelva  
Winner: Jolanda Neff
   MTB XC     1  
4/3   Chelva  
Winner: Gioele Bertolini
   MTB XC     1  
4/3   GP de Lillers  
Winner: Jeremy Lecroq
   Road     1.2  
4/3   Rhodos GP  
Winner: Matteo Moschetti
   Road     1.2  
4/3   GP Larciano  
Winner: Matej Mohoric
   Road     1.HC  
4/3   Trofeo Oro in Euro  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     1.3  
4/3   NC Netherlands Beachrace  
Winner: Pauliena Rooijakkers
   MTB XC     CN  
4/3   NC Netherlands Beachrace  
Winner: Jasper Ockeloen
   MTB XC     CN  
4-11/3   Paris - Nice  
Winner: Marc Soler Gimenez
   Road     2.WT  
7-13/3   Tirreno - Adriatico  
Winner: Michal Kwiatkowski
   Road     2.WT  
8-11/3   Istrian Spring Trophy  
Winner: Krister Hagen
   Road     2.2  
9/3   Acht van Westerveld  
Winner: Alexis Ryan
   Road     1.2  
9-11/3   Ronde van Rhodos  
Winner: Mirco Maestri
   Road     2.2  
10/3   Ronde van Zuid-Holland  
Winner: Marten Kooistra
   Road     NE  
10/3   Omloop van Strijen  
Winner: Arianna Pruisscher
   Road     NE  
10/3     
Winner: Samuel Gaze
   MTB XC     CDM  
10/3   Stellenbosch  
Winner: Annika Langvad
   MTB XC     CDM  
11/3   Omloop van het Waasland  
Winner: Benjamin Verraes
   Road     NE  
11/3   Paris - Troyes  
Winner: Adrien Petit
   Road     1.2  
11/3   Ronde van Drenthe  
Winner: Amy Pieters
   Road     1.WT  
11/3   Ronde van Drenthe  
Winner: Frantisek Sisr
   Road     1.HC  
11/3   Dorpenomloop Rucphen  
Winner: Mikkel Bjerg
   Road     1.2  
11/3   Classica da Arrabida  
Winner: Dmitry Strakhov
   Road     1.2  
11/3   Mayagüez  
Winner: Luke Vrouwenvelder
   MTB XC     1  
11/3   Mayagüez  
Winner: Florinda De Leon Gonzalez
   MTB XC     1  
11/3   GP Side  
Winner: Stepan Astafyev
   Road     1.2  
11/3   Windrock  
Winner: Caroline Washam
   MTB DH     1  
11/3   Windrock  
Winner: Danny Hart
   MTB DH     1  
11-15/3   Ronde van Taiwan  
Winner: Yukiya Arashiro
   Road     2.1  
14/3   Nokere Koerse  
Winner: Fabio Jakobsen
   Road     1.HC  
14-18/3   Volta ao Alentejo  
Winner: Luis Carlos Nunes Mendonca
   Road     2.2  
16/3   Handzame Classic  
Winner: Alvaro Jose Hodeg Chagui
   Road     1.HC  
16/3   NC Bahrain ITT      Road     CN  
17/3   NC Bahrain      Road     CN  
17/3   Milano - San Remo  
Winner: Vincenzo Nibali
   Road     1.WT  
17/3   Ronde van Groningen  
Winner: Rick Ottema
   Road     NE  
17/3   NC Uruguay ITT  
Winner: Robert Mendez Garcia
   Road     CN  
18/3   GP Denain  
Winner: Kenny Dehaes
   Road     1.HC  
18/3   Popolarissima  
Winner: Giovanni Lonardi
   Road     1.2  
18/3   Trofeo Alfredo Binda - Cittiglio  
Winner: Katarzyna Niewiadoma
   Road     1.WT  
18/3   Omloop van de Houtse Linies  
Winner: Peter Schulting
   Road     NE  
18/3   Berlicum  
Winner: Maaike De Heij
   MTB XC     NE  
18/3   Berlicum  
Winner: Frank Beemer
   MTB XC     NE  
18/3   São Brás de Alportel  
Winner: Vasco Bica
   MTB DH     1  
18/3   São Brás de Alportel  
Winner: Lucy Drees
   MTB DH     1  
18/3   Aargauer Challenge  
Winner: Sandra Weiss
   Road     1.3  
18-25/3   Ronde van Langkawi  
Winner: Artem Ovechkin
   Road     2.HC  
18-25/3   Cape Epic  
Winner: Annika Langvad - Kate Courtney
   MTB XC     SHC  
18-25/3   Cape Epic  
Winner: Jaroslav Kulhavy - Howard Grotts
   MTB XC     SHC  
19-25/3   Volta a Catalunya  
Winner: Alejandro Valverde Belmonte
   Road     2.WT  
19-25/3   Ronde van Normandie  
Winner: Thomas Stewart
   Road     2.2  
20-23/3   Tour de la Pharmacie Centrale de Tunisie  
Winner: Gaetan Bille
   Road     2.2  
21/3   Oceania Championships  
Winner: Corey Frieswyk
   BMX     CC  
21/3   Oceania Championships  
Winner: Sarah Walker
   BMX     CC  
21/3   Driedaagse Brugge - De Panne  
Winner: Elia Viviani
   Road     1.HC  
22/3   Driedaagse De Panne  
Winner: Jolien D`Hoore
   Road     1.WT  
22-25/3   Settimana Coppi e Bartali  
Winner: Diego Rosa
   Road     2.1  
22-25/3   Tour of Cartier  
Winner: Cristian Raileanu
   Road     2.2  
23/3   Kampioenschap Oceanie Tijdrit  
Winner: Grace Brown
   Road     CC  
23/3   Kampioenschap Oceanie Tijdrit  
Winner: Hamish Bond
   Road     CC  
23/3   E3 Prijs Harelbeke  
Winner: Niki Terpstra
   Road     1.WT  
23/3   NC Egypt ITT      Road     CN  
23/3   Marseille (Eliminator)  
Winner: Coline Clauzure
   MTB XC     HC  
23/3   Marseille (Eliminator)  
Winner: Titouan Perrin Ganier
   MTB XC     HC  
23-25/3   Tour of Tochigi  
Winner: Michael Potter
   Road     2.2  
23-25/3   San Dimas Stage Race  
Winner: Jasmin Duehring (Glaesser)
   Road     2.3  
23/3-1/4   Ronde van Uruguay  
Winner: Magno Prado Nazaret
   Road     2.2  
24/3   Kampioenschap Oceanie  
Winner: Sharlotte Lucas
   Road     CC  
24/3   NC Egypt      Road     CN  
24/3   Classic Loire Atlantique  
Winner: Rasmus Christian Quaade
   Road     1.1  
24/3   Verona  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     HC  
24/3   Verona  
Winner: Laura Smulders
   BMX     HC  
24/3   Omloop van de Veenkolonien  
Winner: Jesper Rasch
   Road     NE  
25/3   Oceania Championships  
Winner: Chris Harper
   Road     CC  
25/3   NC Argentina Marathon  
Winner: Matias Baudino
   MTB XC     CN  
25/3   NC Argentina Marathon  
Winner: Yesica Andres Cantelmi
   MTB XC     CN  
25/3   Kamptal Klassik  
Winner: Bartlomiej Wawak
   MTB XC     1  
25/3   Kamptal Klassik  
Winner: Jitka Skarnitzlova
   MTB XC     1  
25/3   Gent - Wevelgem  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     1.WT  
25/3   Gent - Wevelgem  
Winner: Peter Sagan
   Road     1.WT  
25/3   Kattekoers (Gent - Ieper)  
Winner: Ziga Jerman
   Road     1.NC  
25/3   NC Botswana  
Winner: Thabiso Mokalake
   Road     CN  
25/3   Santiago  
Winner: Luiz Henrique Cocuzzi
   MTB XC     1  
25/3   Santiago  
Winner: Paula Quiros
   MTB XC     1  
25/3   Volta a Catalunya  
Winner: Lauren Stephens (Robertson)
   Road     NE  
25/3   Marseille  
Winner: Maxime Marotte
   MTB XC     HC  
25/3   GP Cholet - Pays de Loire  
Winner: Thomas Boudat
   Road     1.1  
25/3   Marseille  
Winner: Lucie Urruty
   MTB XC     HC  
25/3   Verona  
Winner: Kyle Evans
   BMX     HC  
25/3   Verona  
Winner: Saya Sakakibara
   BMX     HC  
25/3   Rotorua  
Winner: Tahnee Seagrave
   MTB DH     1  
25/3   Rotorua  
Winner: Samuel Blenkinsop
   MTB DH     1  
25/3   Lousa  
Winner: Amaury Pierron
   MTB DH     1  
25/3   Classica Aldeias do Xisto  
Winner: Daniel Jose Pereira Mestre
   Road     1.2  
27/3-2/4   Tour d`Algerie  
Winner: Azzedine Lagab
   Road     2.2  
28/3   Dwars door Vlaanderen  
Winner: Ellen Van Dijk
   Road     1.1  
28/3   Dwars door Vlaanderen  
Winner: Yves Lampaert
   Road     1.WT  
29-30/3   Tour of Faith Sultan Mehmet  
Winner: Galym Akhmetov
   Road     2.2  
30/3   NC Argentina ITT  
Winner: Estefania Sibila Pilz
   Road     CN  
30/3   NC Argentina ITT  
Winner: Emiliano Ibarra
   Road     CN  
30/3   NC Chile ITT  
Winner: Aranza Valentina Villalon Sanchez
   Road     CN  
30/3   NC Chile ITT  
Winner: German Alfredo Bustamente Aravales
   Road     CN  
30/3   NC Egypt ITT      Road     CN  
30/3   Route Adelie  
Winner: Silvan Dillier
   Road     1.1  
31/3   NC Argentina  
Winner: Maribel Roxana Aguirre
   Road     CN  
31/3   NC Argentina  
Winner: Ruben Gabriel Ramos
   Road     CN  
31/3   Victoria  
Winner: Catharine Pendrel
   MTB XC     1  
31/3   Victoria  
Winner: Andrew L`Esperance
   MTB XC     1  
31/3   NC Chile  
Winner: Aranza Valentina Villalon Sanchez
   Road     CN  
31/3   NC Egypt      Road     CN  
31/3   GP Miguel Indurain  
Winner: Alejandro Valverde Belmonte
   Road     1.1  
31/3   Saint-Quentin-en-Yvelines  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CDM  
31/3   Saint-Quentin-en-Yvelines  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CDM  
31/3   Limburg Classic  
Winner: Belle De Gast
   Road     NE  
31/3   Limburg Classic  
Winner: Jan Tratnik
   Road     1.1  
31/3   NC Paraguay ITT  
Winner: Victor Grange Gonzalez
   Road     CN  
31/3   NC Paraguay ITT      Road     CN  
31/3   Gauteng  
Winner: Alan Hatherly
   MTB XC     1  
31/3   Gauteng  
Winner: Mariske Strauss
   MTB XC     1  
31/3   GP Osterhas  
Winner: Linda Indergand
   Road     1.3  
31/3   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Slovakia  
Winner: Maciej Paterski
   Road     1.2  
31/3-1/4   Hong Kong Track Cup  
Sprint: Pavel Vorzhev
Keirin: Sergey Ponomaryov
1 km: Law Tsz Chun
Pursuit: Leung Chun Wing
Points Race: Cheung King Lok
Madison: Leung Chun Wing - Ko Siu Wai
Omnium: Leung Chun Wing
   Track     CL1  
31/3-1/4   Hong Kong Track Cup  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
500 m: Lee Wai Sze
Pursuit: Huang Ting Ying
Scratch: Yang Qianyu
Omnium: Huang Ting Ying
   Track     CL1  
31/3-2/4   Triptyque des Monts et Chateaux  
Winner: Jasper Philipsen
   Road     2.2