CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
30/11-2/12   Berlin  
Sprint: Stephanie Morton
Keirin: Laurine Van Riessen
500 m: Olena Starikova
Team sprint: Russia
Team Pursuit: United Kingdom
Madison: Emily Nelson - Laura Kenny (Trott)
Omnium: Katie Archibald
   Track     CDM  
30/11-2/12   Berlin  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Matthijs Buchli
1 km: Joachim Eilers
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Australia
Madison: Lasse Norman Hansen - Casper Von Folsach
Omnium: Sam Welsford
   Track     CDM  
1/12   GP Hasselt  
Winner: Ellen Van Loy
   Cyclo Cross     C2  
1/12   GP Hasselt  
Winner: Kevin Pauwels
   Cyclo Cross     C2  
1/12   Abadiano  
Winner: Helen Wyman (Saunders)
   Cyclo Cross     C2  
1/12   Abadiano  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
1/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Gage Hecht
   Cyclo Cross     C2  
1/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Courtenay McFadden
   Cyclo Cross     C2  
1/12   Warwick  
Winner: Stephen Hyde
   Cyclo Cross     C1  
1/12   Warwick  
Winner: Kaitlin Keough (Antonneau)
   Cyclo Cross     C1  
2/12   Zilvermeercross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Zilvermeercross  
Winner: Corne Van Kessel
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Trofeo San Andres  
Winner: Helen Wyman (Saunders)
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Trofeo San Andres  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Bensheim  
Winner: Marcel Meisen
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Bensheim  
Winner: Elisabeth Brandau
   Cyclo Cross     C2  
2/12   NC Honduras  
Winner: Oscar David Rodriguez
   Road     CN  
2/12   NC Netherlands  
Omnium: Kirstie Van Haaften
   Track     CN  
2/12   NC Netherlands  
Omnium: Roy Pieters
   Track     CN  
2/12   NC Slovakia  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   Cyclo Cross     CN  
2/12   NC Slovakia  
Winner: Ondrej Glajza
   Cyclo Cross     CN  
2/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Gage Hecht
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Katie Clouse
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Warwick  
Winner: Stephen Hyde
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Warwick  
Winner: Kaitlin Keough (Antonneau)
   Cyclo Cross     C2  
6/12   NC Denmark  
Omnium: Julie Leth
   Track     CN  
6/12   NC Denmark  
Omnium: Lasse Norman Hansen
   Track     CN  
7/12   NC Qatar  
Winner: Fawaz Al Hichan
   Road     CN  
7/12   NC Qatar  
Winner: Tala Abujbara
   Road     CN  
7-9/12   Trofeu Literio Augusto Marques  
Sprint: Kelsey Mitchell
Keirin: Helena Casas Roige
Scratch: Laurie Berthon
Points Race: Laurie Berthon
Omnium: Olivija Baleisyte
   Track     CL1  
7-9/12   Trofeu Literio Augusto Marques  
Sprint: Nick Wammes
Keirin: Francesco Ceci
Pursuit: Jay Lamoureux
Points Race: Aaron Gate
Madison: Matthew Walls - Fred Wright
Omnium: Derek Gee
   Track     CL1  
8/12   Essen  
Winner: Laurens Sweeck
   Cyclo Cross     C1  
8/12   Essen  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C1  
8/12   Jabkenice  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Jabkenice  
Winner: Tomas Paprstka
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Troyes-Rosière  
Winner: Marlène Petit
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Troyes-Rosière  
Winner: Lucas Dubau
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Ciclocross Del Ponte  
Winner: Francesca Baroni
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Ciclocross Del Ponte  
Winner: Vincent Baestaens
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Amersfoort  
Winner: Bianca Van Den Hoek
   Cyclo Cross     NE  
8/12   Amersfoort  
Winner: Kyle Agterberg
   Cyclo Cross     NE  
8/12   Ruts N Guts  
Winner: Gage Hecht
   Cyclo Cross     C1  
8/12   North Carolina GP  
Winner: Lily Williams
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Ruts N Guts  
Winner: Katie Clouse
   Cyclo Cross     C1  
8/12   North Carolina GP  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
9/12   European Championships Beachrace  
Winner: Lars Boom
   MTB Beach     CC  
9/12   European Championships Beachrace  
Winner: Pauliena Rooijakkers
   MTB Beach     CC  
9/12   Vlaamse Druivencross  
Winner: Toon Aerts
   Cyclo Cross     C1  
9/12   Vlaamse Druivencross  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     C1  
9/12   Ipswich  
Winner: Bethany Crumpton
   Cyclo Cross     C2  
9/12   Ipswich  
Winner: Braam Merlier
   Cyclo Cross     C2  
9/12   NC Guam      Road     CN  
9/12   Trofeo di Gorizia  
Winner: Gioele Bertolini
   Cyclo Cross     C2  
9/12   Trofeo di Gorizia  
Winner: Francesca Baroni
   Cyclo Cross     C2  
9/12   NC Japan  
Winner: Kohei Maeda
   Cyclo Cross     CN  
9/12   NC Japan  
Winner: Rina Matsumoto
   Cyclo Cross     CN  
9/12   Moergestel  
Winner: Bianca Van Den Hoek
   Cyclo Cross     NE  
9/12   Moergestel  
Winner: Ingmar Uytdewilligen
   Cyclo Cross     NE  
9/12   Eschenbach  
Winner: Denise Betsema
   Cyclo Cross     C1  
9/12   Eschenbach  
Winner: Lars Förster
   Cyclo Cross     C1  
9/12   Ruts N Guts  
Winner: Gage Hecht
   Cyclo Cross     C2  
9/12   North Carolina GP  
Winner: Ruby West
   Cyclo Cross     C2  
9/12   North Carolina GP  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
9/12   Ruts N Guts  
Winner: Samantha Runnels
   Cyclo Cross     C2  
12/12   GP FECOCI  
Winner: William David Munoz Perez
   Road     1.2  
13/12   GP CON  
Winner: Oscar Adelberto Quiroz Ayala
   Road     1.2  
14-16/12   NC Australia  
Madison: Kristina Clonan - Maeve Moroney-Plouffe
Omnium: Macey Stewart
   Track     CN  
14-16/12   NC Australia  
Madison: Leigh Howard - Kelland O`Brien
Omnium: Sam Welsford
   Track     CN  
14-16/12   London  
Sprint: Stephanie Morton
Keirin: Stephanie Morton
Team sprint: China
Team Pursuit: United Kingdom
Madison: Katie Archibald
Omnium: Kirsten Wild
   Track     CDM  
14-16/12   London  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Matthijs Buchli
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: United Kingdom
Madison: Julius Johansen - Casper Von Folsach
Omnium: Matthew Walls
   Track     CDM  
15/12   Scheldecross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
15/12   Scheldecross  
Winner: Denise Betsema
   Cyclo Cross     C1  
15/12   Mlada Bodeslav  
Winner: Yara Kastelijn
   Cyclo Cross     C1  
15/12   Mlada Boleslav  
Winner: Diether Sweeck
   Cyclo Cross     C1  
15/12   Xativa  
Winner: Ismael Esteban Aguero
   Cyclo Cross     C2  
15/12   Xativa  
Winner: Aida Nuno Palacio
   Cyclo Cross     C2  
15/12   Utsunomiya  
Winner: Steve Chainel
   Cyclo Cross     C2  
15/12   Utsunomiya  
Winner: Rina Matsumoto
   Cyclo Cross     C2  
15/12   NC Netherlands  
Derny: Tessa Dijksman
   Track     CN  
15/12   NC Netherlands  
Derny: Reinier Honig
   Track     CN  
15-16/12   NC Denmark  
1 km: Mikkel Bjerg
Pursuit: Mikkel Bjerg
   Track     CN  
15-16/12   NC Denmark  
Scratch: Amalie Winther Olsen
Points Race: Amalie Winther Olsen
   Track     CN  
16/12   GP Lambach  
Winner: Nadja Heigl
   Cyclo Cross     C2  
16/12   GP Lambach  
Winner: Lander Loockx
   Cyclo Cross     C2  
16/12   Zonhoven  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C1  
16/12   Zonhoven  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
16/12   GP Vittorio Veneto  
Winner: Stefano Sala
   Cyclo Cross     C2  
16/12   GP Vittorio Veneto  
Winner: Sara Casasola
   Cyclo Cross     C2  
16/12   Utsunomiya  
Winner: Rina Matsumoto
   Cyclo Cross     C2  
16/12   Utsunomiya  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
16/12   Wierden  
Winner: Bianca Van Den Hoek
   Cyclo Cross     NE  
16/12   Wierden  
Winner: Gert-Jan Bosman
   Cyclo Cross     NE  
16/12   NC United States U23  
Winner: Clara Honsinger
   Cyclo Cross     CN  
16/12   NC Verenigde Staten  
Winner: Katherine Compton
   Cyclo Cross     CN  
16/12   NC Verenigde Staten  
Winner: Stephen Hyde
   Cyclo Cross     CN  
16/12   NC United States U23  
Winner: Spencer Petrov
   Cyclo Cross     CN  
16-25/12   Ronde van Costa Rica  
Winner: Bryan Alonso Salas Sanchez
   Road     2.2  
19-20/12   Grenchen  
Sprint: Lin Junhong
Keirin: Zhong Tianshi
Scratch: Rebecca Raybould
Points Race: Olga Zabelinskaya
Madison: Emily Kay - Emily Nelson
Omnium: Emily Kay
Afvalkoers: Jessica Roberts
   Track     CL1  
19-20/12   Grenchen  
Sprint: Quentin Caleyron
Keirin: Mateusz Rudyk
Team Pursuit: United Kingdom
Pursuit: John Archibald
Scratch: Kyle Gordon
Points Race: Alan Banaszek
Madison: Roger Kluge - Moritz Malcharek
Omnium: Fred Wright
   Track     CL1  
22/12   Waaslandcross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
22/12   Waaslandcross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C2  
22/12   NC Germany  
Omnium: Lisa Klein
   Track     CN  
22/12   NC Germany  
Omnium: Roger Kluge
   Track     CN  
22/12   NC Netherlands  
50 km: Ryan Schilt
   Track     CN  
22/12   NC Romania  
Winner: Eduard Michael Grosu
   Cyclo Cross     CN  
22/12   NC Romania  
Winner: Eszter Bereczki
   Cyclo Cross     CN  
22-23/12   NC Belgium  
Keirin: Katrijn De Clercq
Omnium: Lotte Kopecky
   Track     CN  
22-23/12   NC Belgium  
Keirin: Ayrton De Pauw
1 km: Tuur Dens
Scratch: Robbe Ghys
Madison: Robbe Ghys - Moreno De Pauw
   Track     CN  
23/12   Namur  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     CDM  
23/12   Namur  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     CDM  
23/12   Boxtel  
Winner: Pauliena Rooijakkers
   Cyclo Cross     NE  
23/12   Boxtel  
Winner: Kyle Agterberg
   Cyclo Cross     NE  
26/12   Heusden-Zolder  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     CDM  
26/12   Heusden-Zolder  
Winner: Marianne Vos
   Cyclo Cross     CDM  
26/12   Kerstcross  
Winner: Bianca Van Den Hoek
   Cyclo Cross     NE  
26/12   Kerstcross  
Winner: Kyle Agterberg
   Cyclo Cross     NE  
26/12   GP Luzern  
Winner: Gioele Bertolini
   Cyclo Cross     C2  
26/12   GP Luzern  
Winner: Yara Kastelijn
   Cyclo Cross     C2  
27-30/12   NC Netherlands  
Sprint: Matthijs Buchli
Keirin: Harrie Lavreysen
1 km: Roy Van Den Berg
Pursuit: Joost Van Der Burg
Scratch: Wim Stroetinga
Points Race: Yoeri Havik
Madison: Wim Stroetinga - Yoeri Havik
   Track     CN  
27-30/12   NC Netherlands  
Sprint: Laurine Van Riessen
Keirin: Laurine Van Riessen
500 m: Kyra Lamberink
Pursuit: Amy Pieters
Scratch: Kirsten Wild
Points Race: Kirsten Wild
Madison: Amy Pieters - Kirsten Wild
   Track     CN  
28/12   Azencross  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     C1  
28/12   Azencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
28-30/12   Keirin GP  
Winner: Ryuu Mitani
   Track     NE  
29/12   Bredene  
Winner: Wout Van Aert
   Cyclo Cross     C2  
29/12   Bredene  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     C2  
29-30/12   NC Belgium  
Pursuit: Annelies Dom
Scratch: Saartje Vandenbroucke
Points Race: Lotte Kopecky
   Track     CN  
29-30/12   NC Belgium  
Sprint: Ayrton De Pauw
Pursuit: Bryan Boussaer
Points Race: Fabio Van Den Bossche
Omnium: Lindsay De Vylder
   Track     CN  
30/12   Diegem  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C1  
30/12   Diegem  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
30/12   Flamanville  
Winner: Marlène Petit
   Cyclo Cross     C2  
30/12   Flamanville  
Winner: Francis Mourey
   Cyclo Cross     C2  
30/12   Kasteelcross  
Winner: Bianca Van Den Hoek
   Cyclo Cross     NE  
30/12   Kasteelcross  
Winner: Kelvin Bakx
   Cyclo Cross     NE