CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
30/9-5/10   Tour of Iran  
Winner: Dmitrii Sokolov
   Road     2.1  
2/10   Binche - Chimay - Binche (Memorial Franck Vandenbroucke)  
Winner: Danny Van Poppel
   Road     1.1  
3/10   Münsterland Giro  
Winner: Maximilian Walscheid
   Road     1.HC  
4/10   Parijs - Bourges  
Winner: Valentin Madouas
   Road     1.1  
4/10   NC Italy ITT  
Winner: Gianni Moscon
   Road     CN  
4/10   NC Italy ITT  
Winner: Elena Cecchini
   Road     CN  
4-6/10   Epic Israel  
Winner: Georg Egger
   MTB XC     S1  
4-6/10   Epic Israel  
Winner: Barbara Benko - Anne Terpstra
   MTB XC     S1  
4-6/10   Three Days Aigle  
Pursuit: Coralie Demay
Scratch: Laurie Berthon
Points Race: Amalie Dideriksen
Madison: Julie Leth - Amalie Dideriksen
Omnium: Amalie Dideriksen
   Track     CL1  
4-6/10   Three Days Aigle  
Sprint: Juan Peralta Gascon
Keirin: Francesco Ceci
Pursuit: Claudio Imhof
Scratch: Joao Carlos Araujo Matias
Points Race: Claudio Imhof
Madison: Lasse Norman Hansen - Julius Johansen
Omnium: Benjamin Thomas
   Track     CL1  
5-7/10   ACC Asia Cup  
Sprint: Lee Hoi Yan Jessica
Keirin: Crismonita Dwi Putri
500 m: Crismonita Dwi Putri
Team sprint: Indonesia
Team Pursuit: Thailand
Pursuit: Huang Ting Ying
Scratch: Huang Ting Ying
Points Race: Yuya Hashimoto
Omnium: Huang Ting Ying
   Track     CL1  
5-7/10   ACC Asia Cup  
Sprint: Puguh Admadi
Keirin: Jai Angsuthasawit
1 km: Terry Yudha Kusuma
Team sprint: Indonesia
Team Pursuit: Thailand
Pursuit: Li Wen Chao
Scratch: Patompob Phonarjthan
Points Race: Wang Zhonghui
Omnium: Yousef Mohamed Mirza Banihammad
   Track     CL1  
6/10   Berencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
6/10   Berencross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C2  
6/10   Hlinsko  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C2  
6/10   Hlinsko  
Winner: Jan Nesvadba
   Cyclo Cross     C2  
6/10   Lutterbach  
Winner: David Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
6/10   Ronde van de Vendee  
Winner: Nico Denz
   Road     1.1  
6/10   Lutterbach  
Winner: Denise Betsema
   Cyclo Cross     C2  
6/10   Giro dell`Emilia  
Winner: Alessandro De Marchi
   Road     1.HC  
6/10   Giro dell`Emilia  
Winner: Rasa Leleivyte
   Road     1.1  
6/10   Charm City Cross  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C1  
6/10   West Sacramento GP  
Winner: Anthony Clark
   Cyclo Cross     C2  
6/10   Charm City Cross  
Winner: Ellen Noble
   Cyclo Cross     C1  
6/10   West Sacramento GP  
Winner: Samantha Runnels
   Cyclo Cross     C2  
6-9/10   Tour of Gippsland  
Winner: Emily Roper
   Road     2.3  
7/10   Hotondcross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
7/10   Hotondcross  
Winner: Marianne Vos
   Cyclo Cross     C1  
7/10   Kronborg Cyclo Cross  
Winner: Ida Erngren
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Kronborg Cyclo Cross  
Winner: Benjamin Wittrup Justesen
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Paris - Tours  
Winner: Søren Kragh Andersen
   Road     1.HC  
7/10   Paris - Tours U23  
Winner: Marten Kooistra
   Road     1.2U  
7/10   Derby  
Winner: Bethany Crumpton
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Derby  
Winner: Braam Merlier
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Bilster Berg  
Winner: Joshua Huppertz
   Road     NE  
7/10   Bilster Berg  
Winner: Beate Zanner
   Road     1.3  
7/10   Belfast  
Winner: Maria Larkin
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Belfast  
Winner: David Conroy
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Kleine Ronde van Lombardije  
Winner: Robert Stannard
   Road     1.2U  
7/10   GP Beghelli  
Winner: Elisa Balsamo
   Road     1.1  
7/10   GP Beghelli  
Winner: Bauke Mollema
   Road     1.HC  
7/10   Tokusagamine Woodpark (Yamaguchi City)  
Winner: Kazuki Shimizu
   MTB DH     1  
7/10   Tokusagamine Woodpark (Yamaguchi City)  
Winner: Hiroka Nakagawa
   MTB DH     1  
7/10   Gouda  
Winner: Puck Pieterse
   Cyclo Cross     NE  
7/10   Aigle  
Winner: Vincent Baestaens
   Cyclo Cross     C1  
7/10   Aigle  
Winner: Denise Betsema
   Cyclo Cross     C1  
7/10   Rakova  
Winner: Emil Hekele
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Rakova  
Winner: Nikola Bajgerova
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Yalova  
Winner: Guzel Akhmadullina
   MTB XC     1  
7/10   Yalova  
Winner: Sebastian Fini Carstensen
   MTB XC     1  
7/10   Charm City Cross  
Winner: James Driscoll
   Cyclo Cross     C2  
7/10   West Sacramento GP  
Winner: Cody Kaiser
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Charm City Cross  
Winner: Ellen Noble
   Cyclo Cross     C2  
7/10   West Sacramento GP  
Winner: Samantha Runnels
   Cyclo Cross     C2  
7-14/10   Tour of Taihu  
Winner: Boris Vallée
   Road     2.1  
8/10   Toride  
Winner: Hijiri Oda
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Toride  
Winner: Miyoko Karami
   Cyclo Cross     C2  
9/10   Tre Valli Varesine  
Winner: Toms Skujins
   Road     1.HC  
9-14/10   International Presidency Turkey Tour  
Winner: Eduard Prades Reverte
   Road     2.WT  
10/10   Milano - Torino  
Winner: Thibaut Pinot
   Road     1.HC  
10-11/10   South East Asian GP  
Sprint: Crismonita Dwi Putri
Keirin: Crismonita Dwi Putri
Team sprint: Indonesia
Omnium: Huang Ting Ying
   Track     CL1  
10-11/10   South East Asian GP  
Sprint: Mohd Azrulhasni Awang
Keirin: Mohd Azrulhasni Awang
Team Pursuit: Malaysia
Omnium: Li Wen Chao
   Track     CL1  
10-13/10   Oceania Championships  
Sprint: Stephanie Morton
Keirin: Stephanie Morton
500 m: Kaarle McCulloch
Team sprint: Australia
Team Pursuit: Australia
Pursuit: Ellesse Andrews
Scratch: Ashlee Ankudinoff
Points Race: Ashlee Ankudinoff
Madison: Macey Stewart - Georgia Baker
Omnium: Georgia Baker
   Track     CC  
10-13/10   Oceania Championships  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Matthew Glaetzer
1 km: Cameron Scott
Team sprint: New Zealand
Team Pursuit: New Zealand
Pursuit: Conor Leahy
Scratch: Sam Welsford
Points Race: Kelland O`Brien
Madison: Cameron Scott - Alexander Porter
Omnium: Sam Welsford
   Track     CC  
10-14/10   Ronde van Colombia  
Winner: Ana Cristina Sanabria Sanchez
   Road     2.2  
11/10   Giro di Piemonte  
Winner: Sonny Colbrelli
   Road     1.HC  
11-13/10   GP Vienna  
Scratch: Oksana Klyachina
Points Race: Jarmila Machacova
Madison: Katerina Kohoutkova - Lucie Hochmann (Zaleska)
Omnium: Shannon McCurley
   Track     CL1  
11-13/10   GP Vienna  
Sprint: Martin Cechman
Keirin: Tomas Babek
Team sprint: Czechia
Scratch: Vitaliy Hryniv
Points Race: Stefan Matzner
Madison: Andreas Müller - Andreas Graf
Omnium: Raman Tsishkou
   Track     CL1  
11-14/10   NC Poland  
Sprint: Mateusz Rudyk
Keirin: Krzysztof Maksel
1 km: Kamil Kuczynski
Pursuit: Szymon Krawczyk
Scratch: Adrian Teklinski
Points Race: Szymon Krawczyk
Madison: Szymon Krawczyk - Damian Slawek
Omnium: Filip Maciejuk
Afvalkoers: Alan Banaszek
   Track     CN  
11-14/10   NC Poland  
Sprint: Urszula Los
Keirin: Urszula Los
500 m: Urszula Los
Pursuit: Justyna Kaczkowska
Scratch: Lucja Pietrzak
Points Race: Monika Graczewska
Madison: Monika Graczewska - Nikol Plosaj
Omnium: Daria Pikulik
Afvalkoers: Daria Pikulik
   Track     CN  
13/10   Caribbean Championships ITT  
Winner: Augusto Sanchez Beriguete
   Road     JR  
13/10   Caribbean Championships ITT  
Winner: Alexi Costa
   Road     JR  
13/10   Fleche Cotiere  
Winner: Timothy Stevens
   Road     1.2  
13/10   Rapencross  
Winner: Daan Soete
   Cyclo Cross     C2  
13/10   Rapencross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C2  
13/10   Jicin  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C2  
13/10   Jicin  
Winner: Jan Nesvadba
   Cyclo Cross     C2  
13/10   Giro di Lombardia  
Winner: Thibaut Pinot
   Road     1.WT  
13/10   Ronde van Zeeland  
Winner: Peter Schulting
   Road     1.1  
13/10   Albrandswaard  
Winner: Bianca Van Den Hoek
   Cyclo Cross     NE  
13/10   GP Gloucester  
Winner: Ellen Noble
   Cyclo Cross     C2  
13/10   GP Gloucester  
Winner: Curtis White
   Cyclo Cross     C2  
13/10   US Open of CX  
Winner: Gage Hecht
   Cyclo Cross     C2  
13/10   US Open of CX  
Winner: Clara Honsinger
   Cyclo Cross     C2  
13-14/10   NC United Kingdom  
Madison: Elinor Barker - Katie Archibald
Omnium: Laura Kenny (Trott)
   Track     CN  
13-14/10   NC United Kingdom  
Madison: Matthew Walls - Fred Wright
Omnium: Matthew Walls
   Track     CN  
13-20/10   Crocodile Trophy  
Winner: Urs Huber
   MTB XC     S2  
13-20/10   Crocodile Trophy  
Winner: Sarah White
   MTB XC     S2  
14/10   Caribbean Championships  
Winner: Alexi Costa
   Road     JR  
14/10   Caribbean Championships  
Winner: Mikael Stanislas
   Road     JR  
14/10   American Championships  
Winner: Mariana Salazar Palomo
   MTB DH     CC  
14/10   American Championships  
Winner: Rafael Gutierrez Villegas
   MTB DH     CC  
14/10   Xaxancx  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
14/10   Xaxancx  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
14/10   Razès - Lac de Saint Pardoux  
Winner: Joyce Vanderbeken
   Cyclo Cross     C2  
14/10   Chrono des Nations  
Winner: Martin Toft Madsen
   Road     1.1  
14/10   Razès - Lac de Saint Pardoux  
Winner: Francis Mourey
   Cyclo Cross     C2  
14/10   Chrono des Nations  
Winner: Olga Zabelinskaya
   Road     1.1  
14/10   Hammer Hong Kong  
Winner: Mitchelton - Scott
   Road     1.1  
14/10   Oita Urban Classic  
Winner: Masahiro Ishigami
   Road     1.2  
14/10   NC Lithuania  
Winner: Domas Manikas
   Cyclo Cross     CN  
14/10   Gieten  
Winner: Annemarie Worst
   Cyclo Cross     C1  
14/10   Gieten  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
14/10   GP Gloucester  
Winner: Curtis White
   Cyclo Cross     C2  
14/10   GP Gloucester  
Winner: Ellen Noble
   Cyclo Cross     C2  
14/10   US Open of CX  
Winner: Brannan Fix
   Cyclo Cross     C2  
14/10   US Open of CX  
Winner: Clara Honsinger
   Cyclo Cross     C1  
16/10   Sluitingsprijs  
Winner: Taco Van Der Hoorn
   Road     NE  
16-21/10   Tour of Guangxi  
Winner: Gianni Moscon
   Road     2.WT  
18/10   Kermiscross  
Winner: Wout Van Aert
   Cyclo Cross     C2  
18/10   Kermiscross  
Winner: Loes Sels
   Cyclo Cross     C2  
19-21/10   Saint-Quentin-en-Yvelines  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Laurine Van Riessen
Team sprint: Russia
Team Pursuit: Australia
Scratch: Ashlee Ankudinoff
Points Race: Maria Giulia Confalonieri
Madison: Amalie Dideriksen - Julie Leth
Omnium: Kirsten Wild
   Track     CDM  
19-21/10   Saint-Quentin-en-Yvelines  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Yuta Wakimoto
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Denmark
Scratch: Stefan Matzner
Points Race: Moritz Malcharek
Madison: Lasse Norman Hansen - Michael Mørkøv Christensen
Omnium: Albert Torres Barcelo
   Track     CDM  
20/10   Boom  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
20/10   Boom  
Winner: Kim Van De Steene
   Cyclo Cross     C2  
20/10   Sherbrooke  
Winner: Gunnar Holmgren
   Cyclo Cross     C2  
20/10   Sherbrooke  
Winner: Ruby West
   Cyclo Cross     C2  
20/10   Uiterwaardencross  
Winner: Reza Ravenstijn-Hormes
   Cyclo Cross     NE  
20/10   Uiterwaardencross  
Winner: Tijmen Eising
   Cyclo Cross     NE  
20/10   Podbrezova  
Winner: Magdalena Misonova
   Cyclo Cross     C2  
20/10   Podbrezova  
Winner: Braam Merlier
   Cyclo Cross     C2  
20/10   DCCX  
Winner: Sunny Gilbert
   Cyclo Cross     C2  
20/10   DCCX  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Ternitz  
Winner: Kamila Janu
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Ternitz  
Winner: Braam Merlier
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Sherbrooke  
Winner: Gunnar Holmgren
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Sherbrooke  
Winner: Ruby West
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Tour of Guangxi  
Winner: Arlenis Sierra Canadilla
   Road     1.WT  
21/10   Cles  
Winner: Sara Casasola
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Cles  
Winner: Matteo Vidoni
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Japan Cup  
Winner: Robert Power
   Road     1.HC  
21/10   Bern  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     CDM  
21/10   Bern  
Winner: Marianne Vos
   Cyclo Cross     CDM  
21/10   Stockholm  
Winner: Tobias Halland Johannessen
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Stockholm  
Winner: Ida Erngren
   Cyclo Cross     C2  
21/10   DCCX  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
21/10   DCCX  
Winner: Sunny Gilbert
   Cyclo Cross     C2  
21-27/10   Brasil Ride  
Winner: Henrique Silva Avancini - Manuel Fumic
   MTB XC     S1  
21-27/10   Brasil Ride  
Winner: Sandra Santanyes Murillo
   MTB XC     S1  
23/10   Nacht van Woerden  
Winner: Marianne Vos
   Cyclo Cross     C2  
23/10   Nacht van Woerden  
Winner: Lars Van Der Haar
   Cyclo Cross     C2  
23-28/10   Six Days London  
Winner: Yoeri Havik - Wim Stroetinga
   Track     6D  
23-31/10   Tour of Hainan  
Winner: Fausto Masnada
   Road     2.HC  
23/10-1/11   Vuelta a Guatemala  
Winner: Alfredo Esteban Ajpacaja Tax
   Road     2.2  
24-28/10   Vuelta a Porvenir  
Winner: Estefania Herrera Marin
   Road     2.3  
26-28/10   Milton  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Madalyn Godby
Team sprint: Australia
Team Pursuit: United Kingdom
Scratch: Alexandra Goncharova
Madison: Katie Archibald - Elinor Barker
Omnium: Laura Kenny (Trott)
   Track     CDM  
26-28/10   Milton  
Sprint: Matthew Glaetzer
Keirin: Jason Kenny
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Denmark
Scratch: Vitaliy Hryniv
Madison: Casper Von Folsach - Julius Johansen
Omnium: Benjamin Thomas
   Track     CDM  
26/10-4/11   Tour de Faso  
Winner: Mathias Sorgho
   Road     2.2  
27/10   GP Neerpelt  
Winner: Laurens Sweeck
   Cyclo Cross     C2  
27/10   GP Neerpelt  
Winner: Denise Betsema
   Cyclo Cross     C2  
27/10   Slany  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C1  
27/10   Slany  
Winner: Jim Aernouts
   Cyclo Cross     C1  
27/10   Llodio-Laudio  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C1  
27/10   Llodio-Laudio  
Winner: Aida Nuno Palacio
   Cyclo Cross     C1  
27/10   NC Iceland  
Winner: Agusta Edda Björnsdottir
   Cyclo Cross     CN  
27/10   NC Iceland  
Winner: Ingvar Omarsson
   Cyclo Cross     CN  
27/10   HPCX  
Winner: Cassandra Maximenko
   Cyclo Cross     C2  
27/10   HPCX  
Winner: Justin Lindine
   Cyclo Cross     C2  
27/10   Cincinnati CX - Devou Park  
Winner: Gage Hecht
   Cyclo Cross     C1  
27/10   Cincinnati CX - Devou Park  
Winner: Ellen Noble
   Cyclo Cross     C1  
28/10   Ruddervoorde  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
28/10   Ruddervoorde  
Winner: Marianne Vos
   Cyclo Cross     C1  
28/10   Basqueland Zkrosa  
Winner: Aida Nuno Palacio
   Cyclo Cross     C1  
28/10   Basqueland Zkrosa  
Winner: Vincent Baestaens
   Cyclo Cross     C1  
28/10   Jablines  
Winner: Francis Mourey
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Jablines  
Winner: Marlène Petit
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Irvine  
Winner: Ffion James
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Irvine  
Winner: Ian Field
   Cyclo Cross     C2  
28/10   München  
Winner: Marcel Meisen
   Cyclo Cross     C2  
28/10   München  
Winner: Nadja Heigl
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Sagae  
Winner: Hikaru Kosaka
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Sagae  
Winner: Eri Yonamine
   Cyclo Cross     C2  
28/10   GP Contern  
Winner: Loes Sels
   Cyclo Cross     C2  
28/10   GP Contern  
Winner: Corne Van Kessel
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Almelo  
Winner: Sofie Van Rooijen
   Cyclo Cross     NE  
28/10   Steinmaur  
Winner: Sascha Weber
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Steinmaur  
Winner: Rebecca Gariboldi
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Trnava  
Winner: Jana Czeczinkarova
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Trnava  
Winner: Tomas Paprstka
   Cyclo Cross     C2  
28/10   HPCX  
Winner: Arley Kemmerer
   Cyclo Cross     C2  
28/10   HPCX  
Winner: Justin Lindine
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Cincinnati CX - Carter Park  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Cincinnati CX - Carter Park  
Winner: Ellen Noble
   Cyclo Cross     C2  
29/10   GP Icoder  
Winner: Maria Jose Vargas Barrientos
   Road     1.2  
30/10   GP CONF  
Winner: Marcela Prieto Castaneda
   Road     1.2