CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
28/7-6/8   Tour de la Guadeloupe  
Winner: Sebastien Fournet-Fayard
   Road     2.2  
29/7-1/8   Kreiz Breizh  
Winner: Jonas Gregaard Wilsly
   Road     2.2  
29/7-4/8   Tour de Pologne  
Winner: Dylan Teuns
   Road     2.WT  
31/7-6/8   NC United States  
Sprint: Madalyn Godby
500 m: Mandy Marquardt
Pursuit: Christina Birch
Scratch: Jennifer Valente
Points Race: Jennifer Valente
Omnium: Jennifer Valente
   Track     CN  
31/7-6/8   NC United States  
Sprint: James Mellen
1 km: John Croom
Pursuit: Ashton Lambie
Scratch: Zachary Carlson
Points Race: Charles Cassin
Omnium: Daniel Holloway
   Track     CN  
31/7-6/8   Tour of Utah  
Winner: Robert Britton
   Road     2.HC  
1-5/8   Vuelta a Burgos  
Winner: Mikel Landa Meana
   Road     2.HC  
1-13/8   Vuelta a Colombia  
Winner: Aristobulo Cala Cala
   Road     2.2  
2/8   European Championships U23 ITT  
Winner: Pernille Mathiesen
   Road     CC  
2/8   European Championships ITT U19  
Winner: Andreas Leknessund
   Road     CC  
2/8   European Championships ITT U19  
Winner: Elena Pirrone
   Road     CC  
2/8   Classique PyrĂ©nĂ©es  
Winner: Evita Muzic
   Road     1.3  
3/8   European Championships ITT  
Winner: Victor Campenaerts
   Road     CC  
3/8   European Championships ITT U23  
Winner: Kasper Asgreen
   Road     CC  
3/8   European Championships ITT  
Winner: Ellen Van Dijk
   Road     CC  
4/8   European Championships U19  
Winner: Michele Gazzoli
   Road     CC  
4/8   European Championships U23  
Winner: Pernille Mathiesen
   Road     CC  
4/8   European Championships U19  
Winner: Lorena Wiebes
   Road     CC  
4-15/8   Tour of Portugal  
Winner: Raul Alarcon Garcia
   Road     2.1  
5/8   European Championships U23  
Winner: Casper Phillip Pedersen
   Road     CC  
5/8   European Championships  
Winner: Marianne Vos
   Road     CC  
5/8   NC Australia  
Winner: Chris Jongewaard
   Cyclo Cross     CN  
5/8   NC Australia  
Winner: Peta Mullens
   Cyclo Cross     CN  
5/8   Erondegemse Pijl  
Winner: Julia Soek
   Road     1.2  
5/8   Dwars door het Hageland  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Road     1.1  
5/8   Mont St. Anne  
Winner: Aaron Gwin
   MTB     CDM  
5/8   Mont St. Anne  
Winner: Tahnee Seagrave
   MTB     CDM  
5/8   Hansa Bygg Kalmar  
Winner: Rasmus Bøgh Wallin
   Road     1.2  
5/8   Tour of Ribas  
Winner: Sergiy Lagkuti
   Road     1.2  
5-6/8   Tour de Charente-Maritime  
Winner: Shara Gillow
   Road     2.3  
6/8   European Championships  
Winner: Alexander Kristoff
   Road     CC  
6/8   Vlaamse Havenpijl  
Winner: Arvid De Kleijn
   Road     1.2  
6/8   Mont St. Anne  
Winner: Yana Belomoina
   MTB     CDM  
6/8   Mont St. Anne  
Winner: Nino Schurter
   MTB     CDM  
6/8   Ryedale GP  
Winner: Laura Massey
   Road     1.3  
6/8   Odessa GP  
Winner: Mykhaylo Kononenko
   Road     1.2  
7-13/8   BinckBank Tour  
Winner: Tom Dumoulin
   Road     2.WT  
8-12/8   Tour de l`Ain  
Winner: Thibaut Pinot
   Road     2.1  
9/8   NC Italy  
Sprint: Maila Andreotti
Keirin: Maila Andreotti
   Track     CN  
9/8   NC Italy  
Sprint: Luca Ceci
Keirin: Dario Zampieri
   Track     CN  
9-12/8   Tour of Szeklerland  
Winner: Patrick Bosman
   Road     2.2  
10-13/8   Czech Tour  
Winner: Josef Cerny
   Road     2.1  
10-13/8   Arctic Race  
Winner: Dylan Teuns
   Road     2.HC  
10-13/8   Colorado Classic  
Winner: Manuel Senni
   Road     2.HC  
11/8   Vargarda TTT  
Winner: Boels - Dolmans
   Road     1.WT  
12/8   Memorial Henryka Lasaka  
Winner: Alan Banaszek
   Road     1.2  
12/8   Kayseri  
Winner: Esra KĂĽrkcĂĽ
   MTB     1  
12/8   Kayseri  
Winner: Abdulkadir Kelleci
   MTB     1  
12-19/8   NC France  
Sprint: Mathilde Gros
Keirin: Mathilde Gros
500 m: Mathilde Gros
Pursuit: Coralie Demay
Scratch: Coralie Demay
Points Race: Coralie Demay
Madison: Laurie Berthon - Marion Borras
Omnium: Coralie Demay
   Track     CN  
12-19/8   NC France  
Sprint: Sebastien Vigier
Keirin: Sebastien Vigier
1 km: Francois Pervis
Pursuit: Corentin Ermenault
Scratch: Thomas Boudat
Points Race: Florian Maitre
Madison: Sylvain Chavanel - Thomas Boudat
Omnium: Benjamin Thomas
   Track     CN  
13/8   European Championships Marathon  
Winner: Christina Kollmann
   MTB     CC  
13/8   European Championships Marathon  
Winner: Tiago Jorge Oliveira Ferreira
   MTB     CC  
13/8   NC Belgium U23  
Winner: Jordi Van Dingenen
   Road     CN  
13/8   Silkeborg  
Winner: Sebastian Fini Carstensen
   MTB     1  
13/8   Silkeborg  
Winner: Anna Madsen
   MTB     1  
13/8   Pra Loup  
Winner: Amaury Pierron
   MTB     1  
13/8   Pra Loup  
Winner: Marine Cabirou
   MTB     1  
13/8   GP Poggiana  
Winner: Nicola Conci
   Road     1.2U  
13/8   Hel van Voerendaal  
Winner: Mike Terpstra
   Road     NE  
13/8   Puchar Karpat  
Winner: Maciej Paterski
   Road     1.2  
13/8   Vargarda  
Winner: Lotta Lepistö
   Road     1.WT  
13/8   Kayseri  
Winner: Hossein Zanjanian
   MTB     1  
13/8   Kayseri  
Winner: Eda Konuk
   MTB     1  
13/8   Windham  
Winner: Catharine Pendrel
   MTB     HC  
13/8   Windham  
Winner: Rafael Gutierrez Villegas
   MTB     HC  
13/8   Windham  
Winner: Frida Helena Rønning
   MTB     HC  
13/8   Windham  
Winner: Daniel McConnell
   MTB     HC  
15/8   NC Turkey ITT  
Winner: Cansu Turkmenoglu
   Road     CN  
15-18/8   Tour de Limousin  
Winner: Alexis Vuillermoz
   Road     2.1  
16/8   GP Capodarco  
Winner: Mark Padun
   Road     1.2U  
16/8   NC Turkey  
Winner: Cansu Turkmenoglu
   Road     CN  
17-20/8   Tour of Norway  
Winner: Marianne Vos
   Road     2.WT  
18/8   Veenendaal - Veenendaal Classic  
Winner: Luka Mezgec
   Road     1.1  
18-27/8   Ronde van de Toekomst  
Winner: Egan Arley Bernal Gomez
   Road     2.Ncup  
19/8   European Championships  
Derny: Achim Burkart
   Track     CC  
19/8   Whistler  
Winner: Troy Brosnan
   MTB     1  
19/8   Whistler  
Winner: Tracey Hannah
   MTB     1  
19/8   Montgenèvre  
Winner: Jordan Sarrou
   MTB     1  
19/8   Montgenèvre  
Winner: Pauline Ferrand-PrĂ©vot
   MTB     1  
19/8   Puchar Ministra Obrony Narodowej  
Winner: Alois Kankovsky
   Road     1.2  
19/8-10/9   Vuelta a Espana  
Winner: Chris Froome
   Road     2.WT  
20/8   GP Jef Scherens  
Winner: Timothy Dupont
   Road     1.1  
20/8   Montgenèvre  
Winner: Florent Payet
   MTB     1  
20/8   Montgenèvre  
Winner: Marine Cabirou
   MTB     1  
20/8   Hamburg Cyclassics  
Winner: Elia Viviani
   Road     1.WT  
20/8   Kudus  
Winner: Tiara Andini Prastika
   MTB     1  
20/8   Kudus  
Winner: Khoiful Mukhib
   MTB     1  
20/8   Szlakiem Wielkich Jezior  
Winner: Marek Rutkiewicz
   Road     1.2  
20/8   Muttenz  
Winner: Samuel Gaze
   MTB     HC  
20/8   NC Switzerland  
Winner: Lutz Weber
   MTB     CN  
20/8   NC Switzerland  
Winner: Carina Cappellari
   MTB     CN  
20/8   Muttenz  
Winner: Sina Frei
   MTB     HC  
20/8   Pylypets  
Winner: Sam Herd
   MTB     1  
20/8   Pylypets  
Winner: Yuliana Voronova
   MTB     1  
22/8   GP Stad Zottegem  
Winner: Jasper De Buyst
   Road     1.1  
22/8   Prix des Marbriers  
Winner: Karol Domagalski
   Road     1.2  
22-25/8   Ronde van Poitou Charentes  
Winner: Mads Pedersen
   Road     2.1  
23/8   Druivenkoers  
Winner: JĂ©rĂ´me Baugnies
   Road     1.1  
24/8   South East Asian Games  
Winner: Nawuti Liphongyu
   Road     JR  
24/8   South East Asian Games  
Winner: Thi That Nguyen
   Road     JR  
24/8   NC Brazil ITT  
Winner: Ana Paula Polegatch
   Road     CN  
24/8   NC Brazil ITT  
Winner: Magno Prado Nazaret
   Road     CN  
24-25/8   GP Prostejov  
Sprint: Aleksandr Dubchenko
Keirin: Theo Bos
Team sprint: Czechia
Scratch: Jan-Willem Van Schip
Points Race: Jan-Willem Van Schip
Madison: Stefan Mastaller - Stefan Matzner
Omnium: Francesco Lamon
   Track     CL1  
24-25/8   GP Prostejov  
Scratch: Charlotte Becker
Points Race: Trine Schmidt
Omnium: Amalie Dideriksen
   Track     CL1  
24-27/8   Baltic Chain Tour  
Winner: Herman Dahl
   Road     2.2  
25/8   World Championships 4 Cross  
Winner: Felix Beckeman
   MTB     CM  
25/8   World Championships 4 Cross  
Winner: Caroline Buchanan
   MTB     CM  
25/8   Pro Ă–tztal 5500  
Winner: Roman Kreuziger
   Road     1.1  
25/8   NC Brazil  
Winner: Clemilda Fernandes Silva
   Road     CN  
25/8   La Picto-Charentaise  
Winner: Annabelle Dreville
   Road     1.3  
25-27/8   Tour of the King Valley  
Winner: Macey Stewart
   Road     2.3  
25-27/8   Tour of Xingtai  
Winner: Jacob Rathe
   Road     2.2  
26/8   Field of Joy CX  
Winner: Chris Jongewaard
   Cyclo Cross     C2  
26/8   Field of Joy CX  
Winner: Peta Mullens
   Cyclo Cross     C2  
26/8   Omloop Mandel-Leie-Schelde  
Winner: Iljo Keisse
   Road     1.1  
26/8   GP Plouay  
Winner: Elizabeth Deignan (Armitstead)
   Road     1.WT  
26/8   NC Germany Mountains  
Winner: Raphael Freienstein
   Road     CN  
26/8   Val di Sole  
Winner: Aaron Gwin
   MTB     CDM  
26/8   Val di Sole  
Winner: Tahnee Seagrave
   MTB     CDM  
26-27/8   Ronde van Midden-Nederland  
Winner: Kamil Gradek
   Road     2.2  
27/8   Field of Joy CX  
Winner: Garry Millburn
   Cyclo Cross     C2  
27/8   Field of Joy CX  
Winner: Samantha Runnels
   Cyclo Cross     C2  
27/8   Coupe Sels  
Winner: Taco Van Der Hoorn
   Road     1.1  
27/8   NC Brazil  
Winner: Roberto Pinheiro Silva
   Road     CN  
27/8   Bretagne Classic  
Winner: Elia Viviani
   Road     1.WT  
27/8   Winterberg (Eliminator)  
Winner: Ingrid Sofie Bøe Jacobsen
   MTB     CDM  
27/8   Sauerland Rundfahrt  
Winner: Christian Koch
   Road     NE  
27/8   Winterberg (Eliminator)  
Winner: Torjus Bern Hansen
   MTB     CDM  
27/8   Val di Sole  
Winner: Nino Schurter
   MTB     CDM  
27/8   Val di Sole  
Winner: Jolanda Neff
   MTB     CDM  
27/8   Zoetermeer  
Winner: Sophie Von Berswordt
   MTB     2  
27/8   Zoetermeer  
Winner: Sebastien Carabin
   MTB     2  
27/8   Croatia - Slovenia  
Winner: Dusan Rajovic
   Road     1.2  
28/8-1/9   Tour Meles Zenawi  
Winner: Willie Smit
   Road     2.2  
29/8-3/9   Holland Ladies Tour  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   Road     2.WT  
30/8-3/9   Pan American Championships  
Sprint: Hugo Barrette
Keirin: Santiago Ramirez Morales
1 km: Fabian Hernando Puerta Zapata
Team sprint: Colombia
Team Pursuit: Canada
Pursuit: Derek Gee
Scratch: Hugo Angel Velazquez
Points Race: Eric Young
Madison: Zachary Carlson - Zachary Kovalcik
Omnium: Ignacio Jesus Prado Juarez
   Track     CC  
30/8-3/9   Pan American Championships  
Sprint: Luz Daniela Gaxiola Gonzalez
Keirin: Martha Bayona Pineda
500 m: Jessica Salazar Valles
Team sprint: United States of America
Team Pursuit: Canada
Pursuit: Kelly Catlin
Scratch: Jennifer Valente
Points Race: Jennifer Valente
Madison: Stephanie Roorda - Allison Beveridge
Omnium: Jennifer Valente
   Track     CC  
30/8-3/9   Tour of South Bohemia  
Winner: Josef Cerny
   Road     2.2