CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
1-3/12   Milton  
Sprint: Jeffrey Hoogland
Keirin: Harrie Lavreysen
Team sprint: New Zealand
Team Pursuit: New Zealand
Points Race: Niklas Larsen
Madison: Kenny De Ketele - Lindsay De Vylder
Omnium: Niklas Larsen
   Track     CDM  
1-3/12   Milton  
Sprint: Kristina Vogel
Keirin: Kristina Vogel
Team sprint: Germany
Team Pursuit: Canada
Points Race: Katie Archibald
Madison: Katie Archibald - Eleanor Dickinson
Omnium: Yumi Kajihara
   Track     CDM  
2/12   GP Hasselt  
Winner: Loes Sels
   Cyclo Cross     C1  
2/12   GP Hasselt  
Winner: Corne Van Kessel
   Cyclo Cross     C1  
2/12   Milovice  
Winner: Marek Konwa
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Milovice  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C2  
2/12   NC Netherlands  
Derny: Nick Van Der Lijke
   Track     CN  
2/12   NC Netherlands  
Derny: Marit Raaijmakers
   Track     CN  
2/12   NC Slovenia  
Winner: Luka Mezgec
   Cyclo Cross     CN  
2/12   NC Slovenia  
Winner: Tina Perse
   Cyclo Cross     CN  
2/12   Nyon  
Winner: Clement Venturini
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Nyon  
Winner: Jasmin Egger-Achermann
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Warwick  
Winner: Jeremy Powers
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Ruts N Guts  
Winner: Crystal Anthony
   Cyclo Cross     C1  
2/12   Warwick  
Winner: Ruby West
   Cyclo Cross     C2  
2/12   Ruts N Guts  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C1  
2-4/12   Tour of Quanzhou Bay  
Winner: Max Stedman
   Road     2.2  
3/12   Zilvermeercross  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     C2  
3/12   Zilvermeercross  
Winner: David Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
3/12   Jablines  
Winner: Fabien Canal
   Cyclo Cross     C1  
3/12   Jablines  
Winner: Christine Majerus
   Cyclo Cross     C1  
3/12   Utsunomiya  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
3/12   Utsunomiya  
Winner: Samantha Runnels
   Cyclo Cross     C2  
3/12   Sion  
Winner: Jasmin Egger-Achermann
   Cyclo Cross     C2  
3/12   Sion  
Winner: Clement Venturini
   Cyclo Cross     C2  
3/12   NC Slovakia  
Winner: Martin Haring
   Cyclo Cross     CN  
3/12   NC Slovakia  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   Cyclo Cross     CN  
3/12   NC Taiwan  
Winner: Feng Chunkai
   Road     CN  
3/12   Ruts N Guts  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C2  
3/12   Warwick  
Winner: Justin Lindine
   Cyclo Cross     C2  
3/12   Ruts N Guts  
Winner: Caroline Mani
   Cyclo Cross     C2  
3/12   Warwick  
Winner: Ruby West
   Cyclo Cross     C2  
4/12   NC Taiwan ITT  
Winner: Feng Chunkai
   Road     CN  
5-10/12   Six Days Melbourne  
Winner: Leigh Howard - Cameron Scott
   Track     6D  
6/12   Ciclocros Joan Soler  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
6/12   Ciclocros Joan Soler  
Winner: Helen Wyman (Saunders)
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Trofeo San Andres  
Winner: Aida Nuno Palacio
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Trofeo San Andres  
Winner: Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez
   Cyclo Cross     C2  
8/12   GP Les Franqueses del Valles  
Winner: Ismael Esteban Aguero
   Cyclo Cross     C2  
8/12   GP Les Franqueses del Valles  
Winner: Magdalena Duran Garcia
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Ciclocross Del Ponte  
Winner: Gioele Bertolini
   Cyclo Cross     C2  
8/12   Ciclocross Del Ponte  
Winner: Eva Lechner
   Cyclo Cross     C2  
8-10/12   Santiago  
Sprint: Vasilijus Lendel
Keirin: Yuta Wakimoto
Team sprint: Russia
Team Pursuit: New Zealand
Madison: Campbell Stewart - Thomas Sexton
Omnium: Daniel Holloway
   Track     CDM  
8-10/12   Santiago  
Sprint: Liubov Basova
Keirin: Liubov Basova
Team sprint: Ukraine
Team Pursuit: New Zealand
Madison: Michaela Drummond - Racquel Sheath
Omnium: Yumi Kajihara
   Track     CDM  
9/12   Essen  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C1  
9/12   Essen  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
9/12   Kolin  
Winner: Nikola Noskova
   Cyclo Cross     C2  
9/12   Kolin  
Winner: David Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
9/12   Trofeo di Gorizia  
Winner: Gioele Bertolini
   Cyclo Cross     C2  
9/12   Trofeo di Gorizia  
Winner: Francesca Baroni
   Cyclo Cross     C2  
9/12   Amersfoort  
Winner: Bianca Van Den Hoek
   Cyclo Cross     NE  
9/12   Amersfoort  
Winner: Kyle Agterberg
   Cyclo Cross     NE  
9/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Courtenay McFadden
   Cyclo Cross     C2  
9/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C2  
9/12   North Carolina GP  
Winner: Ruby West
   Cyclo Cross     C2  
9/12   North Carolina GP  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
10/12   European Championships Beachrace  
Winner: Jasper Ockeloen
   MTB XC     CC  
10/12   European Championships Beachrace  
Winner: Riejanne Markus
   MTB XC     CC  
10/12   Vlaamse Druivencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
10/12   Vlaamse Druivencross  
Winner: Pauline Ferrand-Prévot
   Cyclo Cross     C1  
10/12   NC Botswana ITT  
Winner: Abeng Malete
   Road     CN  
10/12   Igorre (Yurre)  
Winner: Elle Anderson
   Cyclo Cross     C2  
10/12   Igorre (Yurre)  
Winner: Wietse Bosmans
   Cyclo Cross     C2  
10/12   Bradford  
Winner: Ffion James
   Cyclo Cross     C2  
10/12   Bradford  
Winner: Braam Merlier
   Cyclo Cross     C2  
10/12   NC Guam      Road     CN  
10/12   NC Japan  
Winner: Miho Imai
   Cyclo Cross     CN  
10/12   NC Japan  
Winner: Hikaru Kosaka
   Cyclo Cross     CN  
10/12   Moergestel  
Winner: Inge Van Der Heijden
   Cyclo Cross     NE  
10/12   NC Netherlands  
50 km: Mel Van Der Veekens
   Track     CN  
10/12   Moergestel  
Winner: Twan Van Den Brand
   Cyclo Cross     NE  
10/12   Eschenbach  
Winner: Eva Lechner
   Cyclo Cross     C1  
10/12   Eschenbach  
Winner: Marcel Meisen
   Cyclo Cross     C1  
10/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Crystal Anthony
   Cyclo Cross     C2  
10/12   North Carolina GP  
Winner: Ruby West
   Cyclo Cross     C2  
10/12   Resolution Cross Cup  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C2  
10/12   North Carolina GP  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
15-16/12   NC Australia  
Madison: Rohan Wight - Alexander Porter
Omnium: Sam Welsford
   Track     CN  
15-16/12   NC Australia  
Madison: Kristina Clonan - Macey Stewart
Omnium: Ashlee Ankudinoff
   Track     CN  
15-17/12   Trofeu Literio Augusto Marques  
Sprint: Simona Krupeckaite
Keirin: Nicky Degrendele
500 m: Elis Ligtlee
Scratch: Kirsten Wild
Points Race: Stephanie Roorda
Omnium: Stephanie Roorda
   Track     CL1  
15-17/12   Trofeu Literio Augusto Marques  
Sprint: Vasilijus Lendel
Keirin: Vasilijus Lendel
1 km: Daniel Bigham
Pursuit: Charlie Tanfield
Scratch: John Archibald
Points Race: Sebastian Mora Vedri
Madison: Robbe Ghys - Lindsay De Vylder
Omnium: Sebastian Mora Vedri
   Track     CL1  
16/12   Austral  
Sprint: Patrick Constable
Keirin: Matthew Glaetzer
   Track     CL1  
16/12   Austral  
Sprint: Holly Takos
Keirin: Stephanie Morton
   Track     CL1  
16/12   Scheldecross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C1  
16/12   Scheldecross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
16/12   NC United Kingdom  
Madison: Ethan Hayter - Matthew Walls
   Track     CN  
16/12   NC United Kingdom  
Madison: Anna Docherty - Pfeiffer Georgi
   Track     CN  
16/12   NC Germany  
Omnium: Leif Lampater
   Track     CN  
16/12   NC Germany  
Omnium: Charlotte Becker
   Track     CN  
17/12   Namur  
Winner: Evie Richards
   Cyclo Cross     CDM  
17/12   Namur  
Winner: Wout Van Aert
   Cyclo Cross     CDM  
17/12   NC Benin  
Winner: Eric Ahouandjinou
   Road     CN  
17/12   Valencia  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
17/12   Valencia  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
17/12   Wierden  
Winner: Gert-Jan Bosman
   Cyclo Cross     NE  
17/12   Wierden  
Winner: Manon Bakker
   Cyclo Cross     NE  
17/12   NC Romania  
Winner: Eszter Bereczki
   Cyclo Cross     CN  
17/12   NC Romania  
Winner: Raul Antonio Sinza
   Cyclo Cross     CN  
18-27/12   Ronde van Costa Rica  
Winner: Juan Carlos Rojas Villegas
   Road     2.2  
20-21/12   Grenchen  
Sprint: Miriam Welte
Keirin: Miriam Welte
Scratch: Aline Seitz
Points Race: Emily Kay
Madison: Manon Lloyd - Emily Kay
Omnium: Maria Giulia Confalonieri
   Track     CL1  
20-21/12   Grenchen  
Sprint: Sebastien Vigier
Team Pursuit: United Kingdom
Pursuit: Charlie Tanfield
Scratch: Matthew Walls
Points Race: Jay Lamoureux
Madison: Nico Selenati - Gino Mäder
Omnium: Ethan Hayter
   Track     CL1  
23/12   Waaslandcross  
Winner: Wout Van Aert
   Cyclo Cross     C2  
23/12   Waaslandcross  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     C2  
23/12   NC Netherlands  
Omnium: Jan-Willem Van Schip
   Track     CN  
23/12   NC Netherlands  
Omnium: Kirsten Wild
   Track     CN  
24/12   Boxtel  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Cyclo Cross     NE  
24/12   Boxtel  
Winner: Maurits Lammertink
   Cyclo Cross     NE  
26/12   Heusden-Zolder  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     CDM  
26/12   Heusden-Zolder  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     CDM  
26/12   Kerstcross  
Winner: Bianca Van Den Hoek
   Cyclo Cross     NE  
26/12   Kerstcross  
Winner: Kyle Agterberg
   Cyclo Cross     NE  
26/12   Dagmersellen  
Winner: Lars Förster
   Cyclo Cross     C2  
26/12   Dagmersellen  
Winner: Sina Frei
   Cyclo Cross     C2  
26-30/12   NC Belgium  
Keirin: Nicky Degrendele
500 m: Nicky Degrendele
Pursuit: Lotte Kopecky
Scratch: Lotte Kopecky
Points Race: Annelies Dom
Omnium: Saartje Vandenbroucke
   Track     CN  
26-30/12   NC Belgium  
Sprint: Ayrton De Pauw
Keirin: Jules Hesters
1 km: Lindsay De Vylder
Pursuit: Bryan Boussaer
Scratch: Moreno De Pauw
Points Race: Robbe Ghys
Madison: Kenny De Ketele - Moreno De Pauw
Omnium: Jonas Rickaert
   Track     CN  
27/12   NC Denmark  
Madison: Mathias Krigbaum - Julius Johansen
   Track     CN  
27-30/12   NC Netherlands  
Sprint: Laurine Van Riessen
Keirin: Laurine Van Riessen
500 m: Kyra Lamberink
Pursuit: Amy Pieters
Scratch: Kirsten Wild
Points Race: Marjolein Van `t Geloof
Madison: Kirsten Wild - Nina Kessler
   Track     CN  
27-30/12   NC Netherlands  
Sprint: Matthijs Buchli
Keirin: Matthijs Buchli
1 km: Harrie Lavreysen
Pursuit: Dion Beukeboom
Scratch: Roy Eefting
Points Race: Yoeri Havik
Madison: Yoeri Havik - Wim Stroetinga
   Track     CN  
28/12   Azencross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C1  
28/12   Azencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
28/12   Kasteelcross  
Winner: Anne Terpstra
   Cyclo Cross     NE  
28/12   Kasteelcross  
Winner: Maurits Lammertink
   Cyclo Cross     NE  
28-30/12   Keirin GP  
Winner: Kota Asai
   Track     NE  
29/12   Bredene  
Winner: Wout Van Aert
   Cyclo Cross     C2  
29/12   Bredene  
Winner: Alice Maria Arzuffi
   Cyclo Cross     C2  
30/12   Diegem  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C1  
30/12   Diegem  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
30/12   Flamanville  
Winner: Clement Venturini
   Cyclo Cross     C1  
30/12   Flamanville  
Winner: Christine Majerus
   Cyclo Cross     C1