CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
22/9-1/10   Clasico RCN  
Winner: Juan Pablo Suarez Suarez
   Road     NE  
30/9-1/10   Tour of Almaty  
Winner: Alexey Lutsenko
   Road     2.1  
1/10   Eurometropole Tour  
Winner: Daniel McLay
   Road     1.HC  
1/10   Ronde van de Vendee  
Winner: Christophe Laporte
   Road     1.1  
1/10   GP Beghelli  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     1.1  
1/10   GP Beghelli  
Winner: Luis Leon Sanchez Gil
   Road     1.HC  
1/10   Kleine Ronde van Lombardije  
Winner: Aliaksandr Riabushenko
   Road     1.2U  
1/10   Gieten  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C1  
1/10   Gieten  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
1/10   Bern  
Winner: Jolanda Neff
   Cyclo Cross     C2  
1/10   Bern  
Winner: Marcel Wildhaber
   Cyclo Cross     C2  
1/10   Tobago Classic  
Winner: Peter Schulting
   Road     1.2  
1/10   West Sacramento GP  
Winner: Lance Haidet
   Cyclo Cross     C2  
1/10   KMC Cross Fest  
Winner: Emma White
   Cyclo Cross     C2  
1/10   KMC Cross Fest  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C2  
1/10   West Sacramento GP  
Winner: Katerina Nash (Hanusova)
   Cyclo Cross     C2  
2-7/10   Lesotho Sky  
Winner: Ralph Näf - Mathias Flückinger
   MTB XC     S1  
2-7/10   Lesotho Sky  
Winner: Frances Du Toit - Ila Gray
   MTB XC     S1  
3/10   Binche - Chimay - Binche (Memorial Franck Vandenbroucke)  
Winner: Jasper De Buyst
   Road     1.1  
3/10   Münsterland Giro  
Winner: Sam Bennett
   Road     1.HC  
3/10   Tre Valli Varesine  
Winner: Alexandre Geniez
   Road     1.HC  
3-7/10   Jelajah Malaysia  
Winner: Brendon Davids
   Road     2.2  
5/10   Parijs - Bourges  
Winner: Rudy Barbier
   Road     1.1  
5/10   Milano - Torino  
Winner: Rigoberto Uran Uran
   Road     1.HC  
6-8/10   ACC Asia Cup  
1Sprint: Guo Yufang
2Keirin: Tang Mengqi
4500 m: Bao Shanju
Team sprint: China
Team Pursuit: Thailand
9Pursuit: Supaksorn Nuntana
10Scratch: Supaksorn Nuntana
11Points Race: Chanpeng Nontasin
13Omnium: Yi Wei Luo
   Track     CL1  
6-8/10   ACC Asia Cup  
1Sprint: Pongthep Tapimay
2Keirin: Pongthep Tapimay
31 km: Elyas Yusoff Mohamed
Team sprint: Thailand
Team Pursuit: Thailand
9Pursuit: Ashton Lambie
10Scratch: Ahmed Almansoori
11Points Race: Li Wen Chao
13Omnium: Yousef Mohamed Mirza Banihammad
   Track     CL1  
7/10   Berencross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Berencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Jabkenice  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Jabkenice  
Winner: Tomas Paprstka
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Giro di Lombardia  
Winner: Vincenzo Nibali
   Road     1.WT  
7/10   Montfoort  
Winner: Dorien Hoog Antink
   Cyclo Cross     NE  
7/10   Charm City Cross  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C1  
7/10   Charm City Cross  
Winner: Kaitlin Keough (Antonneau)
   Cyclo Cross     C1  
8/10   GP Mario De Clercq  
Winner: Lars Van Der Haar
   Cyclo Cross     C1  
8/10   GP Mario De Clercq  
Winner: Katherine Compton
   Cyclo Cross     C1  
8/10   Kronborg Cyclo Cross  
Winner: Caroline Bohé
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Kronborg Cyclo Cross  
Winner: David Eriksson
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Paris - Tours  
Winner: Matteo Trentin
   Road     1.HC  
8/10   Paris - Tours U23  
Winner: Jasper Philipsen
   Road     1.2U  
8/10   Lutterbach  
Winner: David Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Lutterbach  
Winner: Lucie Chainel-Lefevre
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Derby  
Winner: Bethany Crumpton
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Derby  
Winner: Ian Field
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Hong Kong Challenge  
Winner: Matej Mohoric
   Road     1.1  
8/10   NC Netherlands Marathon  
Winner: Lars Boom
   MTB XC     CN  
8/10   NC Netherlands Marathon  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   MTB XC     CN  
8/10   Rakova  
Winner: Tomas Paprstka
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Rakova  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Arnavutkoy  
Winner: Karl Markt
   MTB XC     HC  
8/10   Arnavutkoy  
Winner: Iryna Popova
   MTB XC     HC  
8/10   Charm City Cross  
Winner: Stephen Hyde
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Charm City Cross  
Winner: Kaitlin Keough (Antonneau)
   Cyclo Cross     C2  
8-13/10   Tour of Iran  
Winner: Rob Ruijgh
   Road     2.1  
9/10   Toride  
Winner: Miyoko Karami
   Cyclo Cross     C2  
9/10   Toride  
Winner: Hikaru Kosaka
   Cyclo Cross     C2  
10-12/10   ACC Asia Cup  
1Sprint: Muhamad Khairil Nizam Rasol
2Keirin: Muhammad Fadhil Mohd Zonis
31 km: Muhammad Fadhil Mohd Zonis
Team sprint: India
Team Pursuit: India
9Pursuit: Ashton Lambie
11Points Race: Andrey Izmaylov
13Omnium: Assylkhan Turar
   Track     CL1  
10-12/10   ACC Asia Cup  
1Sprint: Song Chaorui
2Keirin: Bao Shanju
4500 m: Guo Yufang
Team sprint: China
9Pursuit: Agustina Delia Priatna
   Track     CL1  
10-14/10   Vuelta a Porvenir  
Winner: Ana Cristina Sanabria Sanchez
   Road     2.3  
10-15/10   International Presidency Turkey Tour  
Winner: Diego Ulissi
   Road     2.WT  
10-17/10   Tour of Taihu  
Winner: Jakub Mareczko
   Road     2.1  
11/10   Famenne Ardenne Classic  
Winner: Moreno Hofland
   Road     1.1  
11-15/10   Ronde van Chili  
Winner: Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
   Road     2.2  
11-15/10   GP Chantal Biya  
Winner: Clovis Kamzong Abessolo
   Road     2.2  
12-13/10   GP Vienna  
10Scratch: Jarmila Machacova
11Points Race: Jarmila Machacova
12Madison: Lucie Hochmann - Ema Kankovska
13Omnium: Lisa Küllmer
   Track     CL1  
12-13/10   GP Vienna  
2Keirin: Sandor Szalontay
10Scratch: Filippo Ferronato
11Points Race: Marco Haller
12Madison: Christopher Latham - Oliver Wood
13Omnium: Anders Oddli
   Track     CL1  
14/10   Poldercross  
Winner: Katherine Compton
   Cyclo Cross     C2  
14/10   Poldercross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
14/10   Hlinsko  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C2  
14/10   Hlinsko  
Winner: Tomas Paprstka
   Cyclo Cross     C2  
14/10   NC Estonia  
Winner: Martin Loo
   Cyclo Cross     CN  
14/10   NC Estonia  
Winner: Mari-Liis Möttus
   Cyclo Cross     CN  
14/10   Ronde van Zeeland  
Winner: Timo Roosen
   Road     1.1  
14/10   Albrandswaard  
Winner: Julia Boschker
   Cyclo Cross     NE  
14/10   US Open of CX  
Winner: James Driscoll
   Cyclo Cross     C2  
14/10   US Open of CX  
Winner: Erin Huck
   Cyclo Cross     C2  
14/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Emma White
   Cyclo Cross     C2  
14/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C2  
15/10   Zonhoven  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
15/10   Zonhoven  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C1  
15/10   Chrono des Nations  
Winner: Martin Toft Madsen
   Road     1.1  
15/10   Chrono des Nations  
Winner: Audrey Cordon-Ragot
   Road     1.1  
15/10   Besançon  
Winner: Steve Chainel
   Cyclo Cross     C1  
15/10   Besançon  
Winner: Lucie Chainel-Lefevre
   Cyclo Cross     C1  
15/10   Geopark Hondsrug Classic  
Winner: Maarten Wynants
   MTB XC     NE  
15/10   Geopark Hondsrug Classic  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   MTB XC     NE  
15/10   Aigle  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C1  
15/10   Aigle  
Winner: Marcel Wildhaber
   Cyclo Cross     C1  
15/10   US Open of CX  
Winner: Garry Millburn
   Cyclo Cross     C2  
15/10   US Open of CX  
Winner: Courtenay McFadden
   Cyclo Cross     C2  
15/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Ellen Noble
   Cyclo Cross     C2  
15/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C2  
15-22/10   Brasil Ride  
Winner: Jiri Novak - Henrique Silva Avancini
   MTB XC     S1  
15-22/10   Brasil Ride  
Winner: Raiza Goulao Henrique
   MTB XC     S1  
17/10   Sluitingsprijs  
Winner: Arvid De Kleijn
   Road     1.1  
17-21/10   Tour de Selangor  
Winner: Muhamad Zawawi Azman
   Road     2.2  
18-22/10   European Championships  
1Sprint: Kristina Vogel
2Keirin: Kristina Vogel
4500 m: Miriam Welte
Team sprint: Russia
Team Pursuit: Italy
9Pursuit: Katie Archibald
10Scratch: Trine Schmidt
11Points Race: Trine Schmidt
12Madison: Elinor Barker - Eleanor Dickinson
13Omnium: Katie Archibald
16Afvalkoers: Kirsten Wild
   Track     CC  
18-22/10   European Championships  
1Sprint: Sebastien Vigier
2Keirin: Maximilian Levy
31 km: Jeffrey Hoogland
Team sprint: France
Team Pursuit: France
9Pursuit: Filippo Ganna
10Scratch: Adrien Garel
11Points Race: Alan Banaszek
12Madison: Florian Maitre - Benjamin Thomas
13Omnium: Albert Torres Barcelo
16Afvalkoers: Gerben Thijssen
21Demi Fond: Franz Schiewer
   Track     CC  
19/10   Kermiscross  
Winner: Katherine Compton
   Cyclo Cross     C2  
19/10   Kermiscross  
Winner: Wout Van Aert
   Cyclo Cross     C2  
19-24/10   Tour of Guangxi  
Winner: Tim Wellens
   Road     2.WT  
21/10   Niels Albert Cross  
Winner: Wout Van Aert
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Niels Albert Cross  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C2  
21/10   The Silver Goose  
Winner: Jack Kisseberth
   Cyclo Cross     C2  
21/10   The Silver Goose  
Winner: Ruby West
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Rhenen  
Winner: Maaike De Heij
   Cyclo Cross     NE  
21/10   Rhenen  
Winner: Eddy Van IJzendoorn
   Cyclo Cross     NE  
21/10   Podbrezova  
Winner: Tomas Paprstka
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Podbrezova  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   Cyclo Cross     C2  
21/10   DCCX  
Winner: Arley Kemmerer
   Cyclo Cross     C2  
21/10   DCCX  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
22/10   Ternitz  
Winner: Magdalena Misonova
   Cyclo Cross     C2  
22/10   Ternitz  
Winner: Martin Haring
   Cyclo Cross     C2  
22/10   Koksijde  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     CDM  
22/10   Koksijde  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     CDM  
22/10   The Silver Goose  
Winner: Jack Kisseberth
   Cyclo Cross     C2  
22/10   The Silver Goose  
Winner: Ruby West
   Cyclo Cross     C2  
22/10   Balan Ardennes  
Winner: Jade Wiel
   Cyclo Cross     C2  
22/10   Balan Ardennes  
Winner: Braam Merlier
   Cyclo Cross     C2  
22/10   Japan Cup  
Winner: Marco Canola
   Road     1.HC  
22/10   Stockholm  
Winner: Martin Eriksson
   Cyclo Cross     C2  
22/10   Stockholm  
Winner: Ida Jansson
   Cyclo Cross     C2  
22/10   DCCX  
Winner: Carla Williams
   Cyclo Cross     C2  
22/10   DCCX  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
23/10-1/11   Vuelta a Guatemala  
Winner: Manuel Oseas Rodas Ochoa
   Road     2.2  
24/10   Tour of Guangxi  
Winner: Maria Vittoria Sperotto
   Road     1.1  
24/10   Nacht van Woerden  
Winner: Helen Wyman (Saunders)
   Cyclo Cross     C2  
24/10   Nacht van Woerden  
Winner: Lars Van Der Haar
   Cyclo Cross     C2  
24-29/10   Ronde van Colombia  
Winner: Ana Cristina Sanabria Sanchez
   Road     2.2  
24-29/10   Six Days London  
Winner: Callum Scotson - Cameron Meyer
   Track     6D  
25/10   NC Vietnam ITT  
Winner: Duc Tam Trinh
   Road     CN  
27/10-5/11   Tour de Faso  
Winner: Salah Eddine Mraouni
   Road     2.2  
27/10-5/11   Ronde van Venezuela  
Winner: Carlos Alberto Torres Villarreal
   Road     2.2  
28/10   NC Canada  
Winner: Michael Van Den Ham
   Cyclo Cross     CN  
28/10   NC Canada  
Winner: Christel Ferrier-Bruneau
   Cyclo Cross     CN  
28/10   Hole Vrchy  
Winner: Tomas Paprstka
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Hole Vrchy  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Llodio-Laudio  
Winner: Aida Nuno Palacio
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Llodio-Laudio  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
28/10   GP Brabant  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C1  
28/10   GP Brabant  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
28/10   Dolna Krupa  
Winner: Martin Haring
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Dolna Krupa  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   Cyclo Cross     C2  
28/10   HPCX  
Winner: Samantha Runnels
   Cyclo Cross     C2  
28/10   HPCX  
Winner: Jack Kisseberth
   Cyclo Cross     C2  
28/10   Devou Park  
Winner: Stephen Hyde
   Cyclo Cross     C1  
28/10   Devou Park  
Winner: Kaitlin Keough (Antonneau)
   Cyclo Cross     C1  
28/10-5/11   Tour of Hainan  
Winner: Jacopo Mosca
   Road     2.HC  
29/10   Ruddervoorde  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
29/10   Ruddervoorde  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C1  
29/10   NC Finland  
Winner: Susanna Laurila
   Cyclo Cross     CN  
29/10   NC Finland  
Winner: Sasu Halme
   Cyclo Cross     CN  
29/10   Abergavenny  
Winner: Bethany Crumpton
   Cyclo Cross     C1  
29/10   Abergavenny  
Winner: Thomas Pidcock
   Cyclo Cross     C1  
29/10   Sagae  
Winner: Hikaru Kosaka
   Cyclo Cross     C2  
29/10   Sagae  
Winner: Eri Yonamine
   Cyclo Cross     C2  
29/10   GP Contern  
Winner: Helen Wyman (Saunders)
   Cyclo Cross     C2  
29/10   GP Contern  
Winner: Daan Soete
   Cyclo Cross     C2  
29/10   Almelo  
Winner: Marloes Vos
   Cyclo Cross     NE  
29/10   Hittnau  
Winner: Lucie Chainel-Lefevre
   Cyclo Cross     C1  
29/10   Hittnau  
Winner: Marcel Meisen
   Cyclo Cross     C1  
29/10   Trnava  
Winner: Nadja Heigl
   Cyclo Cross     C2  
29/10   Trnava  
Winner: Martin Haring
   Cyclo Cross     C2  
29/10   HPCX  
Winner: Samantha Runnels
   Cyclo Cross     C2  
29/10   HPCX  
Winner: Scott Smith
   Cyclo Cross     C2  
29/10   Harbin Park  
Winner: Ellen Noble
   Cyclo Cross     C2  
29/10   Harbin Park  
Winner: Stephen Hyde
   Cyclo Cross     C2  
29/10   NC Vietnam  
Winner: Minh Tri Tran Nguyen
   Road     CN