CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.  
28/7-6/8   Tour de la Guadeloupe  
Winner: Sebastien Fournet-Fayard
   2.2  
29/7-1/8   Kreiz Breizh  
Winner: Jonas Gregaard Wilsly
   2.2  
29/7-4/8   Tour de Pologne  
Winner: Dylan Teuns
   2.WT  
31/7-6/8   Tour of Utah  
Winner: Robert Britton
   2.HC  
1-5/8   Vuelta a Burgos  
Winner: Mikel Landa Meana
   2.HC  
1-13/8   Vuelta a Colombia  
Winner: Aristobulo Cala Cala
   2.2  
2/8   European Championships ITT U19  
Winner: Andreas Leknessund
   CC  
3/8   European Championships ITT  
Winner: Victor Campenaerts
   CC  
3/8   European Championships ITT U23  
Winner: Kasper Asgreen
   CC  
4/8   European Championships U19  
Winner: Michele Gazzoli
   CC  
4-15/8   Tour of Portugal  
Winner: Raul Alarcon Garcia
   2.1  
5/8   European Championships U23  
Winner: Casper Phillip Pedersen
   CC  
5/8   Dwars door het Hageland  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   1.1  
5/8   Hansa Bygg Kalmar  
Winner: Rasmus Bøgh Wallin
   1.2  
5/8   Tour of Ribas  
Winner: Sergiy Lagkuti
   1.2  
6/8   European Championships  
Winner: Alexander Kristoff
   CC  
6/8   Vlaamse Havenpijl  
Winner: Arvid De Kleijn
   1.2  
6/8   Odessa GP  
Winner: Mykhaylo Kononenko
   1.2  
7-13/8   BinckBank Tour  
Winner: Tom Dumoulin
   2.WT  
8-12/8   Tour de l`Ain  
Winner: Thibaut Pinot
   2.1  
9-12/8   Tour of Szeklerland  
Winner: Patrick Bosman
   2.2  
10-13/8   Czech Tour  
Winner: Josef Cerny
   2.1  
10-13/8   Arctic Race  
Winner: Dylan Teuns
   2.HC  
10-13/8   Colorado Classic  
Winner: Manuel Senni
   2.HC  
12/8   Memorial Henryka Lasaka  
Winner: Alan Banaszek
   1.2  
13/8   NC Belgium U23  
Winner: Jordi Van Dingenen
   CN  
13/8   GP Poggiana  
Winner: Nicola Conci
   1.2U  
13/8   Hel van Voerendaal  
Winner: Mike Terpstra
   NE  
13/8   Puchar Karpat  
Winner: Maciej Paterski
   1.2  
15-18/8   Tour de Limousin  
Winner: Alexis Vuillermoz
   2.1  
16/8   GP Capodarco  
Winner: Mark Padun
   1.2U  
18/8   Veenendaal - Veenendaal Classic  
Winner: Luka Mezgec
   1.1  
18-27/8   Ronde van de Toekomst  
Winner: Egan Arley Bernal Gomez
   2.Ncup  
19/8   Puchar Ministra Obrony Narodowej  
Winner: Alois Kankovsky
   1.2  
19/8-10/9   Vuelta a Espana  
Winner: Chris Froome
   2.WT  
20/8   GP Jef Scherens  
Winner: Timothy Dupont
   1.1  
20/8   Hamburg Cyclassics  
Winner: Elia Viviani
   1.WT  
20/8   Szlakiem Wielkich Jezior  
Winner: Marek Rutkiewicz
   1.2  
22/8   GP Stad Zottegem  
Winner: Jasper De Buyst
   1.1  
22/8   Prix des Marbriers  
Winner: Karol Domagalski
   1.2  
22-25/8   Ronde van Poitou Charentes  
Winner: Mads Pedersen
   2.1  
23/8   Druivenkoers  
Winner: Jérôme Baugnies
   1.1  
24/8   South East Asian Games  
Winner: Nawuti Liphongyu
   JR  
24/8   NC Brazil ITT  
Winner: Magno Prado Nazaret
   CN  
24-27/8   Baltic Chain Tour  
Winner: Herman Dahl
   2.2  
25/8   Pro Ötztal 5500  
Winner: Roman Kreuziger
   1.1  
25-27/8   Tour of Xingtai  
Winner: Jacob Rathe
   2.2  
26/8   Omloop Mandel-Leie-Schelde  
Winner: Iljo Keisse
   1.1  
26/8   NC Germany Mountains  
Winner: Raphael Freienstein
   CN  
26-27/8   Ronde van Midden-Nederland  
Winner: Kamil Gradek
   2.2  
27/8   Coupe Sels  
Winner: Taco Van Der Hoorn
   1.1  
27/8   NC Brazil  
Winner: Roberto Pinheiro Silva
   CN  
27/8   Bretagne Classic  
Winner: Elia Viviani
   1.WT  
27/8   Sauerland Rundfahrt  
Winner: Christian Koch
   NE  
27/8   Croatia - Slovenia  
Winner: Dusan Rajovic
   1.2  
28/8-1/9   Tour Meles Zenawi  
Winner: Willie Smit
   2.2  
30/8-3/9   Tour of South Bohemia  
Winner: Josef Cerny
   2.2