CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.  
30/3-2/4   Joe Martin Stage Race  
Winner: Robin Carpenter
   2.2  
31/3-2/4   Triptyque des Monts et Chateaux      2.2  
31/3-2/4   Tour of Tochigi      2.2  
1/4   GP Miguel Indurain  
Winner: Simon Yates
   1.1  
1/4   Limburg Classic  
Winner: Marco Canola
   1.1  
1/4   NC United Arab Emirates ITT  
Winner: Yousef Mohamed Mirza Banihammad
   CN  
1-6/4   Tour of Thailand  
Winner: Yevgeniy Gidich
   2.1  
2/4   Tour of Flanders  
Winner: Philippe Gilbert
   1.WT  
2/4   Vuelta a la Rioja  
Winner: Rory Sutherland
   1.1  
2/4   La Roue Tourangelle  
Winner: Flavien Dassonville
   1.1  
2/4   Trofeo Banca Populare Piva  
Winner: Mark Padun
   1.2U  
2/4   GP Adria Mobil  
Winner: Antonio Parrinello
   1.2  
3-8/4   Vuelta al Pais Vasco  
Winner: Alejandro Valverde Belmonte
   2.WT  
4-7/4   Circuit de la Sarthe  
Winner: Lilian Calmejane
   2.1  
5/4   GP de l`Escaut  
Winner: Marcel Kittel
   1.HC  
7-9/4   Circuit des Ardennes  
Winner: Jhonnatan Manuel Narvaez Prado
   2.2  
7-16/4   Ronde van Marokko  
Winner: Anass Ait El Abdia
   2.2  
7-16/4   Ronde van Uruguay  
Winner: Magno Prado Nazaret
   2.2  
8/4   Tour of Flanders U23  
Winner: Edward Dunbar
   1.Ncup  
8/4   Trofeo Edil C  
Winner: Marco Negrente
   1.2U  
8/4   Omloop van de Braakman  
Winner: Adriaan Janssen
   NE  
9/4   GP Primavera  
Winner: Gorka Izagirre Insausti
   1.1  
9/4   Paris - Roubaix  
Winner: Greg Van Avermaet
   1.WT  
9/4   Giro del Appennino  
Winner: Danilo Celano
   1.1  
9/4   Omloop van de Glazen Stad  
Winner: Jeff Vermeulen
   NE  
9/4   NC United Arab Emirates  
Winner: Yousef Mohamed Mirza Banihammad
   CN  
11/4   Paris - Camembert  
Winner: Nacer Bouhanni
   1.1  
12/4   La Fleche Brabanconne  
Winner: Sonny Colbrelli
   1.HC  
12-16/4   Ronde van Loir-et-Cher  
Winner: Alexander Kamp Egested
   2.2  
13/4   GP Denain  
Winner: Arnaud DĂ©mare
   1.HC  
13-16/4   Tour de Lombok  
Winner: Nathan Earle
   2.2  
15/4   Liege - Bastogne - Liege U23  
Winner: Bjorg Lambrecht
   1.2U  
15/4   Fenkel Northern Redsea  
Winner: Pierpaolo Ficara
   1.2  
15/4   Tour du Finistere  
Winner: Julien Loubet
   1.1  
15/4   NC Mexico ITT  
Winner: Ignacio Jesus Prado Juarez
   CN  
15/4   ZLM Tour - Arjaan de Schipper Trofee  
Winner: Christopher Lawless
   1.Ncup  
16/4   NC Chile  
Winner: Jose Luis Rodriguez Aguilar
   CN  
16/4   Massawa Circuit  
Winner: Simon Musie
   1.2  
16/4   NC Mexico  
Winner: Efren Santos Moreno
   CN  
16/4   Amstel Gold Race  
Winner: Philippe Gilbert
   1.WT  
17/4   Tro-Bro Leon  
Winner: Damien Gaudin
   1.1  
17/4   Giro del Belvedere  
Winner: Aleksandr Riabushenko
   1.2U  
17/4   Altena Biesbosch Ronde  
Winner: Benjamin Verraes
   NE  
17-21/4   Tour of the Alps  
Winner: Geraint Thomas
   2.HC  
18/4   GP Palio del Recioto  
Winner: Neilson Powless
   1.2U  
18-22/4   Tour Eritrea  
Winner: Zemenfes Solomon
   2.2  
18-23/4   Tour of Croatia  
Winner: Vincenzo Nibali
   2.1  
19/4   La Flèche Wallonne  
Winner: Alejandro Valverde Belmonte
   1.WT  
19-23/4   Tour of the Gila  
Winner: Evan Huffman
   2.2  
20-23/4   Tour of Mersin  
Winner: Stanislau Bazhkou
   2.2  
21/4   NC Argentina ITT  
Winner: Mauricio Waldemar Muller
   CN  
22/4   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary  
Winner: Kamil Zielinski
   1.2  
22/4   Arno Wallaard Memorial  
Winner: Timothy Stevens
   1.2  
22/4   NC Paraguay ITT  
Winner: Victor Grange Gonzalez
   CN  
22-29/4   Ronde van Senegal  
Winner: Islam Mansouri
   2.2  
23/4   NC Argentina  
Winner: Gonzalo Joaquin Najar
   CN  
23/4   Liege - Bastogne - Liege  
Winner: Alejandro Valverde Belmonte
   1.WT  
23/4   Circuit of Asmara  
Winner: Mikiel Habtom
   1.2  
23/4   Rutland - Melton Classic  
Winner: Daniel Fleeman
   1.2  
23/4   Rund um DĂĽren  
Winner: Leon Rohde
   NE  
23/4   Trofeo San Vendemiano  
Winner: Nicola Conci
   1.2U  
23/4   Ton Dolmans Trofee  
Winner: Robbert De Greef
   NE  
23/4   NC Paraguay  
Winner: Antero Velazquez Ramirez
   CN  
23/4   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Slovakia  
Winner: Alois Kankovsky
   1.2  
25/4   GP Liberazione  
Winner: Seid Lizde
   1.2U  
25-30/4   Tour de Romandie  
Winner: Richie Porte
   2.WT  
25/4-1/5   Tour de Bretagne  
Winner: Flavien Dassonville
   2.2  
28/4   Himmerland Rundt  
Winner: Nicolai Brøchner Nielsen
   1.2  
28-29/4   Toscana Terra di Eroica  
Winner: Jai Hindley
   2.2U  
28-30/4   Tour of Yorkshire  
Winner: Serge Pauwels
   2.1  
29/4   Banja Luka - Beograd  
Winner: Barnabas Peak
   1.2  
29/4   GP Viborg  
Winner: Kasper Asgreen
   1.2  
29/4   Zuid-Oost Drenthe Classic  
Winner: Rick Ottema
   1.2  
29/4-1/5   Ronde van Asturie  
Winner: Raul Alarcon Garcia
   2.1  
29/4-2/5   Carpathia Couriers Path  
Winner: Alessandro Pessot
   2.2U  
30/4   Banja Luka - Beograd  
Winner: Nicola Gaffurini
   1.2  
30/4   Skive Lobet  
Winner: Martin Toft Madsen
   1.2  
30/4   Parijs - Mantes-en-Yvelines  
Winner: Fabien Canal
   1.2  
30/4   Wim Hendriks Trofee  
Winner: Jasper Schouten
   NE