CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.  
19/8-10/9   Vuelta a Espana  
Winner: Chris Froome
   2.WT  
28/8-1/9   Tour Meles Zenawi  
Winner: Willie Smit
   2.2  
30/8-3/9   Tour of South Bohemia  
Winner: Josef Cerny
   2.2  
1/9   NC Netherlands Militairs  
Winner: B.S. Lemmen
   CN  
1-4/9   Tour of Alberta  
Winner: Evan Huffman
   2.1  
2/9   Brussels Cycling Classic  
Winner: Arnaud D√©mare
   1.HC  
3/9   GP Fourmies  
Winner: Nacer Bouhanni
   1.HC  
3/9   Genthin (TTT)  
Winner: Lotto - Kern Haus
   NE  
3/9   Omloop Echt-Susteren  
Winner: Robbert De Greef
   1.2  
3-5/9   Tour of Bulgaria (North)      2.2  
3-10/9   Tour of Britain  
Winner: Lars Boom
   2.HC  
5-10/9   Olympia`s Tour  
Winner: Pascal Eenkhoorn
   2.2U  
7-9/9   Tour of Bulgaria (South)  
Winner: Vitaliy Buts
   2.2  
8/9   GP Quebec  
Winner: Peter Sagan
   1.WT  
8-9/9   East Bohemia Tour  
Winner: Kamil Zielinski
   2.2  
8-10/9   Ronde van Hokkaido  
Winner: Marcos Garcia Fernandez
   2.2  
9/9   Fleche Cotiere  
Winner: Christophe Noppe
   1.2  
9/9   Bilster Berg  
Winner: Raphael Freienstein
   NE  
9/9   Tour de Jura  
Winner: Marc Hirschi
   1.2  
9-10/9   Finale Clubcompetitie  
Winner: LottoNL - Jumbo (WV De Jonge Renner)
   NE  
10/9   GP Judendorf  
Winner: Adam De Vos
   1.2  
10/9   GP Montreal  
Winner: Diego Ulissi
   1.WT  
10/9   Prix de la Ville de Nogent-sur-Oise  
Winner: Jordan Levasseur
   1.2  
10/9   Ronde van de Doubs  
Winner: Romain Hardy
   1.1  
10-16/9   Tour Ivorien de la Paix  
Winner: Dieter Bouvry
   2.2  
10-17/9   Ronde van China  
Winner: Liam Bertazzo
   2.1  
11/9   GP Marcel Kint  
Winner: Jonas Rickaert
   1.2  
12-16/9   Tour of Denmark  
Winner: Mads Pedersen
   2.HC  
13/9   GP Wallone  
Winner: Tim Wellens
   1.1  
13/9   Coppa Agostoni  
Winner: Michael Albasini
   1.1  
14/9   Coppa Bernocchi  
Winner: Sonny Colbrelli
   1.1  
15/9   Kampioenschap van Vlaanderen  
Winner: Fernando Gaviria Rendon
   1.1  
16/9   Primus Classic  
Winner: Matteo Trentin
   1.HC  
16/9   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Czech Republic  
Winner: Alois Kankovsky
   1.2  
16/9   Memorial Marco Pantani  
Winner: Marco Zamparella
   1.1  
16/9   Groeistad Klassieker  
Winner: Milan Menten
   NE  
17/9   World Championships TTT  
Winner: Sunweb
   CM  
17/9   GP d`Isbergues  
Winner: Benoit Cosnefroy
   1.1  
17/9   Eurode Omloop  
Winner: Sjoerd Bax
   NE  
17/9   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski Via Odra  
Winner: Kamil Zielinski
   1.2  
18/9   World Championships ITT U23  
Winner: Mikkel Bjerg
   CM  
18-22/9   Tour of Molvccas  
Winner: Marcus Culey
   2.2  
19/9   World Championships ITT U19  
Winner: Thomas Pidcock
   CM  
19-24/9   Ronde van China      2.1  
20/9   World Championships ITT  
Winner: Tom Dumoulin
   CM  
20/9   Omloop van het Houtland  
Winner: Tom Devriendt
   1.1  
22/9   World Championships U23  
Winner: Benoit Cosnefroy
   CM  
22/9-1/10   Clasico RCN      NE  
23/9   World Championships U19      CM  
23-24/9   Tour du Gevaudan Languedoc-Roussillon      2.2  
24/9   World Championships      CM  
24/9   Gooikse Pijl      1.2  
24/9   Paris - Chauny      1.2  
24/9   Duo Normand      1.1  
24/9   Ronde van Midden-Brabant      NE  
26/9   Ruota d`Oro      1.2U  
26-27/9   Giro di Toscane      2.1  
27-30/9   Banyuwangi Tour de Ijen      2.2  
27/9-1/10   Tour do Rio      2.2  
28/9   Coppa Sabatini      1.1  
29/9   Omloop Eurometropool      1.1  
30/9   Giro dell`Emilia      1.HC  
30/9   NC Netherlands - Clubs      CN  
30/9-1/10   Tour of Almaty      2.1